Formalności budowlane
Siedlisko w świetle prawa
Co robić, gdy nie ma szans na przekształcenie działki rolnej w budowlaną? Można dokupić ziemię i wybudować siedlisko! To się może opłacić!
Zamieszkać zgodnie z prawem
Żeby zamieszkać legalnie we własnym domu, nie wystarczy go wznieść zgodnie z prawem i sztuką budowlaną. Trzeba go jeszcze zgłosić do użytkowania.
Budowa przyłączy do domu jednorodzinnego
Dobra wiadomość dla rozpoczynających budowę - przepisy obowiązujące od 26 września 2005 roku znacznie uprościły budowę przyłączy do domu jednorodzinnego
Darowizna. Kto daje i zabiera
Dostałeś dom lub działkę? Masz powód do radości. Pamiętaj jednak, że darczyńca może Ci taki prezent... zabrać.
Podział działki
Drogie, atrakcyjne działki trzeba czasem podzielić, by można je było łatwiej sprzedać. Bywa również i tak, że rodzice chcą podarować dzieciom część własnej parceli.
O czym wie księga wieczysta?
Nie wiesz, czyja to nieruchomość? Jaką miała przeszłość? Czy jest obciążona hipoteką? Tego wszystkiego dowiesz się z księgi wieczystej.
Jak wybrać dobrego dewelopera?
Nie masz czasu i chęci na budowę, ale chciałbyś zamieszkać we własnym domu? Poszukaj dobrego przedsiębiorcy, który sprzeda ci gotowy dom.
Krótka instrukcja, jak postawić dom
Zanim zaczniesz budować, przeczytaj
Przepisy budowlane. Budowa bez kary
Wybieranie sprawdzonych ekip budowlanych, poszukiwanie odpowiednich materiałów, zdobywanie pieniędzy. Mnóstwo decyzji do podjęcia... Zwykle w takim zabieganiu mało kto zaprząta sobie głowę tym, czy wszystko na budowie jest zgodne z przepisami.
Jak nie trafić na czarną listę kredytową
Bank ma prosty sposób, żeby dowiedzieć się wszystkiego o naszych zobowiązaniach kredytowych - aktualnych i już uregulowanych. Jeśli więc nie chcesz mieć kłopotów - spłacaj raty w terminie.
Z domem do rozbiórki
Stary dom na działce, którą chcemy kupić, to raczej wada niż zaleta. Zwykle nie opłaca się go wykorzystać w projekcie nowego domu i najrozsądniej jest go po prostu rozebrać.
Prawie jak cyrograf - jak sporządzić dobrą umowę
Sąsiad kusi korzystną ofertą wydzierżawienia części gruntu. Chcesz pożyczyć od brata pieniądze na wykończenie mieszkania. Wynajmujesz ekipę, która wyremontuje twój dom. Umiejętność sporządzenia dobrej umowy przydaje się częściej, niż myślisz...
Żony to dom czy męża?
Mąż i żona wspólnie budują dom na działce, która jest własnością jednego z nich. Co powinni zrobić, by dom należał do obojga?
Mój jest ten kawałek drogi
W jakiej sytuacji gmina może zabrać część nieruchomości pod budowę drogi? Czy właścicielowi należy się wtedy odszkodowanie?
Jak sprzedać dom bez podatku
Planujesz sprzedać dom lub mieszkanie? Sprawdź, może uda Ci się uniknąć płacenia podatku od tej transakcji.
Wiatrołap nieobowiązkowy
Większość domów w Polsce projektuje się z wiatrołapem. To jest zgodne z przepisami - twierdzą projektanci. Prawda jest jednak taka, że żadne przepisy wiatrołapu nie wymagają. Zatem kto chce, może budować dom bez niego.
Jak budować bez planu zagospodarowania przestrzennego
Od początku 2004 r. większość gmin w Polsce nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Co trzeba zrobić, by w takiej gminie zbudować dom?
Kupno domu w budowie
?Dom w stanie surowym sprzedam?. Kryzys sprawił, że ogłoszenia tej treści będą się pojawiały coraz częściej. Po prostu niektórzy inwestorzy z różnych powodów nie są w stanie dokończyć rozpoczętej budowy.
Pozwolenie na budowę: gdzie się odwoływać od decyzji urzędu?
Urząd nie dał Ci pozwolenia na budowę? A może kazał wstrzymać prace przy budowie domu? Od takich decyzji masz prawo się odwołać.
Krótka instrukcja, jak postawić dom
Zanim zaczniesz budować, przeczytaj
Podatek od nieruchomości
Grunty i budynki podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Zmiana dowodów osobistych
Każda zmiana miejsca stałego zamieszkania, potwierdzona zameldowaniem się w nowym miejscu, rodzi obowiązek zmiany dowodu osobistego, niezależnie od wieku jego posiadacza.
Nieruchomość kupię
Jeśli zamierzasz kupić dom lub działkę, posłuchaj rad notariusza.
Umowy opodatkowane
Podatki musimy płacić przy bardzo różnych okazjach. Także przy zawieraniu umów. Na szczęście nie wszystkich.
Zameldowanie
Po przeprowadzce trzeba się wymeldować z poprzedniego miejsca zamieszkania (w ?swoim? dawnym urzędzie) i zameldować pod nowym adresem - w urzędzie, któremu dom podlega.
Materiał jakiś nie taki
Nikt już dzisiaj nie ma problemów z kupnem materiałów budowlanych czy elementów wyposażenia. Każdemu może się jednak zdarzyć zakup nieudany. Co zrobić, gdy towar ma wady lub usterki?
Nieruchomość w spadku - jak zarządzać majątkiem dziecka
Dziecko otrzymujące w spadku nieruchomość to niekoniecznie historia z dawnych czasów. I obecnie przecież się zdarza, że babcia zapisuje mieszkanie swojej nieletniej wnuczce.
Jak dobrze kupić ładny dom
Chcesz mieć własny dom, lecz zamiast budować, wolisz kupić gotowy? Używany, ale w dobrym stanie, starszy i tańszy, lecz wymagający remontu, a może nowy w stanie surowym? Oto 10 rad, jak kupić dom na rynku wtórnym.
Odzyskaj VAT za materiały budowlane
Jeśli tegoroczny urlop postanowiłeś spędzić na placu budowy swojego domu albo poświęcić ten czas na remont mieszkania, pamiętaj, że możesz odzyskać część wydatków na materiały budowlane. Stawką jest nawet 25 tys. zł!