Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt domu klasycznego i zarazem nowoczesnego

Oliwia Sokołowska

Zaproponowany przez warszawską pracownię architektoniczną projekt domu jednorodzinnego w Międzylesiu pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na klasyczny dom. Mimo że punktem wyjścia dla warszawskich architektów było archetypiczne, czyli pierwotne wyobrażenie budynku jako domu, udało im się stworzyć projekt zaskakujący ciekawymi rozwiązaniami.

Elewacja frontowa, wschodnia
Elewacja frontowa, wschodnia
Fot. 81.waw.pl
Oto dom dla tych, którzy marzą o miejscu łączącym w sobie pierwotne, klasyczne wyobrażenie domu z nowoczesnymi i ciekawymi rozwiązaniami. Projekt został przygotowany przez warszawską pracownię architektoniczną 81.WAW.PL.

Metryka domu:

- powierzchnia budynku: 140 m2

- projekt: Pracownia 81.WAW.pl

Dom nowocześnie jednolity

Przede wszystkim uwagę zwraca elewacja budynku jak pokrycie dachowe. Bryła w całości została obłożona tym samym materiałem. - Podkreśliliśmy w ten sposób formę budynku i na niej się skupiliśmy - wyjaśnia architekt Anna Paszkowska z pracowni 81.WAW.PL. - Takie rozwiązanie pozwala patrzeć na budynek jako jedną całość, pomimo znajdujących się tu i ówdzie załamań - dodaje.

Uporządkowany chaos we wnętrzach

Interesującym pomysłem jest ciekawie zaprojektowany parter domu, który stwarza wrażenie poprzesuwanych klocków, ustawionych tak, aby tworzyły wejście oraz spójną komunikację wewnątrz budynku. - Dzięki temu przedstawiliśmy klasyczny dom w zupełnie innym wymiarze. Poszczególne moduły są na pozór zaprojektowane w dowolny sposób. Jednocześnie tworzą przemyślaną całość - mówi o projekcie Anna Paszkowska.

Centralnym punktem domu jest ogromny, przeszklony z trzech stron taras. Duże okna otwierają pomieszczenie na zewnątrz, co daje poczucie obcowania z naturą. Na parterze oprócz salonu zaplanowano także przestronną garderobę, gabinet, kuchnię wraz z jadalnią, klatkę schodowa, pomieszczenie techniczne i kotłownię. Piętro stanowi natomiast część sypialną. Znalazła się tu sypialnia główna wraz z garderobą i łazienką oraz dwie sypialnie dodatkowe ze wspólną łazienką. Jak tłumaczy architekt, celem nadrzędnym było oddzielenie części dziennej domu od części sypialnej. Stąd też rozplanowanie wszystkich sypialni na piętrze, zaś na parterze stworzenie miejsca idealnego do wspólnego spędzania czasu z rodziną.

Co stanie na działce

Ponieważ w budynku nie zaplanowano garażu, miejsce na dwa samochody znajdzie się na terenie działki, tuż przy bramie wjazdowej na posesję. Takie rozwiązanie pozwoliło na lepsze wykorzystanie wnętrza domu.

Powierzchnia zaprojektowanego domu to niewiele ponad 140 m2, dlatego właśnie zrezygnowano z garażu w części parterowej. Dzięki temu zabiegowi udało się wykorzystać odzyskaną przestrzeń do stworzenia przestronnego salonu. Tym samym podniesiono komfort mieszkania, jednocześnie nie tracąc nic na funkcjonalności zastosowanych rozwiązań.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Projekt domu klasycznego i zarazem nowoczesnego