Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Realizacje domów: dom w otoczeniu natury

Izabela Sołoducha

Inwestor domu we wsi Kamińsko pod Poznaniem poszukiwał alternatywy dla mieszkania w mieście. W ślad za tą koncepcją postawił na funkcjonalne rozwiązania, które pozwoliły na integrację budynku z otaczającym parkiem krajobrazowym oraz zastosowanie ergonomicznych rozwiązań we wnętrzu.

realizacje domów, domy zdjęcia, dom jednorodzinny
Widok od strony ogrodu. Zadaszenie nad samochodem jednocześnie ochrania przed słońcem i deszczem taras prowadzący do salonu
Projekt i zdjęcia: pracownia architektoniczna Dementi
Metryczka domu:

Powierzchnia użytkowa domu: 113 m2

Powierzchnia działki: 655 m2

Autor: Dementi Biuro Architektoniczne Marcin Cellary Adrian Kruszewski Sp Jawna

Kontakt: Dementi M. Cellary A. Kruszewski Sp. Jawna, Poznań, ul. Wielka 21, tel. 61 223 62 91 , e-mail: biuro@dementi.eu

Założenia projektowe

Działka położona jest we wsi Kamińsko, na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Miejscowość usytuowana jest w odległości 25 km od Poznania. Okolica terenu inwestycji charakteryzuje się niskim stopniem zagospodarowania budynkami oraz bezpośrednim sąsiedztwem terenów leśnych. Ulica przy której znajduje się projektowany dom, zabudowana jest jednostronnie, w dwóch rzędach, kilkoma domami jednorodzinnymi. Las znajduje się po przeciwległej stronie ulicy oraz za istniejącą zabudową.

Intencją inwestora było wybudowanie wolno stojącego domu mieszkalnego jako alternatywy dla mieszkania w mieście. Dlatego jednymi z głównych założeń projektowych stały się aspekty ekonomiczne realizacji obiektu oraz konieczność stosowania sprawdzonych i trwałych rozwiązań w użytkowaniu. Przy tak postawionych założeniach, powstał projekt obiektu o metrażu 113 m2, o nieskomplikowanym i czytelnym układzie pomieszczeń. W założeniach zrezygnowano z pomieszczeń o dodatkowych funkcjach gospodarczych i pomocniczych takich, jak pralnia, suszarnia czy garderoba. Projekt nie przewidywał również budowy garażu, co pozwoliło na oszczędności zarówno przy realizacji budynku oraz późniejsze, w trakcie użytkowania obiektu. Garaż zastąpiono zadaszeniem wkomponowanym w bryłę obiektu.

Dom zaprojektowano z tradycyjnych materiałów budowlanych takich, jak ceramiczne elementy do murowania ścian i na pokrycie dachu, drewniana więźba i tynk, w połączeniu z drewnianymi detalami na elewacji. W trakcie budowy zwiększono, bardziej niż tego wymagają przepisy budowlane, grubość izolacji termicznej.

Wygląd budynku

Bryła budynku wraz z tarasem ogrodowym zbudowana jest na planie prostokąta. W celu zachowania proporcji obiektu, również w kontekście sąsiednich obiektów, które są większe, z lica budynku wysunięto zadaszenie podparte słupami. Całość wkomponowano architektonicznie w bryłę budynku. Zadaszenie okala obiekt z trzech stron, pełniąc jednocześnie funkcję podkreślenia architektonicznego wejścia od frontu, wiaty nad miejscem parkingowym dla samochodu od szczytu oraz werandy od strony ogrodu. Dwuspadowy dach w kolorze popielatym, pokryty prostokątną dachówką, schowany pomiędzy dwoma wyraźnymi ścianami szczytowymi podkreśla nowoczesny charakter obiektu.

Budynek zaprojektowano w neutralnych dla otoczenia kolorach bieli i szarości oraz dopełniono wyraźnymi, naturalnymi materiałami w postaci drewnianych okładzin elewacyjnych i kostki granitowej. Zadaniem tak dobranych materiałów oraz kolorystyki ma być wkomponowanie się w kontekst miejsca, którym jest bezpośrednie sąsiedztwo terenów leśnych.

Wnętrza i ich funkcje

Dom został zaprojektowany dla rodziny 4-osobowej. Powstał obiekt dwukondygnacyjny z częścią dzienną zlokalizowaną na parterze oraz częścią prywatną na piętrze. Największym pomieszczeniem domu jest salon połączony z kuchnią oraz jadalnią. Pomieszczenie to zaprojektowano na całej szerokości domu i zakończono przeszkleniem otwierającym się na widok ogrodu oraz terenów zielonych, położonych za działką. Parter mieści również pokój gościnny z wyjściem na taras, niewielką łazienkę, kotłownię oraz zwarte schody na piętro. Pierwsza kondygnacja budynku to część prywatna domowników. W przestrzeni poddasza wydzielono pokoje oraz dużą wspólną łazienkę. Wszystkie pomieszczenia mają dostęp do naturalnego światła dziennego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Realizacje domów: dom w otoczeniu natury