Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konserwacja i regulacja okuć oraz uszczelek okiennych

Maciej Łozdowski

Konserwacja i regulacja okuć to bardzo ważna czynność, która - przeprowadzona w odpowiednim czasie i w fachowy sposób - znacząco wydłuży czas użytkowania okien.

regulacja okien, konserwacja okien, regulacja okuć
Regulacja okuć okiennych - najlepiej, żeby tym zadaniem zajął się fachowiec
Fot. Oknoplast
Pierwsza regulacja okuć okiennych powinna być przeprowadzona już przy montażu okien, a kolejna - krótko po ich zamontowaniu, gdy ciężkie skrzydła nieco opadną. Nie świadczy to bynajmniej o marnej jakości okien; po prostu skrzydło, zwłaszcza duże i ciężkie, ma prawo nieco się obniżyć.

Objawem świadczącym o konieczności przeprowadzenia regulacji jest trudniejsze domykanie i otwieranie się skrzydła okna (daje się wtedy nawet słyszeć, że ociera o ościeżnicę). Również klamka - gdy nagle trzeba użyć więcej siły, by ją przekręcić - sygnalizuje nam konieczność przeprowadzenia regulacji. Wprowadza się wtedy niewielkie korekty jego ustawienia w trzech płaszczyznach: góra-dół i prawo-lewo oraz docisk skrzydła do ościeżnicy.Regulacja okna

Do regulacji wysokości skrzydła potrzebny jest klucz musowy. W dolnym zawiasie, po zdjęciu osłonki, znajdziemy główkę śruby regulacyjnej - poprzez jej dokręcenie i odkręcenie regulujemy położenie skrzydła w pozycji góra-dół, tak by swobodnie się poruszało. Trzeba przy tym pamiętać, by sprawdzać czy nie podnieśliśmy skrzydła zbyt mocno, ponieważ może to uniemożliwić jego uchylenie. Jeśli to nastąpi - należy nieznacznie skorygować położenie skrzydła poprzez cofnięcie klucza o pół obrotu.

Aby ustawić położenie skrzydła w pozostałych kierunkach, okno trzeba otworzyć. W dolnym zawiasie dokręca się śrubę tak, aby skrzydło przesunęło się w stronę klamki lub zawiasu. Regulację docisku skrzydła do ramy okiennej regulujemy również poprzez zmianę położenia "grzybków" ryglujących skrzydło. Wielu producentów wyposaża grzybki w mimośrody, które poprzez swe ustawienie wobec osi "grzybka" pozwalają na regulację docisku skrzydła do ramy - jest to tzw. położenie zima-lato (zimą skrzydło jest bardziej dociśnięte do ościeżnicy, latem docisk jest słabszy). Smarowanie okuć (ruchomych elementów) należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami dostawcy okien, raz na rok, lub częściej, gdy mieszkamy w strefie o podwyższonej wilgotności, np. nad morzem, gdzie dodatkowo pojawia się problem obecności soli w powietrzu, co może przyśpieszyć korozję okuć.

Pielęgnacja ram i uszczelek okiennych

Do pielęgnacji ram okiennych zwykle używa się miękkiej szmatki i letniej wody z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Nie należy stosować silnych detergentów czy preparatów wybielających - ich działanie może negatywnie wpłynąć na estetykę okna, poprzez zniszczenie zewnętrznej powłoki okien - zarówno drewnianych, jak i tych wykonanych z PVC.

Okna drewniane należy sprawdzić również pod kątem uszkodzeń powłoki lakierniczej. Ewentualne mikroubytki można łatwo usunąć i w ten sposób wydłużyć czas użytkowania okien.

Większość producentów poleca sprawdzone zestawy pielęgnacyjne, które możemy stosować bez obaw o wygląd naszych okien. Dodatkowo producenci okien drewnianych uzupełniają takie zestawy o środek zabezpieczający przed powstawaniem uszkodzeń. Uszczelki w ramie skrzydła i ościeżnicy z czasem parcieją - tracą elastyczność, pękają i przestają chronić okno przed wiatrem i wilgocią. Aby tego uniknąć, należy je przynajmniej raz w roku smarować, najlepiej gliceryną lub smarem silikonowym, albo specjalnym preparatem przeznaczonym do ich pielęgnacji. Uszkodzone uszczelki można w łatwy i niekłopotliwy sposób wymienić - nie są one bowiem wklejane, lecz wciskane we wręby wykonane w skrzydle i ościeżnicy.

Konserwacja okien nie jest trudną sprawą i warto poświęcić trochę czasu na jej przeprowadzenie w okresie poprzedzającym zimę. Tak zabezpieczona stolarka będzie lepiej chroniła nasz dom przez mroźnym powietrzem, a nasze portfele - przed wyższymi rachunkami za ogrzewanie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Konserwacja i regulacja okuć oraz uszczelek okiennych