Żarówki - rodzaje, właściwości i modele, które powinny pojawić się w Twoim domu
Nie da się ukryć, że sztuczne światło wykorzystywane w domu czy w pracy jest tym osiągnięciem technologicznym, bez którego trudno już byłoby wyobrazić sobie codzienność. O ile wybór opraw czy rodzaju lampy jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnego gustu użytkownika, o tyle żarówki warto już dobierać tak, by zapewniały oczom optymalne i bezpieczne oświetlenie. Tylko jak, wśród wszystkich dostępnych modeli, nowych technologii i coraz większej kreatywności producentów wybrać żarówkę idealną? Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów i które parametry niosą za sobą wartość techniczną?
Żarówka klasyczna – czyli kilka słów o najprostszym źródle światła
Klasyczne żarówki żarnikowe, których nazwa wzięła się od umieszczonego wewnątrz włókna (żarnika), to najprostsze, ale przy tym najmniej ekonomiczne wyroby. To właśnie te modele były dotychczas powszechnie stosowane – głównie dlatego, że na polskim rynku nie było atrakcyjnych i obiecujących alternatyw.
Żarówka „klasyczna” ma dwie, główne zalety: jest niedroga i łatwo dostępna. Ponadto, wiernie oddaje kolory, stając się niezwykle uniwersalną propozycja - doskonalą do stosowania właściwie w każdym pomieszczeniu. Warto jednak podkreślić, że żywotność „klasycznych” żarówek pozostawia wiele do życzenia – typowy model może pracować około 1 tysiąca godzin, co w porównaniu z innymi, dostępnymi wariantami, daje wyjątkowo „marny” wynik. Jakby tego było mało – podczas pracy zużywają mnóstwo energii, z której zaledwie 5% jest wykorzystywane do wytworzenia światła (pozostałe procenty przeznaczone są na generowanie ciepła).
To właśnie między innymi z tych względów Unia Europejska zaczęła (od 2009 roku) wycofywać żarówki klasyczne i matowe, powoli zastępując je modelami energooszczędnymi.
Halogeny – czy żarówki gazowe sprawdzą się w domu?
Żarówki halogenowe należą do modeli gazowych, w których wykorzystuje się fluorowce – zwykle jod. To on pełni rolę „wzmacniacza”, który po włączeniu światła prowadzi do podwyższenia temperatury żarnika. Dzięki temu halogeny mogą dawać jaśniejsze, intensywniejsze światło, zapewniając przy tym wierne oddanie kolorów.
Sporą zaletą żarówek halogenowych jest ich szybki zapłon oraz fakt, że ich włączanie i wyłączanie nie wpływa w żadnym stopniu na żywotność. Natychmiast po włączeniu osiągają swoją docelową moc, nie migają i są w stanie bez przerwy pracować przez około 3 tysiące godzin. Żarówki halogenowe starszego typu zostały w 2018 roku wycofane z rynku europejskiego. Zastąpiły je warianty energooszczędne, które można znaleźć w sklepach już od kilku złotych.
Lampy LED – niekwestionowany zwycięzca?
Żarówki LED nazywane są żarówkami ledowymi, posiadają diody elektroluminescencyjne, które są alternatywą dla wspomnianych już żarników. Dzięki tej metodzie nie dochodzi do nagrzewania bańki, a sam sposób palenia spełnia wymogi energooszczędności.
Żarówki LED cieszą się największą popularnością i można nazwać je najlepszą alternatywą dla klasycznych żarówek. Lampa wyposażona w diody LED zużywa aż do 80% energii mniej, a jednocześnie jej żywotność może sięgać nawet 100 tysięcy godzin. Podobnie jak modele wolframowe, lampy LED także natychmiast po włączeniu osiągają maksymalny poziom naświetlenia i nie reagują obniżeniem sprawności na ciągłe wyłączanie czy włączanie.
Wybierając żarówkę zwróć także uwagę na inne elementy – gwint czy kształt bańki. Pod tym względem producenci również nie zawodzą – w sklepach budowlanych i elektrycznych znaleźć można praktycznie dowolne kształty w każdym rozmiarze.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville