Zamknij przestrzeń - najmodniejsze drzwi
Chociaż polubiliśmy otwarte przestrzenie, to nie znaczy, że zrezygnowaliśmy z drzwi. Wręcz przeciwnie – te wewnętrzne są coraz lepszej jakości i zaskakują innowacyjnym rozwiązaniami. Można je zlicować ze ścianą, ukryć zawiasy, dobrać fornir do koloru podłogi, zamówić w macie czy połysku.
Dzisiaj wybór drzwi wewnętrznych jest tak duży, że każdy dopasuje je do stylu, w jakim urządzone jest mieszkanie. Jedni postawią na klasykę i wybiorą modele stylizowane na dawną stolarkę – z ozdobnymi szprosami, ornamentowym szkłem, frezowaniami. Inni zdecydują się na nowoczesność – minimalistyczne gładkie skrzydła idealnie wtopione w ścianę, prawie niewidoczne lub przeciwnie – w kontrastowym kolorze, który wyeksponuje je jako mocny akcent we wnętrzu. Każdy znajdzie coś dla siebie pod warunkiem, że wie jakiego efektu oczekuje. Warto to przemyśleć przed zakupem, bo drzwi oczywiście wymienić można, ale przecież nie robimy tego często.
Z czego wykonuje się drzwi?
- Drzwi drewniane. Najczęściej wykonywane są z jesionu, buka bądź sosny. Przypadną do gustu miłośnikom klasycznych rozwiązań. Jeśli wybieramy drewno lite, cena drzwi będzie dość wysoka. Nieco atrakcyjniejsze pod tym względem będą modele z drewna klejonego. Na drewno najlepiej postawić wtedy, kiedy szukamy uniwersalnego rozwiązania, które prezentuje się korzystnie, niezależnie od wystroju.
- Drzwi z płyty. Rośnie liczba osób, które ostatecznie wybierają drzwi z płyty MDF. Skrzydło jest osadzane w drewnianej ramie, którą wypełnia się płytą wiórową lub tzw. plastrem miodu. Rozwiązanie to jest wybierane z kilku powodów. Na pewno największą zaletą jest korzystna cena. Podkreśla się też ich większą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także mniejszą wagę. Ogromnym walorem drzwi z płyty jest możliwość dowolnego wykończenia. Sprawdzą się idealnie we wnętrzach nowoczesnych. Można postawić na drzwi matowe i lakierowane. Fornir, okleina, laminat – pełna dowolność. Podobnie jest z kolorystyką. Producenci oferują także wiele nieszablonowych modeli i fantastyczne zdobienia.
- Drzwi ze szkła. Wśród najważniejszych ich zalet jest doświetlenie pomieszczenia. Jeśli do tego na drzwiach pojawi się ciekawy wzór, można uzyskać oryginalny efekt. Szklane drzwi są stylowe i efektowne. Patrząc na szklane drzwi, odnosimy mylne wrażenie, że mamy do czynienia z czymś delikatnym. Tymczasem szkło, które wykorzystuje się do produkcji drzwi, jest bardzo trwałe. W zależności od modelu używa się szkła hartowanego lub szkła klejonego warstwami.
Jakie okleiny i dekory wybrać?
Wpływ na wygląd drzwi ma sposób wykonania warstwy zewnętrznej. Na jakie więc rozwiązania można się zdecydować?
- lakierowanie i bejcowanie drzwi drewnianych – jest to dobry sposób na to, aby utrzymać naturalny rysunek słojów,
- malowanie – wybór kolorystyki jest oczywiście bardzo szeroki. W nowoczesnych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się białe drzwi wewnętrzne, w skandynawskich beżowe, a w loftowych rdzawe,
- okleiny – stosowane na płytach drewnopochodnych. Potrafią skutecznie imitować inne materiały (np. drewno), a także dostosować wygląd drzwi do stylu wnętrza. Wybór najczęściej dotyczy oklein naturalnych (fornir) i laminatów wykonywanych z tworzyw sztucznych. Do tego dojść mogą również dekory.
Drzwi z wyróżnieniem
Poszukiwaczy niestandardowych rozwiązań zainteresują drzwi wykończone intensywną barwą. Najbezpieczniej jest zestawić je z elementami aranżacyjnymi w spokojnym kolorze (biel czy jasna szarość), a w dodatkach zastosować odcień maksymalnie zbliżony do koloru skrzydła. Frezy, czyli żłobienia zastosowane na powierzchni skrzydła, należą do najczęściej spotykanych rodzajów zdobień. Dzięki nim drzwi nie są jednolite w dotyku, lecz mają wyczuwalne wgłębienia o różnych kształtach, np. ram, fal czy linii.
Skrzydła pokryte masywnymi i ornamentowymi rowkami zyskują klasyczny wygląd i doskonale sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim czy angielskim. Możemy też wybrać model w dwóch kolorach. Skrzydło pokryte jest np. szlachetnym fornirem (może być dodatkowo szczotkowany), podczas gdy ościeżnica jest gładka, pomalowana kryjącym lakierem w kontrastowym odcieniu, np. na czarno. Tak pomyślane drzwi nie dominują we wnętrzu, ale mimo wszystko zwracają uwagę nietypowym sposobem wykończenia. Oczywiście możemy go modyfikować, malując oba elementy na dowolne kolory.
Optyczna lekkość - drzwi z przeszkleniami
Ci, którzy chcą, żeby drzwi oddzielały pomieszczenia, ale dyskretnie i z optyczną lekkością, znajdą modele łączące drewno ze szklanymi panelami. Elementy ze szkła mogą być zrobione z hartowanej szyby – matowej lub przeźroczystej, albo z klejonej (laminowanej) – z dwóch warstw szkła hartowanego pokrytego przezroczystą lub matową folią. Aby w pełni dostosować drzwi do wystroju wnętrza, można wybrać opcję z klasycznym lub ukrytym zamkiem.
Drzwi z przeszkleniami nie tylko umożliwią swobodny przepływ światła pomiędzy pomieszczeniami, ale też wzbogacą aranżację utworzonymi z przeszkleń wzorami. Wnętrze wyposażone w przeszklone skrzydła nabierze lekkości - dzienne światło rozjaśni salon i wprowadzi przyjemny klimat. Aby promienie słońca przemykały do wnętrza jeszcze swobodniej, w tej części domu warto postawić na maksymalnie duże przeszklenia. Taki model drzwi sprawdzi się też w gabinecie do pracy i w łazience – tu niewielkie, matowe szkło zapewni użytkownikom intymność, będąc jednocześnie praktycznym wykończeniem.
Prawie niewidoczne drzwi
Drzwi ukryte idealnie sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Powodem jest to, że drzwi zlicowane ze ścianą pozwalają optycznie powiększyć wnętrze niczym lustro. Takie drzwi stosowane są najczęściej do pomieszczeń takich jak garderoba czy spiżarnia. Trzymamy w nich bowiem rzeczy, których nie chcemy pokazywać wszystkim gościom, a czasem nawet domownikom. Dodatkowym atutem jest to, że możliwości wykończenia takich drzwi są ogromne. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pomalowanie skrzydła w kolorze ścian, nałożenie tapety lub forniru. Oprócz kwestii estetycznej, drzwi z ukrytą ościeżnicą lepiej tłumią hałas niż standardowe drzwi wewnętrzne. Wynika to z tego, że skrzydło ukryte jest grubsze.
Drzwi na pierwszym planie
Ciemne drzwi nie muszą przytłaczać – z łatwością możemy je oswoić i sprawić, że będą harmonijnie uzupełniać wystrój naszego mieszkania. Pasują do wnętrz klasycznych i eleganckich, a także nowoczesnych. Drzwi w czerni, antracycie czy ciemnym brązie wysuwają się na pierwszy plan wystroju, stanowiąc główny punkt dekoracyjny. To rozwiązanie dla odważnych, ale nikt nie przejdzie obok niego obojętnie. Przypadną do gustu wielbicielom ciemniejszych tonacji, którzy nie boją się jej nawet w wersji total look. Pamiętajmy jednak, że czerń pochłania światło, więc konieczne jest odpowiednie wyeksponowanie okien i montaż dodatkowego sztucznego oświetlenia. Najlepiej zastosować je jako przejście do dużych pomieszczeń, które nie wymagają dodatkowego optycznego powiększenia czy doświetlenia.
Do czego dopasować drzwi?
Kolorystyczną całość powinny stanowić przede wszystkim okna, podłogi i drzwi. Jeśli nie jest to możliwe, możemy dopasować kolor drzwi do barwy jedynie wybranych elementów, zwłaszcza do:
- ram okiennych – w przypadku białych ram okiennych bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie takich samych drzwi – analogicznie, do ram ciemnych dobierzmy skrzydła w takich samych odcieniach. Zachowajmy jednak ostrożność – drewniane ramy okienne będą wydawały się ciemniejsze niż inne elementy wnętrza wykonane z tego samego surowca (te ostatnie oświetla bowiem światło słoneczne wpadające przez szyby).
- podłogi – drzwi korespondujące kolorystycznie z podłogą to zazwyczaj udane połączenie. Do ciemnej posadzki pasują ciemne drzwi, a do jasnej – jasne. Jest to oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem, choć nie jedynym. Możemy także zdecydować się na kontrast.
- listew przypodłogowych – listwy przypodłogowe i drzwi mogą pięknie ze sobą współgrać, nawet jeśli różnią się od koloru posadzki. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy do takiego duetu zastosujemy wysokie listwy przypodłogowe, zwane także cokołami przypodłogowymi.
- Więcej o:
Świąteczna kolekcja od Bloomingville
Prezenty dla domu - otul się miękkimi tekstyliami
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Świąteczne prezenty - jak je wybierać?
Tekstylia ze świątecznymi motywami
Nowa kolekcja mebli Tone od Tylko
Ciekawe projekty wieszaków
Pomysły na prezent dla miłośnika designu