Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zastosowanie i zalety cegieł klinkierowych

AZ

Klinkier na elewacji tworzy trwałe i eleganckie wykończenie budynku. Warto jednak wiedzieć, że elewacje to nie jedyny sposób zastosowania cegieł klinkierowych. Ten całkowicie naturalny materiał wykazujący się wieloma zaletami jest często i w szerokim zakresie wykorzystywanym materiałem budowlanym.

Klinkier
Klinkier
Dima Moroz/Shutterstock

Jak powstają cegły klinkierowe i jakie są ich rodzaje?

Cegła klinkierowa to wyrób w pełni naturalny. Powstaje z gliny i jest wypalana w piecu w temperaturze powyżej 1000°C. Od rodzaju złoża gliny w dużej mierze zależy kolorystyka cegły. Aby uzyskać kolor inny od naturalnego, jeszcze przed wypaleniem cegły poddaje się ją procesowi angobowania. W ten sposób powstają m.in. cegły klinkierowe Terca, które odznaczają się różnorodną kolorystyką i stylistyką.

Ze względu na specyfikę produkcji wyróżniamy cegły klinkierowe typowe i ręcznie formowane. Pierwsze z nich bywają nazywane również tradycyjnymi lub maszynowymi, gdyż wyrabiane są mechanicznie i odznaczają się dużą precyzją wymiarową. Produkty ręcznie formowane też właściwie tworzone są przy udziale maszyn, jednak w procesie ich produkcji możliwe jest otrzymanie niepowtarzalnych i oryginalnych cegieł.

Zastosowanie cegieł klinkierowych

Najpopularniejszym zastosowaniem cegieł klinkierowych są elewacje budynków. Elementy elewacyjne w formie cegieł wykorzystujemy w przypadku ścian trójwarstwowych, w których elewacja tworzy warstwę osłonową muru. Warto jednak wiedzieć, że klinkieru w formie płytek można użyć do pokrycia ścian zewnętrznych dwuwarstwowych.

Kolejnym zastosowaniem cegieł klinkierowych są kominy. Najczęściej z cegieł muruje się tę część komina, która wystaje ponad dach. Cegła klinkierowa to również często wykorzystywany materiał budulcowy elementów ogrodzeń, takich jak słupki i podmurówki. Z klinkieru powstają też elementy architektury ogrodowej, np. altany czy grille, oraz elementy dekoracyjne wnętrz, np. obudowy kominków.

Korzyści płynące z zastosowania cegieł klinkierowych

Cegły klinkierowe swoje wszechstronne zastosowanie zawdzięczają szeregowi zalet, takich jak:

  • trwałość i duża wytrzymałość mechaniczna – wynikają z procesu powstawania cegieł i wypalania ich w wysokiej temperaturze;
  • bardzo niska nasiąkliwość – cegły klinkierowe wykazują się na tyle niską nasiąkliwością, że bywają z powodzeniem stosowane w budownictwie hydrotechnicznym;
  • trwałość koloru – barwa klinkieru jest całkowicie naturalna. W procesie produkcji cegieł nie dodaje się żadnych pigmentów ani farb, dzięki czemu wraz z upływem czasu nie dochodzi do zmiany koloru. Cegła klinkierowa może się brudzić i kurzyć, ale nie odbarwi się ani nie wyblaknie (a jej czyszczenie jest bardzo proste!);
  • odporność na mróz oraz działanie innych czynników atmosferycznych – dzięki temu cegła klinkierowa jest tak popularnym materiałem do stosowania na zewnątrz;
    brak konieczności konserwacji;
  • wysokie walory estetyczne – elewacje, ogrodzenia czy elementy dekoracyjne we wnętrzu stanowią ponadczasowe rozwiązania, które nigdy nie wyjdą z mody. Cegła klinkierowa dodaje elegancji, a przy tym idealnie łączy się z innymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień.
    Więcej o:

Skomentuj:

Zastosowanie i zalety cegieł klinkierowych