Jak znaleźć miejsce na pokój dla dziecka w mieszkaniu?
Dopóki dzieci są małe osobny pokój dziecięcy nie jest koniecznością. Córka Joanny ma już jednak dwa lata i rodzice uznali, że to już czas na wyprowadzkę z sypialni rodziców. Tylko jak znaleźć miejsce w dwupokojowym mieszkaniu? Architekci podpowiadają.
Prosimy o poradę, jak z mieszkania dwupokojowego zrobić trzypokojowe. Dwa lata temu urodziła się nasza córeczka i najwyższa pora pomyśleć o pokoju dla niej. Liczymy na pomoc fachowców, bo sami sobie z tym problemem nie poradzimy. Czy w mieszkaniu o takim metrażu i rozkładzie da się wydzielić dodatkowe pomieszczenie? Joanna
Rozwiązanie 1. Radykalne zmiany
Aby mógł powstać dodatkowy pokój, trzeba było przenieść kuchnię. Urządziłam ją przy łazience, w miejscu zaplanowanej małej pralni. Tym samym sąsiadujący z nią mniejszy pokój stał się pokojem dziennym.
Dotychczasowy salon to teraz pokój dziecka. Jego powierzchnia została zmniejszona. Dzięki temu w przedpokoju udało się wydzielić garderobę, a Państwa sypialnię, urządzoną w dawnej kuchni, nieco powiększyć. Druga ściana sypialni również została przesunięta, co pozwoliło z kolei poszerzyć strefę dzienną. Oprócz garderoby są jeszcze cztery szafy: dwie duże w przedpokoju i po jednej w każdej z sypialni.
Ściana łazienki biegnie lekkim skosem. Dzięki temu otwarte wejście z przedpokoju do części dziennej jest znacznie wygodniejsze (nie da się go bardziej poszerzyć ze względu na kuchenny pion instalacyjny). W łazience, zamykanej przesuwanymi drzwiami, proponuję zainstalować prostokątną wannę (160 x 70 cm), dużą umywalkę, podwieszony sedes oraz standardową pralkę (60 x 60 cm).
Aneks kuchenny jest niewielki, ale bardzo wygodny. Ciąg roboczy ma kształt litery U, szafek jest więc sporo. Za kuchnią znajduje się kąt wypoczynkowy oraz – przy oknie – aneks jadalny. Wzdłuż ściany wydzielającej Państwa sypialnię umieściłam długą zabudowę, w której przewidziałam miejsce między innymi na sprzęt RTV.
Autor: Magdalena Żmihorska-Tomasik
Rozwiązanie 2. Strefa dzienna w centrum
Kuchnia została na swoim miejscu, ale powiększyłem ją kosztem sąsiedniego pokoju. Teraz pełni również funkcję centralnie usytuowanego salonu – tutaj zaaranżowałem bowiem kąt wypoczynkowy.
Obszerną wnękę przy pionie instalacyjnym zajmuje jednociągowa zabudowa kuchenna. Wzdłuż ścianki osłaniającej pion i lodówkę jest miejsce na płytką szafkę RTV – ekran odbiornika telewizyjnego będzie dobrze widoczny z ustawionej naprzeciwko kanapy. Przy oknie balkonowym zmieścił się kwadratowy stół.
Pokój dziecka urządziłem w dawnym salonie. Oprócz łóżka i regalików na książki i zabawki zaplanowałem w nim dużą szafę. Szafy są też w przedpokoju i w Państwa sypialni, która teraz znajduje się po przeciwnej stronie mieszkania. W tej części układ pomieszczeń został zachowany – ocalała również malutka pralnia, co pozwala na swobodniejszą aranżację łazienki. W tej ostatniej bez problemu mieści się prostokątna wanna (160 x 70 cm), umywalka oraz podwieszony sedes.
Autor: Michał Grzelak
- Więcej o:
Biurko idealne - 10 propozycji nie tylko dla uczniów
Jak wybrać lampkę biurkową?
Jak stworzyć pokój marzeń dla Twojego dziecka? Zainspiruj się meblami od marki VOX
Powrót do szkoły - pokój dla ucznia
Back to school, czyli jak stworzyć idealną przestrzeń do nauki
Pokój gotowy na rok szkolny
Przestrzeń nastolatka - jak ją urządzić?
Funkcjonalna sypialnia nastolatka