Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna z szybami przeciwsłonecznymi

Tekst Michał Mikołajski

W oknach, które mają chronić wnętrza przed przegrzewaniem najczęściej stosuje się szkło absobrcyjne i refleksyjne.

Okna o dużej powierzchni przeszkleń warto wyposażyć w szyby zapobiegające nagrzewaniu pomieszczeń
Okna o dużej powierzchni przeszkleń warto wyposażyć w szyby zapobiegające nagrzewaniu pomieszczeń
Fot. SAINT GOBAIN GLASS
Absorpcyjne zmniejsza nagrzewanie pomieszczeń przez absorpcję (pochłanianie) promieniowania cieplnego. Jest ono następnie emitowane na obie strony szyby w postaci ciepła. Szkło takie w szybach zespolonych montuje się jako szybę zewnętrzną. Zatrzymuje również część promieniowania świetlnego - powoduje więc zacienienie pomieszczeń; przepuszczalność światła może zmaleć do poziomu 72-32%, zależnie od grubości i koloru szyby. Kolorowe szkło (absorpcyjne jest zwykle brązowe, grafitowe, niebieskie lub zielone) działa jak filtr fotograficzny i może powodować zmianę postrzegania barw w pomieszczeniu. Dopasowanie koloru ścian, tkanin i mebli stanowi nie lada wyzwanie.

Refleksyjne - z naniesioną powłoką z metali lub tlenków metali, która odbija większość energii słonecznej. Początkowo powłoki odbijały też znaczną część promieni widzialnych. Produkowane obecnie mogą odbijać je w różnym stopniu - od bardzo wysokiego, z widocznym efektem "lustrzanym", aż po niskie, pozwalające w pełni korzystać ze światła naturalnego.

Powłoki dwufunkcyjne, zwane wysokoselektywnymi łączą zalety niskoemisyjnych i refleksyjnych, a więc dają efekty zarówno w lecie, jak i w zimie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna z szybami przeciwsłonecznymi