Formalności budowlane

 • Budowa domu: te przepisy trzeba znać

  Masz już pozwolenie na budowę, wiesz, gdzie będzie stał twój przyszły dom i jak prawdziwy mężczyzna chcesz go zbudować własnymi rękami (tzw. systemem gospodarczym). Co będzie do tego potrzebne? Gdzie załatwić wodę, prąd? Jakie obowiązki nakłada na ciebie prawo budowlane? I najważniejsze - ile będziesz musiał za to wszystko zapłacić?

 • Bezpieczna dzierżawa

  Bezpieczna dzierżawa gruntu

  Odziedziczyłem grunt rolny, na którym chcę kiedyś zbudować dom. Teren ten ma być w nowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne. Zanim to nastąpi, chciałbym ten grunt wydzierżawić. Jak spisać umowę dzierżawy? Czy muszę ją gdzieś zgłaszać? M. Maliszewski, Katowice

 • Ogrodzenie działki od ulicy i sąsiada

  Potrzeba bezpieczeństwa zwykle szybko zmusza nas do budowy ogrodzenia. Warto zadbać, by nie stało się ono źródłem konfliktów z sąsiadami i... urzędem.

 • Kredyt ubezpieczony od zła wszelkiego

  Wzięcie kredytu oznacza związanie się z bankiem nawet na kilkadziesiąt lat. Jeśli nie chcesz, żeby śnił ci się po nocach, ubezpiecz się od ryzyka związanego ze spłatą kredytu.

 • Tu na razie jest ściernisko

  Większość atrakcyjnych działek budowlanych ma już swoich właścicieli. Może więc zaryzykować kupno gruntu rolnego? Wprawdzie odrolnienie trwa zwykle miesiącami, ale jednak warto spróbować. Ziemia rolna jest bowiem nadal kilkakrotnie tańsza od budowlanej.

 • 2750603 https bi

  Jak sprawnie pokonać tor przeszkód przy budowie domu?

  Pod względem finansowym dom pod miastem jest coraz lepszą alternatywą dla mieszkania w mieście. Jednak pamiętaj o tym, że budowa domu to także potężne wyzwanie organizacyjne - czeka cię mnóstwo formalności do załatwienia i decyzji. Sprawdź, czy jesteś w stanie mu podołać.

 • Przed zakupem działki

  Tylko ten, kto choć raz w życiu szukał działki pod budowę własnego domu, wie, jaka to trudna i czasochłonna sprawa.