Najczęstsze błędy podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych. Jak ich uniknąć?
W obecnych, niepewnych czasach, kiedy skupiamy się na efektywności energetycznej i zrównoważonych źródłach energii, budowa kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych staje się kluczowym aspektem zapewniającym efektywność i bezpieczeństwo naszych systemów grzewczych i energetycznych. Jednak ten proces niesie ze sobą wiele wyzwań oraz potencjalnych błędów, które, jeśli nie zostaną należycie uwzględnione, mogą prowadzić do poważnych problemów. Jakie są najczęstsze błędy podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych i jak ich uniknąć?
Wzrost cen energii w Polsce stawia w obliczu problemów zarówno przedsiębiorców, jak i indywidualnych odbiorców energii. Mimo że Urząd Regulacji Energetyki jeszcze nie ogłosił stawek na przyszły rok, brak tarcz solidarnościowych, wzrost cen energii i ponowne wprowadzenie podatku VAT może prowadzić do znacznego wzrostu kosztów energii. W związku z tym coraz więcej firm i spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na inwestycje w kotłownie wodne, parowe i wodno-parowe w celu oszczędności. Jednak jakie błędy są najczęściej popełniane podczas instalacji tych systemów?
Najczęstszy błąd to montaż urządzeń niezgodnie z kierunkiem przepływu czynnika. Nieprawidłowy montaż pompy, filtra, zaworów, liczników ciepła i innych urządzeń, tak aby nie były zgodne z kierunkiem przepływu czynnika, może prowadzić do poważnych problemów w systemach kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych. Taki błąd wpływa negatywnie na wydajność urządzeń i zmusza je do większego wysiłku w pokonywaniu przeszkód w postaci nieprawidłowego kierunku przepływu. To z kolei zwiększa zużycie energii, co jest zarówno kosztowne, jak i nieekologiczne.
Montaż urządzeń w sposób niezgodny z kierunkiem przepływu może również prowadzić do nadmiernego zużycia części, co zwiększa ryzyko awarii. Inne często popełniane błędy to zamiana miejscami podłączenia rurociągów (podłączenie rurociągu zasilającego do rurociągu powrotnego, a rurociągu powrotnego do rurociągu zasilającego) oraz napełnienie instalacji wodą nieuzdatnioną chemicznie.
Dodatkowe błędy to:
- Prowadzenie rurociągów bez spadku w kierunku odwodnienia.
- Niewłaściwe rozmieszczenie punktów/podpór stałych i przesuwnych rurociągów.
- Zbyt duże odstępy pomiędzy uchwytami rurociągów.
- Brak wykonanych odpowietrzeń rurociągów w ich najwyższych punktach i spustów dla odwodnienia instalacji.
- Brak wykonanych spustów z króćca wylotowego zaworu bezpieczeństwa.
- Brak wygodnego dostępu do instalacji podczas przeglądów, np. zbyt mała odległość frontu kotła od ściany, za niskie pomieszczenie, co utrudnia czyszczenie płomieniówek kotła czy wymianę anody magnezowej w zasobniku ciepłej wody użytkowej.
- Wykonanie instalacji z różnych materiałów, np. stosowanie kształtek ocynkowanych zamiast czarnych do instalacji centralnego ogrzewania.
- Brak izolacji rurociągów wody zimnej, co w nieodpowiednich warunkach temperaturowych może prowadzić do skraplania pary wodnej na rurach, co jest znane jako "pocenie się rur."
- Wykonywanie zagłębień w posadzce kotłowni przy kotłach zasilanych gazem LPG, co zwiększa ryzyko niekontrolowanego gromadzenia się gazu przy posadzce.
Błędy podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych wpływają na wydajność systemu, mogą prowadzić do nadmiernego zużycia energii, zwiększają ryzyko awarii, wpływają na jakość ciepła lub pary oraz wymagają kosztownych napraw i modyfikacji. Dlatego ważne jest, aby współpracować z doświadczonym partnerem, który ma odpowiednie doświadczenie i wie, jak przygotować poprawną instalację. Unikanie tych błędów przyniesie oszczędności oraz efektywność w dłuższej perspektywie czasu.
- Więcej o:
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?
Pompy ciepła w już istniejących budynkach – czy to ma sens?
Jak w nowoczesny sposób ogrzewać dom drewnem lub gazem drzewnym?
Wyniki nowego ogólnopolskiego badania satysfakcji z ogrzewania