Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Układanie pokryć dachowych w fale

Jan Wrześniak

Wszystkie pokrycia dachowe, które tworzą na dachu fale, układa się na przygotowanym wcześniej ruszcie z drewnianych kontrłat i łat. Nie jest do tego potrzebne pełne deskowanie, czyli sztywne poszycie.

dach, pokrycie dachowe, blachodachówka, blacha dachówkowa
Zakończenie prac dekarskich nie oznacza końca współpracy z dekarzami. Udzielają oni bowiem trzyletniej gwarancji na ułożony przez siebie dach. Możliwe jest wydłużenie tego okresu pod warunkiem, że raz w roku inwestor zleci wykonanie przeglądu dachu.
Fot. Ruukki
Jeśli poddasze będzie użytkowe, na krokwiach najlepiej ułożyć membranę dachową (folię wysokoparoprzepuszczalną). Mocuje się ją do krokwi zszywkami i kontrłatami, do których przybija się łaty. Ich rozstaw zależy od długości elementów pokrycia. Jedynie między pierwszą a drugą łatą mocowaną przy okapie, odległość ta jest nieco mniejsza. Łaty powinny być równoległe względem siebie. Dbający o to wykonawcy, najczęściej odmierzają odległość pomiędzy nimi stosując specjalnie przygotowane przez siebie przymiary. Staranne ułożenie łat pozwala później bez kłopotu zamocować do nich elementy pokrycia dachowego.

Wykonanie pokrycia dachowego wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego nie należy oszczędzać na dobrych fachowcach. Inaczej dach trzeba będzie poprawiać wkrótce po ułożeniu.

Układanie dachówki ceramicznej i cementowej

Obydwa rodzaje dachówek są mocowane w podobny sposób. Zahacza się je o łaty, dzięki wyprofilowanym od spodu zaczepom. Co piątą dachówkę w każdym rzędzie powinno się zamocować na sztywno (klamrami lub drutem), a gdy dom stoi w okolicy, gdzie wieją silne wiatry - nawet co drugą. W ten sposób przymocowane powinny być też wszystkie dachówki przy okapie, kalenicy, ścianie szczytowej, koszach, oknach dachowych oraz kominach.

Dachówek cementowych nie można ciąć bezpośrednio na dachu. Na pokryciu tworzy się wówczas matowy nalot - powstający podczas cięcia szlifierką kątową pył jest rozgrzany do wysokiej temperatury, przez co mocno przywiera do powierzchni ułożonych wcześniej dachówek i trudno go potem usunąć.

Układanie blachodachówki

Arkusze blachodachówki układa się rzędami i mocuje się do łat za pomocą wkrętów samonawiercających. Bardzo ważne jest, aby pierwszy szereg arkuszy był kładziony pod kątem prostym do okapu. Często mocuje się przy okapie prostą deskę, wymuszającą prawidłowy kąt montażu.

Podczas krycia blachodachówkami, dekarze powinni unikać chodzenia po arkuszach, a jeśli już muszą - stąpać w miękkim obuwiu między grzbietami fal. Do cięcia blach powlekanych nie powinni używać szlifierek kątowych, tylko specjalnych nożyc. Wirująca z dużą prędkością tarcza szlifierki powoduje miejscowe przegrzanie blachy, uszkodzenie jej struktury, a przez to naraża ją na korozję. Miejsca cięcia blach powlekanych należy zabezpieczyć specjalną farbą w tym samym kolorze co pokrycie.

Układanie płyt bitumicznych

Układanie płyt bitumicznych zaczyna się od dołu dachu, w kierunku przeciwnym do przeważającego kierunku wiatru. Poszczególne arkusze układa się, zachowując - wzdłuż i w poprzek - wymagane zakłady. W co drugim rzędzie zaleca się przesunięcie płyt o połowę szerokości. Do mocowania używa się wyłącznie gwoździ z łebkami powlekanymi PCV lub z podkładkami PCV. Płyty przybija się do łat na przemian, w co drugą się falę, oraz co falę w miejscu zakładów wzdłużnych, umieszczając łączniki na szczycie fali.

Najczęściej popełnianymi błędami podczas układania płyt bitumicznych są: zbyt mały rozstaw łat w stosunku do nachylenia połaci, użycie nieodpowiednich i w zbyt małej ilości gwoździ oraz brak przesunięcia płyty w kolejnej warstwie.

Układanie płyt włókno-cementowych

Poszczególne arkusze płyt włókno-cementowych układa się zaczynając od okapu, a kończąc w kalenicy. Montuje się je, przykręcając do łat wkrętami lub nitami. Muszą być przy tym zachowane odpowiednie zakłady.

Do przycinania płyt do odpowiednich wymiarów można zastosować narzędzia ręczne lub elektryczne. Wybór jest zazwyczaj kompromisem między jakością przycinanych krawędzi a ilością powstałego pyłu, który trzeba będzie usunąć z pokrycia. Przy użyciu narzędzi ręcznych nie tworzy się go dużo, ale brzegi arkuszy są postrzępione. Natomiast urządzenia elektryczne wytwarzają więcej pyłu, za to krawędzie płyt są ostre i gładkie. Miejsce cięcia należy dodatkowo zetrzeć papierem ściernym i zaimpregnować środkiem ochronnym.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Układanie pokryć dachowych w fale