Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana okien i drzwi - na co warto zwrócić uwagę

Monika Karda

Stolarka o doskonałych właściwościach izolacyjnych to inwestycja na lata. Dzięki niej możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz sprawić, że dom stanie się miejscem przyjaznym zarówno dla jego mieszkańców, jak i otoczenia. Pierwszy krok warto zrobić już dziś.

Nowoczesne okna
Nowoczesne okna
MS WIĘCEJ NIŻ OKNA

Ciepłe miesiące warto wykorzystać na inwestycję, która wkrótce zwróci się nam z nawiązką. Przez nieszczelną stolarkę ucieka do 30% ciepła, dlatego prace termomodernizacyjne należy w dużej mierze oprzeć o wymianę drzwi i okien. Zakup energooszczędnej stolarki otworowej to doskonały początek, który – dodatkowo – może być wspierany przez Program „Czyste Powietrze”. To program wspierający walkę ze smogiem, redukcję gazów cieplarnianych produkowanych w gospodarstwach domowych, a także działania w zgodzie z nurtem eko – w tym przypadku wyrażone odpowiedzialnym podejściem do wznoszonych i remontowanych budynków mieszkalnych. I choć zastąpienie nieefektywnych źródeł ciepła czy inwestycja w nowoczesne rozwiązania może wiele kosztować, dzięki projektowi Czyste Powietrze 2021 dofinansowanie, jakie można zyskać, sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Docieplenie przegród zewnętrznych wspierane wymianą drzwi i okien, może zredukować nasze rachunki nawet o 40%. Jeśli dodamy do tego instalację innowacyjnego urządzenia grzewczego oraz fotowoltaikę, których dofinansowanie również zostało ujęte w programie, koszty eksploatacyjne w skali roku będą znacznie niższe. Stawiając na dom energooszczędny lub pasywny zmniejszamy ślad węglowy oraz ilość spalin emitowanych do środowiska.

Wymiana okien i drzwi - korzyści

Wysłużona stolarka otworowa wygląda mało estetycznie i nie wpisuje się w aktualne trendy architektoniczne (np. wąskie profile), negatywnie wpływa też na bilans energetyczny budynku. To z kolei przekłada się na wyższe koszty jego eksploatacji. Dzięki wymianie okien, drzwi i bramy garażowej na wysokiej jakości, energooszczędne rozwiązania możemy znacząco ograniczyć wydatki. Aby tak się stało, trzeba jednak zadbać o dobry montaż wyrobów, najlepiej warstwowy, np. z użyciem taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Prace opłaca się powierzyć zaufanej ekipie, która zrealizuje usługę zgodnie ze sztuką budowlaną oraz zaleceniami producenta. Wiarygodne marki często dysponują własnymi ekipami montażowymi. Sprawdzonych wykonawców ze swojego regionu można znaleźć np. w wyszukiwarce na stronie www.dobrymontaz.com.
Dzięki wymianie stolarki okiennej na nową nie tylko poprawiamy energooszczędność budynku, ale przy okazji zwiększamy też poziom ochrony antywłamaniowej, a to za sprawą zastosowanych w oknach odpowiednich okuć i bezpiecznych szyb. Ponadto w pomieszczeniach zapewniamy lepszą izolację akustyczną, ponieważ nowoczesne pakiety szybowe dobrze tłumią hałas z zewnątrz. Poprawie ulegnie ponadto estetyka budynku, zwłaszcza jeśli montażowi okien, drzwi czy bramy garażowej będzie towarzyszyć wykonanie nowej elewacji wraz ociepleniem wełną mineralną bądź styropianem.

Zdaniem eksperta: ciepła ramka dystansowa

Ciepła ramka dystansowa SWISSPACER to niezbędny element nowoczesnego okna. Po pierwsze utrzymuje szyby zespolone w odpowiedniej odległości względem siebie, zapewniając optymalną do osiągnięcia barierę dla strat ciepła. Po drugie znacząco poprawia parametry termiczne okna, eliminując mostki cieplne i kondensację pary wodnej, a także ryzyko powstawania pleśni, co jest bardzo ważne, zwłaszcza przy dolegliwościach alergicznych. Po trzecie, dzięki bogatej kolorystyce (podobnej jak szprosów umieszczanych wewnątrz pakietów szybowych) dopasowuje się do okna, a jej matowa powierzchnia dodatkowo eliminuje zjawisko refleksyjności i oślepiania odbitym światłem, jak to ma miejsce w przypadku ramek metalowych.
Energooszczędne okna mają szyby dwukomorowe. Ponieważ w ich przypadku istotne jest zachowanie wysokiej izolacyjności cieplnej, powinny być wyposażone w pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi. Dzięki nim znacząco zmniejszają się straty ciepła na krawędzi szyby zespolonej i poprawia się wartość współczynnika przenikania ciepła Uw całego okna. Możliwe jest to do uzyskania za pomocą wysokoizolacyjnych właściwości polimeru, z którego wykonane są ciepłe ramki dystansowe.

Rafał Rączka, szef sprzedaży i marketingu w firmie SWISSPACER POLSKA

Ciepła ramka dystansowa
Ciepła ramka dystansowa
SWISSPACER

Wymiana okien - dofinansowanie

Kto może skorzystać z dopłaty w ramach Programu Czyste Powietrze? Aktualnie są to właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych bądź inwestorzy, którzy właśnie rozpoczęli budowę. Dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dofinansowaniem zostały objęte między innymi prace dociepleniowe w obrębie ścian i innych przegród, modernizacja instalacji grzewczej oraz zakup nowoczesnych urządzeń grzewczych, zakup oraz instalacja systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, montaż wentylacji mechanicznej, wymiana drzwi wejściowych, okien oraz bram garażowych.
Wniosek o dofinansowanie można złożyć w serwisie gov.pl, na portalu beneficjenta, w banku lub pozostawić to ekspertom z firmy produkującej okna, którzy przeprowadzą nas nie tylko przez złożony proces wyboru stolarki, ale pomogą również w przygotowaniu wniosku aplikacyjnego.

Wymiana okien: cena

Cena okien zależy od producenta, jakości produktu i materiału z jakiego jest wykonany. Oto uśrednione ceny:

  • Wymiana okna PCV - od 700 do 1000 złotych.
  • Wymiana okna drewnianego - od od 1000 do 1400 złotych

 

Wymiana okien elewacyjnych

Warto postawić na okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła U oraz wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej g. Wymieniając okna na ciepłe, należy skupić się na produktach, w których współczynnik Uw jest niższy niż 0,9 W/(m2K), a w przypadku parametru g najlepiej celować w wartości na poziomie
60-70%. Takie rozwiązania skutecznie zapobiegają utracie ciepła zgromadzonego we wnętrzu i jednocześnie pozwalają swobodnie przenikać ciepłu słonecznemu z zewnątrz do środka, co wpływa na energooszczędność i w efekcie zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Ważny jest także współczynnik przepuszczalności światła Lt. Jeśli przykładowo wynosi on 77%, to tak jakbyśmy zwiększyli powierzchnię okna ze standardowymi szybami o 8%, nie tracąc przy tym doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Takie parametry spełniają obecnie zarówno okna PVC, jak i aluminiowe, wyposażone w pakiety trzyszybowe, w których zastosowano np. wykonane z kompozytów tzw. ciepłe ramki dystansowe, umieszczone między szybami.

Nowoczesny montaż polega na wystawieniu okna poza mur, w warstwę termoizolacji
Nowoczesny montaż polega na wystawieniu okna poza mur, w warstwę termoizolacji
KLIMAS WKRĘT-MET
Trójwarstwowy, szczelny montaż wiąże się m.in. z zastosowaniem odpowiednich taśm oraz izolacji w postaci niskorozprężnej piany montażowej
Trójwarstwowy, szczelny montaż wiąże się m.in. z zastosowaniem odpowiednich taśm oraz izolacji w postaci niskorozprężnej piany montażowej
SOUDAL

Wymiana drzwi

Nowoczesne drzwi podnoszono-przesuwne. Produkowane są np. z drewna i aluminium, dzięki czemu mogą mieć wymiary nawet do 2,8 x 12 m. Stałe skrzydła w takich drzwiach są szklone bez ramy, co zwiększa powierzchnię przeszklenia. Dzięki specjalnym rozwiązaniom technicznym są bezpieczne i wygodne w obsłudze.

  • Niski próg. Ułatwia przemieszczanie się między wnętrzem pomieszczenia a tarasem. Próg ma wysokość zaledwie 5 mm, co umożliwia swobodne przemieszczanie się w obie strony oraz w pełni bezproblemowe korzystanie zarówno z wnętrza budynku jak i z tarasu. 10-komorowy profil niskiego progu spełnia wymagania obowiązującego rozporządzenia o oszczędzaniu energii, co przynosi korzyści pod względem efektywności energetycznej.
  • Wózki jezdne. Drzwi podnoszono-przesuwne, mimo swoich gabarytów, są komfortowe w użytkowaniu. Nowatorska konstrukcja wózka jezdnego zapewnia wysoki komfort obsługi, dzięki optymalnemu rozłożeniu obciążeń na ośmiu rolkach jezdnych, a tym samym umożliwia lekkie przesuwanie skrzydła.
  • Możliwość sterowania elektrycznego. Napędzany elektrycznie mechanizm otwiera, zamyka i rygluje skrzydła, przesuwając szklane tafle do żądanej pozycji. Obsługa odbywa się wygodnie przy użyciu pilota zdalnego sterowania lub przycisku na skrzydle. Rozwiązanie to pozwala na obsługę jedno- i dwuskrzydłowych konstrukcji podnoszono-przesuwnych o wadze do 400 kg. Programowana funkcja mikrowentylacji zapewnia dobry klimat w pomieszczeniu.
  • Zasuwnica hakowa. Zapewnia bezpieczeństwo, szczelność i niezawodność funkcjonowania drzwi podnoszono-przesuwnych przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnej wizualnie formy. W pozycji otwartej haki chowają się w skrzydle, co z jednej strony decyduje o eleganckim wyglądzie, z drugiej zaś, z uwagi na brak wystających elementów, zwiększa bezpieczeństwo. Haki wyposażone są w funkcję blokady, która uniemożliwia otworzenie skrzydła od zewnątrz, zapewniając ochronę antywłamaniową klasy RC2.
  • System soft close. To rozwiązanie wyhamowuje ruch skrzydła w końcowej fazie pracy, a następnie łagodnie dociska je do ramy drzwi przesuwnych. Ogranicza do minimum ryzyko przytrzaśnięcia podczas zamykania drzwi. Całkowicie ukryta w profilu szyna prowadząca zapewnia komfortową obsługę, łącząc płynny ruch przesuwny z ciekawym, designerskim wyglądem.

Wymiana okien dachowych

Poprawa komfortu cieplnego na poddaszu to jedno z najważniejszych działań, jakie wiążą się z montażem nowych okien dachowych. W przeciwieństwie do okien instalowanych około 20 lat temu nowoczesne okna lepiej utrzymują ciepło zimą i chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń latem. Żeby jednak osiągnąć najlepszy komfort cieplny, warto sprawdzić, jak poprawnie wymienić okno.

  • Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki. Ta metoda jest najmniej czasochłonna, ponieważ nie wymaga demontażu starej wnęki i instalacji nowej. Jeśli więc zależy nam na jak najszybszym montażu nowego okna, a jednocześnie nie angażować się w remont poddasza, możemy wybrać instalację okna dachowego z zachowaniem wnęki. Podczas demontażu okien dachowych należy wtedy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić istniejącej wnęki. Po demontażu okna warto też sprawdzić stan izolacji wnęki i połączenia okna z konstrukcją dachu. Jeśli okaże się, że izolacji nie ma lub jest szczątkowa, niestety trzeba wymienić okno wraz z wnęką, aby poprawić parametry termoizolacyjne całego rozwiązania.
    Wymianę okna dachowego bez wnęki można podzielić na cztery główne etapy prac: demontaż okna z konstrukcji dachu, montaż ościeżnicy nowego okna, instalacja odpowiedniego kołnierza uszczelniającego, montaż skrzydła nowego okna.
    Wymiana okna z zachowaniem wnęki może poprawia komfort cieplny na poddaszu. Przy zastosowaniu nowoczesnych okien z pakietami 3-szybowymi ograniczymy straty ciepła i znacznie ulepszymy parametry energetyczne budynku, co nie wyeliminuje jednak problemu ewentualnych mostków termicznych pojawiających się między oknami a wnęką.
  • Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki. Jeśli nie chcemy demontować całej wnęki okiennej i nie zamierzamy zmieniać aranżacji poddasza, a w związku z tym także ograniczamy koszty materiałów, robocizny itp., możemy wymienić okno dachowe i tylko część wnęki. Dzięki tej metodzie można nieco poprawić izolację wnęki i połączenie okna z konstrukcją dachu. Pamiętajmy jednak, że najlepsze parametry cieplne uzyskamy przy wymianie okna razem z wnęką okienną. Jeśli istniejąca wnęka nie jest dobrze wykonana i zaizolowana, trzeba rozważyć montaż nowej.
    Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki składa się z pięciu etapów: demontażu starego okna, przycięcia wnęki okiennej, demontażu górnej części wnęki okiennej, montażu nowego okna, wykonania nowej części wnęki okiennej.
  • Wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną. Metoda ta pozwala najlepiej zadbać o poprawę komfortu cieplnego na poddaszu. Dzięki niej możemy bowiem zredukować wszystkie mostki termiczne pojawiające się między oknem a wnęką, co korzystnie wpłynie na energooszczędność rozwiązania. Nowa wnęka okienna będzie także stabilniejsza i bardziej wytrzymała – przetrwa kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.
    Wymiana okna dachowego razem z wnęką dzieli się na cztery etapy: demontaż starego okna, demontaż wnęki okiennej, montaż nowego okna, wykonanie wnęki okiennej.

Wymiana drzwi zewnętrznych

Wysokiej jakości drzwi zewnętrzne, o dobrych parametrach technicznych, zainstalowane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i zaleceń producenta dają nam gwarancję bezpieczeństwa, komfortu akustycznego i cieplnego. Na odpowiedni montaż składa się wiele czynności. Dzięki nim wyeliminujemy ewentualne mostki termiczne, unikniemy problemów z otwieraniem i zamykaniem skrzydła oraz będziemy cieszyć się z zalet inteligentnych rozwiązań.
Pierwszym krokiem przed wymianą starych drzwi na nowe jest poprawne zwymiarowanie otworu montażowego. Większość firm oferuje wykonanie pomiarów u inwestora. Następnie wybieramy i zamawiamy odpowiednie drzwi.
Montaż drzwi i okien wygląda podobnie. Wiele zależy od ściany, w której mają być zamontowane. W przypadku jednowarstwowej instalacja przebiega w połowie jej grubości, w dwuwarstwowej – po zewnętrznej krawędzi muru, w trójwarstwowej zaś w warstwie ocieplenia.

Kolejność prac. Najpierw montażysta powinien usunąć starą ościeżnicę i przygotować otwór (czyścić go, odkurzyć, uzupełnić ewentualne ubytki). Musi także zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich luzów montażowych. Zbyt wąska szczelina wykluczy prawidłowe wykonanie uszczelnienia drzwi z murem, natomiast zbyt szeroka uniemożliwi solidne zakotwienie drzwi w ścianie oraz utrudni uszczelnienie. Dopiero po tym można przejść do montażu nowego produktu.
Najpopularniejszą metodą montażu drzwi jest zamocowanie ościeżnicy za pomocą kotew lub kołków rozporowych, dostosowanych do rodzaju muru.

  • Zanim montażysta zacznie wstawiać ościeżnicę w otwór, musi jednak połączyć ze sobą wszystkie elementy składowe wyrobu, aby móc je umieścić w całości w odpowiednim miejscu. Ogromne znaczenie ma tutaj stabilizacja produktu w miejscu montażu – do tego celu używa się klinów z PVC lub z odpowiednio zaimpregnowanego twardego drewna. Trzeba także wyznaczyć właściwe ustawienie ościeżnicy za pomocą poziomicy oraz sprawdzić przekątne.
  • Kolejnym etapem jest mechaniczne połączenie ościeżnicy z murem. Przestrzenie między murem a ościeżnicą wypełnia się pianką poliuretanową lub taśmą rozprężną. Aby w pełni zabezpieczyć drzwi przed utratą ciepła, zaleca się stosowanie systemu uszczelnienia trójwarstwowego z wykorzystaniem taśm paroizolacyjnych. Na koniec mocuje się akcesoria zewnętrzne takie jak klamki, szyldy oraz reguluje drzwi.
  • Na koniec trzeba zwrócić uwagę na to, czy zamocowanie drzwi jest zgodne z instrukcją montażu producenta, co w przyszłości może mieć znaczenie dla postanowień gwarancyjnych wyrobu.
  • Dodatkowo, jeśli nowe drzwi wejściowe podłączone są do systemu alarmowego czy domu inteligentnego, należy przetestować jego działanie.
Po zakończonej pracy trzeba sprawdzić, czy drzwi się dobrze otwierają i zamykają,  nie ocierają o podłogę, czy nie „odstają” i czy zamek płynnie działa
Po zakończonej pracy trzeba sprawdzić, czy drzwi się dobrze otwierają i zamykają, nie ocierają o podłogę, czy nie „odstają” i czy zamek płynnie działa
WIŚNIOWSKI

Wymiana bramy garażowej

Zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu obsługi, poprawa estetyki i izolacyjności cieplnej to główne powody uzasadniające konieczność wymiany bramy garażowej. Decyzji o modernizacji nie warto odwlekać. Specjaliści wymienią bramę fachowo i szybko.
Przeszkolony personel doskonale zna różne typy bram garażowych, służy doradztwem i poprawnie zamontuje wszystkie elementy bramy. Wymiana bramy trwa na ogół kilka godzin. Warto pamiętać, że profesjonalnie wykonany montaż jest nie tylko warunkiem koniecznym ważności gwarancji, jest on także niezbędny, by móc cieszyć się walorami nowoczesnych wrót do garażu.

  1. Pomiar otworu garażowego. Aby brama pasowała do otworu garażowego, szczególnie ważne jest bardzo dokładne wykonanie jego pomiaru. Czasami należy uwzględnić spadek terenu czy przebieg rur instalacyjnych. Starsze garaże często mają niestandardowe wymiary, co wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Podczas dokonywania pomiarów uwagę należy też zwrócić na prawidłowe położenie ościeżnicy. Niewłaściwie zamontowana może być bowiem przyczyną głośnego otwierania i zamykania bramy albo utrudniać, a nawet uniemożliwiać jej pracę.
  2. Demontaż starej bramy. Wymianą wysłużonej niekomfortowej bramy zajmują się autoryzowani partnerzy producenta nowej. Po demontażu starej bramy poddadzą ją ekologicznej utylizacji, a na życzenie ocenią, czy można wymienić tylko płytę bramy, pozostawiając dotychczasowe prowadnice i ościeżnicę.
  3. Montaż ościeżnicy i szyn bieżnych. Montaż rozpoczyna się od przykręcenia nowej ościeżnicy i szyn bieżnych, w których brama segmentowa jest prowadzona pod sufitem garażu. Ościeżnicę takiej bramy najczęściej przykręca się za otworem bezpośrednio do ściany, co pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca i uzyskanie przejazdu szerszego nawet o 14 cm niż w bramach uchylnych.
    Podczas otwierania i zamykania bramy garażowe wytwarzają duże siły ciągnienia i nacisku, dlatego ważny jest dobór odpowiedniego materiału, którym prowadnice zamocowane zostaną do ściany.
  4. Osadzanie bramy. Poszczególne panele bramy segmentowej osadza się jeden po drugim i łączy ze sobą. W tych miejscach brama dzieli się podczas otwierania i zamykania. Po zamknięciu bramy łączenia segmentów od zewnątrz są niewidoczne. Montowane z zewnątrz, wewnątrz i na zawiasach bramy zabezpieczenia eliminują miejsca, w których może dojść do przytrzaśnięcia palców.
  5. Montaż dodatkowego wyposażenia oraz sprawdzenie działania bramy. Nowoczesna brama garażowa wyposażona jest w napęd. Jego montaż należy uwzględnić już na etapie planowania wymiany, wymaga on bowiem odpowiedniej ilości miejsca pod stropem garażu i wraz z bramą powinien tworzyć jeden zespół. Tylko napęd dopasowany do bramy pozwoli na jej komfortową obsługę.

Fachowy montaż obejmuje też kontrolę poprawności działania ważnych funkcji zabezpieczających. Przede wszystkim sprawdza się, czy prawidłowo działa zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe, które po nagłym napotkaniu przeszkody powinno automatycznie zatrzymywać i cofać bramę.

Jeśli zdecydujemy się na wymianę starej bramy garażowej, możemy liczyć na to, że po jej demontażu autoryzowani montażyści poddadzą ją ekologicznej utylizacji
Jeśli zdecydujemy się na wymianę starej bramy garażowej, możemy liczyć na to, że po jej demontażu autoryzowani montażyści poddadzą ją ekologicznej utylizacji
HÖRMANN
Poszczególne panele bramy segmentowej osadza się jeden po drugim, łącząc je ze sobą. Na koniec bramę łączy się z napędem
Poszczególne panele bramy segmentowej osadza się jeden po drugim, łącząc je ze sobą. Na koniec bramę łączy się z napędem
HÖRMANN
    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana okien i drzwi - na co warto zwrócić uwagę