Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Angielska boazeria - co to takiego?

Red./C

Boazeria angielska to rodzaj listwy ściennej wykonanej z paneli drewnianych. W przeciwieństwie do listwy koronowej – umieszczanej między ścianą a sufitem – boazeria angielska pokrywa dolną połowę ściany, na wysokości do około 100 centymetrów.

Angielska boazeria - co to takiego?
Angielska boazeria - co to takiego?
Shutterstock

Czym się charakteryzuje boazeria drewniana rodem z Anglii?

Boazeria miała pierwotnie służyć jako dodatkowy środek izolacyjny w kamiennych domach. Została po raz pierwszy zastosowana w XVIII wieku, a jej nazwa pochodzi od francuskiego boiserie od bois - „drewno, drzewo”.

Obecnie boazerię można wykonać z wielu różnych rodzajów materiałów (także tworzywa sztucznego i płyty pilśniowej, ale również z MDF) i jest ona ceniona przede wszystkim za swój estetyczny wygląd, a nie za właściwości izolacyjne. Ta listwa ścienna jednocześnie chroni ściany przed uszkodzeniami, dodając jej teksturę i nieco wyrazistego charakteru.

angielska boazeria
Panel gipsowy London 90 x 45 cm 0,81 m2
Castorama

Dlaczego warto stosować boazerię angielską?

Boazeria drewniana może uszlachetnić aranżację pomieszczenia. Panele boazeryjne to powszechny rodzaj wykończenia, który można wykorzystać na wiele sposobów. Tradycyjna boazeria może być trudna do zamontowania i być kosztownym dodatkiem do wystroju domu. Boazeria angielska w postaci paneli gipsowych (również gipsowe listwy ścienne) jest bardziej przystępna cenowo - i pozwala na szybsze udekorowanie ściany. W przypadku zastosowania listwy boazeryjnej ta jest nakładana bezpośrednio na płytę gipsowo-kartonową lub powierzchnię płyt MDF.

Boazeria angielska ma wiele zalet:

• Boazerie to świetny dodatek, który uatrakcyjni wygląd pomieszczenia. Ponieważ znajduje się w dolnej części ściany, zabezpiecza ją przed zabrudzeniem. Górną część ściany możemy wykorzystać do powieszenia obrazów, luster lub zdjęć.

• Boazerie są uniwersalne. Oprócz tego, że panele ścienne są piękne i eleganckie, można je dopasować do niemal każdego stylu w aranżacji wnętrz. Drewno dębowe zastosowane do produkcji paneli doda wnętrzu przytulności (podobnie w przypadku drewna olchowego), a wykorzystanie paneli MDF pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu niższym kosztem.

• Panele angielskie możemy stworzyć samodzielnie przy wykorzystaniu pojedynczych mniejszych elementów lub kupić gotowe panele ścienne. Wszechstronność zastosowania czyni je odpowiednimi do salonu, kuchni, pokoju dziecka, holu, gabinetu, a nawet do łazienki.

angielska boazeria
Boazeria angielska ART
sklep.foge.pl

Boazeria ceramiczna

Boazeria angielska może się pojawić we wnętrzach również w postaci płytek ceramicznych. Taka okładzina będzie nie tylko piękna, ale i odporna na wilgoć. To wykończenie ściany można również zastosować w przedpokoju lub wzdłuż ścian schodów, ale również w łazience i w kuchni. Płytek ceramicznych imitujących boazerię warto szukać w ofertach produktowych popularnych polskich producentów.

Do jakich aranżacji pasuje boazeria angielska?

Boazeria angielska pasuje do stylu kolonialnego, śródziemnomorskiego, klasycznego, skandynawskiego i rustykalnego - ale również do wnętrz glamour. Eklektyzm to oryginalna mieszanka, w której obecne są elementy przeszłości i teraźniejszości - tu również sprawdzą się pełna wdzięku biała boazeria MDF.

W zależności od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia, boazeria angielska może zostać pomalowana farbą (panele z drewna lub MDF), lakierobejcą lub lakierem (boazeria angielska z drewna). Jeśli dokonamy wyboru boazerii z polistyrenu, pamiętajmy, że uderzenie zostawi na nim ślady, dlatego takie rozwiązanie warto stosować tylko tam, gdzie dekoracja nie będzie narażona na uszkodzenia.

Warto też pamiętać, że listwa dolna boazerii może zastąpić listwę przypodłogową - szczególnie, jeśli planujemy panele ścienne na wszystkich ścianach w pomieszczeniu.

angielska boazeria
FOGE BOAZERIA ANGIELSKA MODERN
https://tapetujemy.pl/

Nie tylko boazeria angielska MDF - zobacz, jak wykonać samodzielnie boazerię:

angielska boazeria
Boazeria angielska W121 Orac Decor
https://stdekor.pl/
angielska boazeria
TAPETA JAK BOAZERIA LAURA ASHLEY 114906 REDBROOK WOOD PANEL VOLUME II
https://www.tapety-sklep.com/
    Więcej o:

Skomentuj:

Angielska boazeria - co to takiego?