Architektura: Filharmonia Szczecińska
Budynku Filharmonii Szczecińskiej nie powstydziłby się sam Ludwig Mies van der Rohe - uznali jurorzy najważniejszego europejskiego konkursu architektonicznego. Nosi on imię tego właśnie słynnego architekta, którego naczelne hasło brzmiało ?Mniej znaczy więcej?. Właśnie taka jest filharmonia. Nie ostentacyjna, a zachwyca!
Ten budynek jest triumfem: ducha miejsca, muzyki i architektury. Powstał na terenie, na którym przed II wojną światową mieścił się szczeciński Konzerthaus, znacznie uszkodzony w czasie nalotów alianckich na Szczecin. Po wojnie budynek został rozebrany. Przez blisko pięćdziesiąt lat w sercu miasta pozostawała pusta przestrzeń. W końcu postanowiono, że znowu będzie rozbrzmiewać tu muzyka.
Międzynarodowy konkurs na projekt Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Kasprowicza wygrała pracownia Estudio Barozzi/Veiga. Ten hiszpańsko-włoski duet projektowy uchodzi za jeden z najzdolniejszych wśród architektów młodego pokolenia. W Szczecinie zaproponowali projekt totalny.
Budynek świetnie wygląda z zewnątrz (i to zarówno w dzień, jak i w nocy), wewnątrz; ma też przepiękny dach. Wprawdzie ten ostatni mogą podziwiać wyłącznie piloci, jednak wiele mówi to o stosunku panów Barozziego i Veigi do projektowania. Melomani doceniają też doskonałą akustykę.
Dziś cieszymy się z przyznania Filharmonii nagrody im. Miesa van der Rohe. Po raz pierwszy otrzymał ją budynek z Polski. Budynek piękny, ale też odważny, śmiało wybijający się z tkanki miasta. Tworzy on nową jakość i na nowo pisze historię zarówno muzyki, jak i architektury.
- Więcej o:
- architektura
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"