Dom z klinkierową elewacją
Inspirowany architekturą dworkową dom w tradycyjnym stylu, choć jest stosunkowo duży i wykończony eleganckim klinkierem, zachował - zgodnie z życzeniem właścicieli - skromny charakter rodzinnej siedziby pod miastem.
Powierzchnia użytkowa: 230 m2. Powierzchnia zabudowy: 200 m2. Powierzchnia działki: 1000 m2. Autor projektu: architekt Lidia Kitkiewicz
Działka
Parcela, na której powstał dom, jest położona przy skrzyżowaniu dwóch dróg. Prostokątna działka o powierzchni nieco ponad tysiąca metrów kwadratowych, porośnięta jest świerkami, brzozami, a także znacznych rozmiarów drzewami owocowymi, które dodają jej szczególnego, "wiejskiego" uroku. Inwestorzy kupili kiedyś tę parcelę z myślą o stworzeniu tu miejsca rodzinnego wypoczynku, i szczęśliwie - choć od tamtej pory minęło wiele lat - nadal jest tu spokojnie i cicho.
Inwestorzy
Właściciele parceli początkowo postawili na niej niewielki drewniany domek, który wykorzystywali w trakcie weekendowych wyjazdów. Jednak czas mijał i wypady "na działkę" przestały im wystarczać. W końcu postanowili przenieść się na stałe poza miasto. Wiązało się to z decyzją o wzniesieniu na działce nowego domu - takiego, który służyłby im przez cały rok. Szybko znaleźli odpowiadający im gotowy projekt budynku jednorodzinnego, autorstwa architekt Lidii Kitkiewicz. Gdy okazało się, że ze względu na lokalne warunki dom trzeba zaprojektować praktycznie od nowa, powierzyli prace autorce pierwotnie wybranego projektu gotowego.
Założenia projektantów
Dzięki temu, że inwestorzy zgłosili się do pani Lidii z konkretnym projektem gotowym, łatwiej było sprecyzować ich wymagania funkcjonalne i preferencje estetyczne.
Nowy projekt musiał przede wszystkim uwzględniać orientację działki i jej lokalizację na skrzyżowaniu dwóch, na szczęście rzadko uczęszczanych, dróg. Miał mieć, w porównaniu z pierwowzorem, nieco mniejszy metraż powierzchni mieszkalnej, za to większy garaż - taki, który wygodnie pomieści dwa samochody.
Powstał niepodpiwniczony parterowy budynek z mieszkalnym poddaszem.
Właścicielom zależało nie tyle na jego reprezentacyjnym wyglądzie, ile na zapewnieniu wygody dla czteroosobowej rodziny. Dlatego dom, choć bardzo starannie wykończony przy użyciu dobrej jakości materiałów budowlanych, jest skromny i sprawia wrażenie mniejszego niż to wynika z rzeczywistego metrażu.
Architekt starała się tak zaprojektować poddasze, by jego powierzchnia użytkowa, mimo dachowych skosów, była możliwie jak największa. Udało się to dzięki zastosowaniu specjalnej stalowo-drewnianej konstrukcji, która pozwoliła na rezygnację ze słupów podpierających dach.
Wygląd budynku
Dom stanowi architektonicznie zwartą całość. Jego główna część została zaprojektowana na rzucie kwadratu, do którego dostawiono prostokątny budynek garażu.
Stosunkowo wysoki dach wzbogacają trzy wyraźnie zaznaczone lukarny, które dodają budynkowi malowniczości, a zarazem powiększają przestrzeń mieszkalnego poddasza.
Duże okna dobrze doświetlają pomieszczenia sypialni, znajdujące się na poddaszu.
Wejście do budynku jest obramowane dwiema kolumnami, podtrzymującymi wysunięty do przodu daszek.
Ściany zewnętrzne domu wykończono, na życzenie inwestorów, cegłami klinkierowymi. O wyborze tego dość kosztownego materiału zdecydowały nie tylko upodobania estetyczne właścicieli, ale także w znacznym stopniu względy praktyczne. Konserwacja klinkierowej powierzchni ścian zewnętrznych nie wymaga bowiem szczególnych zabiegów. Wystarczy raz na pewien czas wyczyścić elewację wodą pod ciśnieniem, żeby zachowała schludny wygląd.
Perspektywę ogrodu zamyka zgrabny budynek sauny.
Drzwi wejściowe prowadzą do wiatrołapu, w którym przewidziano specjalne miejsce na szafę mieszczącą odzież wierzchnią. Główny hol, na rzucie kwadratu, graniczy z tradycyjną, zamkniętą kuchnią i salonem połączonym rozsuwanymi drzwiami z pokojem jadalnym. Po ich otwarciu, zyskuje się znaczną przestrzeń (50 m2), która może być wykorzystywana na przykład do większych rodzinnych spotkań czy uroczystości. Także z holu, przez dwudrzwiową śluzę izolującą mieszkalne wnętrze od niechcianych zapachów, prowadzi wejście do garażu. Salon łączy się z tarasem wyniesionym dosyć wysoko ponad poziom gruntu. Z tarasu rozciąga się dosyć rozległa (jak na rozmiary parceli) perspektywa na najbardziej atrakcyjną część ogrodu, z dala od skrzyżowania dróg.
Mieszkalne poddasze składa się z trzech sypialni i dwóch łazienek, z których jedna jest ogólnodostępna, a druga stanowi część pokoju sypialnego rodziców.
Dodatkowy pokój udało się jeszcze wygospodarować nad garażem, prowadzi do niego wejście z niewielkiego podestu na półpiętrze.
Właściciele podkreślają, że wnętrze budynku z dobrym skutkiem zaprojektowano w taki sposób, żeby do minimum ograniczyć przestrzeń, która nie służy konkretnej mieszkalnej funkcji - stąd każdy zakątek wnętrza jest przemyślany i wygodny. To wszystko sprawia, że dom dobrze służy swoim mieszkańcom.
Powierzchnie pomieszczeń
Parter: 1. wiatrołap 6,1 m2 / 2. hol 15,4 m2 / 3. kuchnia 11,2 m2 / 4. pokój dzienny 32,7 m2 / 5. pokój 17,1 m2 / 6. toaleta 21,8 m2 / 7. śluza 1,4 m2 / 8. garaż 37,6 m2
Poddasze: 9. pokój rekreacyjny 34 m2 / 10. hol 12,2 m2 / 11. łazienka 7,1 m2 / 12. sypialnia 13,6 m2 / 13. sypialnia 20,8 m2 / 14. łazienka 5,1 m2 / 15. sypialnia 13,8 m2
Autor projektu
Arch. Lidia Kitkiewicz - Projektantka ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.
Działalność zawodową rozpoczęła w Miejskim Biurze Projektów, następnie wyjechała do Dubaju i tam praktykowała w dużej międzynarodowej firmie architektonicznej, zajmującej się projektami kompleksów biurowych, hotelowych i mieszkalnych, a także centrów handlowych. Tam kontynuowała również swoje zainteresowania budownictwem jednorodzinnym. Po powrocie do kraju, w 1992 roku, założyła autorską pracownię projektową "Archbud - Lidia Kitkiewicz". Zajmuje się przede wszystkim projektowaniem domów jednorodzinnych. Ma na koncie również wiele prac związanych z przebudową, rozbudową i adaptacją istniejących obiektów.
Zapisz się na NEWSLETTER. >Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD
>- Więcej o:
Dom z basenem
Dom na wsi
Dom nad stawem
Wilgoć w ścianach: jak chronić zewnętrzne konstrukcje przed zagrożeniem?
Nowoczesne rozwiązanie na elewacje budynków Płyty Monolith Plus od Grupy Tubądzin
Elewacje na lata
Ocieplona ściana: jak naprawić uszkodzenia tynku i ocieplenia
Remont elewacji – jak odmienić wygląd domu i zyskać jeszcze więcej?