Dom-bliźniak dla tych, co nie lubią bliźniaków

Oliwia Sokołowska

Domy bliźniaki kojarzą się przede wszystkim z dwiema identycznymi bryłami połączonymi jedną ścianą. Jednak inwestycja z warszawskiego Wilanowa udowadnia, że wcale nie musi tak być.

Elewacja ogrodowa - południowa
Elewacja ogrodowa - południowa
Fot. 81.waw.pl
Dom bliźniaczy to określenie budynku, który powstał przez "przyklejenie" do siebie dwóch domów jednorodzinnych. Wspólna ściana zwykle wyznacza granicę między sąsiadami, a budynki przeważnie stanowią swoje lustrzane odbicie. Mieszkańcy takich domów mają do dyspozycji dwie identyczne powierzchnie.

450 m2 dla każdej rodziny

W warszawskim Wilanowie powstanie dom bliźniaczy, który z tradycyjnym bliźniakiem nie ma wiele wspólnego. Na dwóch tysiącach metrów kwadratowych działki architekci z 81.WAW.PL zaprojektowali oryginalny budynek o powierzchni użytkowej ponad 900 metrów kwadratowych. Każda z rodzin ma do dyspozycji ponad 450 metrów kwadratowych. Na parterze budynku znalazły się dwa garaże na łącznie 4 samochody oraz część użytkowa - kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, gabinet. Oczywiście wszystko razy dwa. - Dzięki zachowaniu otwartej przestrzeni w zasadzie obie rodziny mogą dowolnie zaaranżować swoje mieszkania - mówi Anna Paszkowska z pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Piętra w obu bliźniakach także nie są swoim lustrzanym odbiciem i w każdej części wyglądają całkowicie inaczej.

Dom specjalnie na ciasną działkę

Także z zewnątrz budynek w Wilanowie nie wygląda jak typowy bliźniak. - Działka była na tyle mała, że nie można było zbudować dwóch domów, ale idealnie nadawała się na dom typu bliźniak - wyjaśnia architektka.

Dom został tak zaprojektowany, by nie wyglądał jak typowy bliźniak. Inwestorzy - młoda dynamiczna rodzina, jeden segment przeznaczyła dla siebie, drugi z kolei - na sprzedaż. Aby nie doszło do tego, co przeważnie dzieje się z bliźniakami, czyli dobudowania czy przemalowania jednego z segmentów, dom stanowi integralną, a zarazem oryginalną całość.

Czytaj także:

Domy bliźniaki - budowanie w duecieDom bliźniak - wspólny remont dachuCzy dom w zabudowie bliźniaczej może mieć tylko jedno szambo?Co o domach-bliźniakach mówi prawo?Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Dom-bliźniak dla tych, co nie lubią bliźniaków