Formalności budowlane
Siedlisko w świetle prawa
Co robić, gdy nie ma szans na przekształcenie działki rolnej w budowlaną? Można dokupić ziemię i wybudować siedlisko! To się może opłacić!
Zamieszkać zgodnie z prawem
Żeby zamieszkać legalnie we własnym domu, nie wystarczy go wznieść zgodnie z prawem i sztuką budowlaną. Trzeba go jeszcze zgłosić do użytkowania.
Budowa przyłączy do domu jednorodzinnego
Dobra wiadomość dla rozpoczynających budowę - przepisy obowiązujące od 26 września 2005 roku znacznie uprościły budowę przyłączy do domu jednorodzinnego
Przygotowanie terenu budowy
Wiosny co prawda za oknem jeszcze nie widać, ale już dziś warto zaplanować przebieg naszej budowy. Przygotowanie i zabezpieczenie bowiem terenu budowy to czynności bardzo istotne. Mają na celu usprawnienie robót budowlanych i zapewnienie możliwie największego bezpieczeństwa pracowników i osób trzecich.
Pożyczka od rodziny i znajomych
Nie każdego stać na sfinansowanie budowy z samych oszczędności. Nie każdy też chce lub może zaciągnąć kredyt w banku. Dlatego częstym sposobem na sfinansowanie budowy jest pożyczka u najbliższych.
Kawałek działki pod drogę
Państwo chce nam zabrać część naszej działki na cele publiczne. Takie sytuacje niestety się zdarzają, a sama sprawa nie jest zwykle przyjemna dla właścicieli.
Jak wybrać dobrego dewelopera?
Nie masz czasu i chęci na budowę, ale chciałbyś zamieszkać we własnym domu? Poszukaj dobrego przedsiębiorcy, który sprzeda ci gotowy dom.
Zaczynamy budowę domu
Jeżeli mamy gotowy projekt domu wraz z księgą ewidencji dokumentów, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, zaakceptowaliśmy kosztorys inwestycji i mamy podpisaną umowę z wykonawcą lub inwestorem zastępczym, to możemy wreszcie rozpocząć budowę domu.
Krótka instrukcja, jak postawić dom
Zanim zaczniesz budować, przeczytaj
Przepisy budowlane. Budowa bez kary
Wybieranie sprawdzonych ekip budowlanych, poszukiwanie odpowiednich materiałów, zdobywanie pieniędzy. Mnóstwo decyzji do podjęcia... Zwykle w takim zabieganiu mało kto zaprząta sobie głowę tym, czy wszystko na budowie jest zgodne z przepisami.
Zanim się wprowadzisz
Koniec budowy? Gratulacje! Jeszcze tylko dopełnij kilku niezbędnych formalności i będziesz mógł legalnie zamieszkać w swoim własnym domu.
Who is who na budowie
Projektant, kierownik budowy i inspektor nadzoru. Wszyscy oni spotykają się na budowie naszego domu i każdy z nich ma swój udział w jego powstaniu.
Z domem do rozbiórki
Stary dom na działce, którą chcemy kupić, to raczej wada niż zaleta. Zwykle nie opłaca się go wykorzystać w projekcie nowego domu i najrozsądniej jest go po prostu rozebrać.
Moje, czyli nasze
Nie ma co ukrywać, że gdy nieruchomość ma nie jednego, lecz kilku właścicieli, władanie nią jest bardzo kłopotliwe i może być przyczyną wielu niepotrzebnych konfliktów.
Prawie jak cyrograf - jak sporządzić dobrą umowę
Sąsiad kusi korzystną ofertą wydzierżawienia części gruntu. Chcesz pożyczyć od brata pieniądze na wykończenie mieszkania. Wynajmujesz ekipę, która wyremontuje twój dom. Umiejętność sporządzenia dobrej umowy przydaje się częściej, niż myślisz...
Mój jest ten kawałek drogi
W jakiej sytuacji gmina może zabrać część nieruchomości pod budowę drogi? Czy właścicielowi należy się wtedy odszkodowanie?
Wiatrołap nieobowiązkowy
Większość domów w Polsce projektuje się z wiatrołapem. To jest zgodne z przepisami - twierdzą projektanci. Prawda jest jednak taka, że żadne przepisy wiatrołapu nie wymagają. Zatem kto chce, może budować dom bez niego.
Jak budować bez planu zagospodarowania przestrzennego
Od początku 2004 r. większość gmin w Polsce nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jest podstawą do wydania pozwolenia na budowę. Co trzeba zrobić, by w takiej gminie zbudować dom?
Pozwolenie na budowę: gdzie się odwoływać od decyzji urzędu?
Urząd nie dał Ci pozwolenia na budowę? A może kazał wstrzymać prace przy budowie domu? Od takich decyzji masz prawo się odwołać.
Formalne zakończenie budowy
Kto przenosi się do domu wybudowanego lub zmodernizowanego na mocy pozwolenia na budowę, musi przedtem zawiadomić urząd gminy o zakończeniu budowy, a jeśli pozwolenie na budowę zawierało taki wymóg - uzyskać pozwolenie na użytkowanie domu.
Odbierz VAT
Nie można już liczyć na ulgi budowlane. Ale można i warto odzyskać część podatku VAT za materiały na budowę domu.
Krótka instrukcja, jak postawić dom
Zanim zaczniesz budować, przeczytaj
Nieruchomość kupię
Jeśli zamierzasz kupić dom lub działkę, posłuchaj rad notariusza.
Zameldowanie
Po przeprowadzce trzeba się wymeldować z poprzedniego miejsca zamieszkania (w ?swoim? dawnym urzędzie) i zameldować pod nowym adresem - w urzędzie, któremu dom podlega.
Nieruchomość w spadku - jak zarządzać majątkiem dziecka
Dziecko otrzymujące w spadku nieruchomość to niekoniecznie historia z dawnych czasów. I obecnie przecież się zdarza, że babcia zapisuje mieszkanie swojej nieletniej wnuczce.
Jak dobrze kupić ładny dom
Chcesz mieć własny dom, lecz zamiast budować, wolisz kupić gotowy? Używany, ale w dobrym stanie, starszy i tańszy, lecz wymagający remontu, a może nowy w stanie surowym? Oto 10 rad, jak kupić dom na rynku wtórnym.
Ile kosztuje adwokat
Nie w każdej sytuacji życiowej wystarcza podstawowa znajomość przepisów prawa. Gdy z jakąś sprawą wybieramy się do sądu, przydaje się pomoc profesjonalisty.
Odzyskaj VAT za materiały budowlane
Jeśli tegoroczny urlop postanowiłeś spędzić na placu budowy swojego domu albo poświęcić ten czas na remont mieszkania, pamiętaj, że możesz odzyskać część wydatków na materiały budowlane. Stawką jest nawet 25 tys. zł!