Zero waste a korzystanie z lodówki
Każdego roku w Polsce marnuje się około 9 milionów ton żywności. Niemal 50 procent stanowią odpady z gospodarstw domowych. Dlaczego? Ponieważ za dużo kupujemy, popełniamy też wiele błędów w przechowywaniu żywności. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Co wspólnego ma prawidłowe użytkowanie lodówki z zero waste?
Czym jest zero waste?
Zero waste to przeciwieństwo konsumpcyjnego stylu życia. Polega na wprowadzeniu do swojej codzienności takich nawyków, które pozwolą za redukcję odpadów generowanych każdego dnia. Dotyczy to zarówno resztek pożywienia, opakowań po nich, jak i zużywania odzieży, wyposażenia mieszkania i oszczędnego korzystania z mediów, czyli między innymi z wody i energii elektrycznej. Zero waste zakłada też szeroko pojęty recykling. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ten styl życia obejmuje również właściwe użytkowanie urządzeń AGD, w tym lodówki. Na czym to polega?
Zero waste: (nie)marnowanie jedzenia
W każdej sekundzie w Polsce w koszach na odpady ląduje niemal 153 kg żywności (w całym łańcuchu żywnościowym) - z tego aż 92 kg jest wyrzucanych w gospodarstwach domowych. Wśród produktów, których marnuje się najwięcej, są: wędliny, pieczywo, owoce i warzywa, a jest to spowodowane przede wszystkim błędami w przechowywaniu. Niewłaściwe rozmieszczenie produktów na półkach w lodówce powoduje, że szybciej tracą one na jakości i się psują.
Powinniśmy pamiętać, że poszczególne produkty wymagają przechowywania w różnych temperaturach - jedne w niższej, inne w wyższej. W lodówce nie ma jednej stałej temperatury, dlatego warto wiedzieć, gdzie jaka panuje - i tam umieścić produkty, które akurat takiej potrzebują. Najcieplej jest na samej górze - tam przechowujemy żywność o długim terminie przydatności do spożycia, czyli przetwory i dżemy, ale również ciasta. Środkowa część lodówki to dobre miejsce na nabiał, wędliny i gotowe dania o krótkim terminie spożycia. Dolna część lodówki idealnie nadaje się do przechowywania owoców i warzyw.
Idealnym rozwiązaniem na zachowanie świeżości tych produktów jest szuflada CrispZone, w którą wyposażony jest model Gorenje NRS9182VB. Szuflada FreshZone o najniższej temperaturze w lodówce, to z kolei idealne miejsce do przechowywania mięsa i ryb. Dzięki takim rozwiązaniom mamy pewność, że ograniczamy ilość marnowanego jedzenia, zachowujemy świeżość, aromat i smak produktów.
W celu szybkiego zamrożenia żywności (przy zachowaniu mikroelementów i minerałów), bez obniżania jej jakości, warto użyć funkcji FastFreeze (dostępnej w modelu lodówki Gorenje NRS9182VB), która zamraża w temperaturze -24 °C. Po około 26 godzinach opcja ta automatycznie się wyłącza, a temperatura komory zamrażarki powraca do ustawień początkowych.
Zero waste: ograniczenie plastiku
Lodówka Gorenje NRS9182VB ze sterowaną dotykowo kostkarką oraz dystrybutorem wody pozwala cieszyć się schłodzoną wodą czy lodem bez ograniczeń. Możemy śmiało zrezygnować z kupowania wody butelkowanej i zmniejszyć zużycie opakowań plastikowych. Co ciekawe, lodówka wcale nie wymaga podłączenia do instalacji wodociągowej. Jest wyposażona w specjalny pojemnik, który wystarczy napełnić wodą, by urządzenie mogło przygotować dla nas lód w kostkach lub kruszony albo schłodzić wodę. Duży zbiornik na wodę jest w stanie pomieścić nawet 4,5 litra wody.
Zero waste: mniejsze zużycie energii
Lodówka pracuje całą dobę - to urządzenie jest odpowiedzialne za 20 proc. zużycia energii w gospodarstwie domowym. Producenci prześcigają się zatem w oferowaniu coraz bardziej zaawansowanych modeli, pobierających mniej prądu. Najnowocześniejsze sprzęty AGD są w stanie zużyć między 50 a 70 proc. mniej energii w porównaniu do tych sprzed dekady. Jeśli szukamy zatem energooszczędnej lodówki, kierujmy się skalą od A do G, przy czym te najbardziej zaawansowane technologicznie znajdują się w klasach C lub D.
Wszystkie nowe modele Gorenje mają doskonałą izolację termiczną, ulepszone uszczelnienie drzwi, najnowocześniejsze komponenty systemu chłodzenia i elektroniczną regulację, która ogranicza zużycie energii do minimum.
Na energooszczędność lodówki wpływają również dodatkowe funkcje, jak na przykład HolidayMode (dostępna w modelu Gorenje NRS9182VB), czyli funkcja trybu wakacyjnego, dostosowująca temperaturę w komorach zamrażarki i lodówki tak, aby obniżyć zużycie energii do minimum. Dzięki temu, gdy wyjeżdżamy, nie musimy wyłączać lodówki ani opróżniać jej ze wszystkich produktów. W tym trybie działania niższe jest także ryzyko pojawienia się w środku nieprzyjemnych zapachów, spowodowanych zepsuciem produktów czy brakiem cyrkulacji powietrza.
Lodówki starszej generacji zużywają więcej energii, jeśli na jej ściankach gromadzi się lód i szron. Nowoczesne lodówki, jak Gorenje NRS9182VB, są wyposażone w system NoFrost Plus, dzięki któremu nie trzeba rozmrażać wnętrza zamrażarki, a jej pojemność może być wykorzystywana bardziej efektywnie. Opakowania lub kawałki zamrożonej żywności nie przyklejają się do siebie, utrzymując komorę zamrażarki w czystości i porządku.
Większe zużycie energii bywa również powodowane niedomykaniem drzwi lodówki. Pod wpływem ciepłego powietrza, które dostaje się do środka, urządzenie zaczyna intensywniej pracować, by obniżyć wzrastającą temperaturę. W efekcie nie tylko marnuje się więcej energii, ale również zamarza jedzenie w środku. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór lodówki wyposażonej w system alarmujący o otwarciu drzwi. Dzięki niemu, gdy tylko nie domkniemy drzwi, zapali się odpowiedni czujnik albo pojawi się charakterystyczny alarm dźwiękowy.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni