Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dachówka wentylacyjna bez kratki

Roman Tereszczak

Podczas układania pokrycia z dachówek ceramicznych, dekarz nie zamontował w dachówkach wentylacyjnych kratek. Czy tak może zostać? Andrzej K.

Dachówka wentylacyjna bez kratki
Dachówka wentylacyjna bez kratki
Fot. Archiwum Czytelnika
Dachówki wentylacyjne wspomagają cyrkulację powietrza pod pokryciem, zapewniając dodatkowe miejsce wlotu powietrza. Te specjalne elementy pokrycia mogą jednak przysporzyć kłopotów inwestorom, jeśli zostaną zamontowane bez kratki osłaniającej otwór wentylacyjny.

Po co kratka w dachówce?

Kratka, która standardowo sprzedawana jest w komplecie z dachówką, ma ważną funkcję. Z jednej strony, dzięki otworom, umożliwia wnikanie powietrza pod pokrycie. Z drugiej - kratka zapobiega przedostawaniu się pod dachówki różnych owadów i mniejszych ptaków. Dotyczy to także kun. Zwierzęta te, jeśli znajdą się pod dachówkami, mogą spowodować znaczne zniszczenia, między innymi przerwać ciągłość podkładu (na przykład folii), a nawet uszkodzić warstwę ocieplenia. Prowadzi to do tworzenia się mostków termicznych, a więc utraty izolacyjności cieplnej dachu; może też zmniejszyć komfort mieszkania, na przykład ze względu na różnego rodzaju hałasy. Siatka w wyprofilowanej dachówce jest więc konieczna.

Przyczyną, dla której na niektórych dachach brakuje kratek, jest niewiedza lub nieuwaga dekarza; może się też zdarzyć, że kratki nie wydano w hurtowni.

Jak zamontować kratkę?

Nie musimy wymieniać dachówki, wystarczy zamontować samą osłonę wlotu. W tym celu wystarczy lekko poluzować dachówki wokół, ostrożnie unieść dachówkę wentylacyjną, a następnie po prostu wcisnąć kratkę w odpowiednie miejsce w otworze. Jeśli dachówki będą w tym miejscu klamrowane, może okazać się konieczny demontaż fragmentu pokrycia - wtedy podważamy dachówkę nad dachówką nieklamrowaną i ściągamy ją. Potem, korzystając z miejsca, które powstało, ściągamy klamrę, a następnie dachówkę i wciskamy kratkę.

Gdyby okazało się, że nie mamy kratki, musimy ją zdobyć. Warto zacząć od przeszukania "niepotrzebnych" elementów zebranych po zakończeniu budowy. Jeśli jej tam nie znajdziemy, dobrze jest zapytać w miejscu zakupu dachówek. Być może magazynier nie wydał jej przy zakupie pokrycia. Jeśli kratki nie ma, to musimy kupić nową dachówkę wentylacyjną, w komplecie z kratką.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dachówka wentylacyjna bez kratki