Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna z PVC - cieplej i mocniej w nowych kolorach

Michał Mikołajski

Producenci nowoczesnych okien z PVC dążą do tego, aby były one nie tylko coraz cieplejsze i trwalsze, ale też bardziej atrakcyjne wzorniczo.

Nowoczesne okna z PVC dostępne są obecnie w dużym wyborze wzorów i kolorów
Nowoczesne okna z PVC dostępne są obecnie w dużym wyborze wzorów i kolorów
Fot.: Deceuninck
Okno musi obecnie spełnić liczne wymagania użytkowników: już nie wystarczy, żeby było funkcjonalne i ładne. Teraz powinno być również zaopatrzone w nowoczesne rozwiązania pomagające utrzymać optymalny komfort w pomieszczeniach, a rachunki za ogrzewanie i klimatyzację - na niskim poziomie. Producenci okien z PVC poszukują więc stale nowych rozwiązań pozwalających zaspokoić coraz większe oczekiwania swoich klientów.

Komory - większe i więcej

Od dawna już wiadomo, że im więcej komór powietrznych mają profile, tym ich właściwości izolacyjne są lepsze. Dlatego niektórzy producenci zaczęli prześcigać się w liczbie komór (zwłaszcza, że łatwo to marketingowo przedstawić klientowi), nie informując jednak, że dodatkowa komora - jeśli jest bardzo wąska - wcale nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jedynie renomowani producenci podkreślają, że na obniżenie współczynnika U wpływa nie tylko liczba komór, ale też ich wielkość i kształt. W najnowocześniejszych profilach poszczególne komory nie są już prostokątne, ale mają różne kształty wynikające z obliczeń termicznych i wytrzymałościowych; zwykle opatentowane i zastrzeżone tylko dla konkretnego producenta profili.

W profilach o najwyższej klasie grubości ścianek (klasa A) komory powinny mieć szerokość co najmniej 5 mm. Aby było to możliwe, konieczne okazało się zwiększenie gabarytów profili - najszersze dostępne obecnie na rynku mają głębokość zabudowy dochodzącą do 120 mm. Wąskie trójkomorowe profile wyszły już z użycia. Standardowo oferowane są pięciokomorowe, a dla bardziej wymagających klientów - sześciokomorowe, o szerokości ponad 80 mm. Pojawiły się już nawet profile siedmio- i ośmiokomorowe - te przeznaczone są do energooszczędnego budownictwa pasywnego.

Klasa A już w standardzie

Im więcej komór, tym większe zużycie PVC - czyli droższe okno. Aby obniżyć koszty, część producentów zaczęła więc pocieniać ścianki profili. Oczywiście okna z odchudzonych profili są mniej trwałe i wytrzymałe. Różnicę w jakości widać szczególnie wtedy, gdy okno jest duże albo narażone na odkształcenia (np. z powodu silnego wiatru). Od pewnego czasu renomowani producenci zaczęli więc informować, że ich okna są z profili klasy A (widoczne ścianki zewnętrzne mają min. 2,8 mm, niewidoczne - 2,5 mm).

Profile klasy A zachowują dużą wytrzymałość, nawet przy bardzo zwartej budowie. Dlatego okna z nich są wybierane przez klientów, którym większe profile wydają się zbyt potężne i nie odpowiadają im ze względów estetycznych. Poza tym większy profil zajmuje większą powierzchnię okna. Na rynku pojawiły się więc specjalne węższe profile, z których robi się ramy o obniżonej wysokości (ok. 10 cm), co pozwala na uzyskanie w oknie większej powierzchni przeszklenia.

Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań okiennych. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że okna z ponadstandardowej oferty mogą być sporo droższe, a termin realizacji zamówienia - dłuższy

Okna antywłamaniowe - poczuj się bezpiecznie



Lepsze wzmocnienia

Trwałość i sztywność okien zależy od tego, czy profile są należycie wzmocnione. Wzmocnienia o wystarczającej grubości (min. 1,5 mm dla stali ocynkowanej), wygięte w odpowiedni sposób i zamknięte w ramie, zapewniają oknom wieloletnie bezawaryjne funkcjonowanie. Dostępne są też wzmocnienia ze stali ryflowanej, odznaczające się większą sztywnością przy tej samej grubości kształtownika. Odpowiednie wzmocnienia chronią przed odkształcaniem się profilu i wypaczaniem okna - można montować w nim większe przeszklenia.

Materiał i kształt profili wzmacniających ma również duży wpływ na własności termoizolacyjne okien. Choć potrzebne są ze względów wytrzymałościowych, z drugiej strony obniżają jednak znacznie izolacyjność okna.



Najbardziej wytrzymałe, ale jednocześnie "najzimniejsze", są wzmocnienia stalowe. Dlatego niektórzy producenci zastępują je wzmocnieniami aluminiowymi lub z żywicy zbrojonej włóknem szklanym; te nie pozwalają jednak na konstruowanie okien o większej powierzchni. Nowością są również energooszczędne profile ośmiokomorowe z koekstrudowanymi wzmocnieniami aluminiowymi. Są one tak ciepłe, że nie potrzebują nakładek docieplających - chociaż przeznacza się je do budynków pasywnych.

Niektórzy producenci wprowadzili też specjalne użebrowanie z PVC w komorze głównej profilu, co pozwala odsunąć wzmocnienie od ścianek profilu i wytworzyć mikrokomory poprawiające nieco jego izolacyjność cieplną.

Całkiem świeżym pomysłem jest też wykonywanie grubszych ścianek wewnętrznych w profilach z regranulatu - ograniczono dzięki temu potrzebę stosowania wzmocnień do okien o większych rozmiarach. Najczęściej to rozwiązanie wykorzystuje się podczas produkcji ościeżnic- skrzydło zawieszone na takiej ramie bez wzmocnień nie powinno ważyć więcej niż 60 kg, rama powinna zaś być kotwiona do ściany dyblami w rozstawie nie większym niż 60 cm.

Nowym rozwiązaniem, pozwalającym ograniczyć gabaryty profili wzmacniających przy zachowaniu wysokiej wytrzymałości i trwałości okien, jest wklejanie szyby zespolonej do profilu z PVC. Szyba zamocowana w ten sposób uczestniczy w przenoszeniu obciążeń i usztywnia okno.

Zobacz także:

Nowe okna z PVC firmy OKNA RĄBIEŃ i OKNOPLAST KRAKÓW



Nowe sposoby łączenia warstw

W ciągu ostatnich lat nastąpił ogromny postęp w koekstruzji - czyli procesie polegającym na trwałym łączeniu dwóch lub więcej warstw w celu wytworzenia wielowarstwowego produktu.

Od dawna w ten sposób na PVC były nakładane ozdobne warstwy z żywicy akrylowej, która ma większą wytrzymałość na wpływy atmosferyczne i doskonale daje się barwić. Ponadto pewna przejrzystość kolorowej żywicy akrylowej sprawia, że promienie słoneczne przechodzące przez jej warstwę są w większości odbijane od białego podłoża z PVC. Dzięki temu profile z akrylem nie nagrzewają się tak jak profile barwione innymi metodami - a mniejszy wzrost temperatury powoduje mniejsze odkształcenia profili.

Następnym krokiem było łączenie kolorowej ścianki zewnętrznej profilu z pozostałą jego częścią w kolorze białym (biały profil jest tańszy). Ścianka z kolorowego PVC barwionego w masie jest stosowana przy oklejaniu profilu kolorowymi foliami, aby w razie uszkodzenia folii "nie wychodził" spod niej kontrastowy kolor. Firmy oferują kolorowe ścianki w kilku barwach - najczęściej jest to szary, beżowy, ciemnobrązowy.

Kolejnym krokiem było łączenie zasadniczego rdzenia (niewidocznego dla użytkownika) z reglanulatu z widocznymi ściankami z nowego PVC. Regranulat pochodzi ze zmielonych odpadów z własnej produkcji wytwórcy profili z PVC i od firm produkujących w tym systemie - czyli jest materiałem o wiadomym pochodzeniu, czystym i o odpowiednim składzie chemicznym (np. nie miesza się regranulatu z systemów ołowiowych z bezołowiowymi). Rozwiązanie to pozwala zachować wysoką jakość i wytrzymałość profili okiennych przy stosunkowo niskiej cenie, a jednocześnie w najbardziej wydajny sposób zutylizować odpady z PVC. W niektórych krajach firmy otrzymują dopłaty rządowe za utylizowanie odpadów PVC, co wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji takich profili.

Natomiast najnowszym rozwiązaniem są profile z rdzeniem wykonanym z materiału termoplastycznego wzmocnionego kawałkami włókien szklanych i zewnętrzną warstwą ze zwykłego PVC. Profil taki docina się i zgrzewa jak typowy profil PVC, ale dzięki zbrojeniu ukrytemu w ściankach komór ma on o wiele większą wytrzymałość. Do okien o wymiarach do 2,5×2,5 m, eksploatowanych w typowych warunkach, nie potrzeba wkładać wzmocnienia stalowego, a przy większych gabarytach możliwe jest zwiększenie wytrzymałości okna poprzez włożenie wzmocnienia stalowego do komory głównej. Okno takie - dzięki temu, że nie ma w nim stalowego wzmocnienia - jest cieplejsze, ale dodatkowo można je jeszcze docieplić, wkładając do komory głównej izolacyjną wkładkę piankową.

Zobacz także:

Nowe okna z PVC firmy JEZIERSKI i REHAU



Profil z pianką

Wiele firm decyduje się na poprawę parametrów cieplnych profili poprzez wkładanie do głównych komór wkładek uformowanych z pianki poliuretanowej lub spienionego polistyrenu. Tylko nieliczne opanowały jednak technologię wstrzykiwania ciekłej pianki poliuretanowej do wnętrza komór, gdzie się ona utwardza - jednocześnie ocieplając i usztywniając profil. Okna typowej wielkości produkowane w ten sposób mogą w ogóle nie mieć wzmocnień stalowych. Wkłady piankowe nie mogą być wkładane do zewnętrznych komór, które pełnią funkcje odwadniające i wentylacyjne (schładzające i odprężające, aby profil nie "spuchł" od rozszerzającego się pod wpływem temperatury powietrza wypełniającego komorę) - to drugie jest szczególnie ważne przy ciemniejszych profilach, mocniej się nagrzewających. Włożenie wkładki ocieplającej do takiej komory uniemożliwiałoby cyrkulację powietrza.

Do wyboru, do koloru

Producenci profili stale wprowadzają także nowe metody ich zdobienia.

  • Oklejanie. Bogata oferta folii do okleinowania profili każdego roku wzbogaca się o modne kolory czy nowe wzory nietypowych egzotycznych słojów drewna. Ostatnio pojawiły się też folie wytłaczane z fakturą (lekko urzeźbioną powierzchnią) odwzorowującą słoje drewna (zobacz zdjęcie). Tak dobrze naśladują one pomalowane okno drewniane, że z odległości 1 m nie odróżni ich nikt, kto profesjonalnie nie zajmuje się obróbką drewna.

    Pojawiły się również folie metalizowane z fakturą naśladującą powierzchnie satynowanej i szczotkowanej stali nierdzewnej. Dostępne są też okleiny z powierzchnią, która może odbić o 20% promieniowania słonecznego więcej niż typowe folie w tym samym kolorze, dzięki czemu kolorowe profile z PVC mniej się nagrzewają.

    Oferowane są też profile z naturalnym fornirem drewnianym naklejonym od wewnętrznej strony, dzięki czemu okna można idealnie dopasować do drewnianego parkietu czy drzwi. Dzięki wewnętrznej nakładce drewnianej okno ma też lepsze parametry izolacyjności cieplnej.

  • Malowanie. Opracowano nową technologię malowania profili. Pomalowany profil umieszczany jest w piecu, gdzie w temperaturze 50-60°C następuje utwardzenie farby - dzięki temu jest ona bardziej odporna na zarysowanie i szorowanie. Powłoki malarskie dostępne są w wielu kolorach, w tym z pigmentem metalicznym. Do farby dodawane są też mikrogranulki, dzięki czemu powstaje matowa powierzchnia - z wyglądu i w dotyku przypominająca atłas.

  • Nakładki aluminiowe. Aluminium jest materiałem bardzo łatwym w formowaniu, więc firmy wprowadzają często profile w nowych kształtach i kolorach wynikających z nowych trendów architektonicznych. Systemy okien z tworzywa sztucznego z nakładkami aluminiowymi łączą łatwość pielęgnacji okna z PVC z różnorodnością kolorystyczną profili aluminiowych (zobacz zdjęcie).

    Nakładki najczęściej są montowane zatrzaskowo na gotowych, wyprodukowanych seryjnie oknach. Proste zamocowanie nakładki aluminiowej (bez dodatkowych elementów, np. wkrętów) nie zwiększa zbytnio kosztów produkcji - a więc dopłata za takie okno nie jest zbyt wysoka. Nakładki te mogą być zdjęte w trakcie eksploatacji i oddane do przemalowania, gdyby się zniszczyły lub jeśli chcemy po prostu zmienić ich kolor.

    Niektóre profile przeznaczone do budynków energooszczędnych mają specjalne docieplające nakładki wypełnione pianką poliuretanową.

  • Elementy stylizacji. Producenci wprowadzają coraz więcej wzorów profili ozdobnych (zobacz zdjęcie). Z elementów stylowych mogą być imitowane aż do najdrobniejszych szczegółów. Historyczne formy okien - misterne, tłoczone lub rzeźbione zwieńczenia okien, podstawa i części środkowe, listwy przyokienne i okapniki - są dostępne w szerokim wyborze. Do niedawna elementy te były robione wyłącznie w kolorze białym. Od pewnego czasu znana jest jednak metoda umożliwiająca malowanie dodatków o skomplikowanych kształtach, które następnie przykleja się lub przykręca do profili podstawowych. Nadal chodzi jednak głównie o kolory pastelowe - niestety, nie są jeszcze dostępne profile ozdobne utrzymane w ciemnych, intensywnych barwach.

    Nowoczesne okna z PVC dostępne są obecnie w tak dużym wyborze wzorów i kolorów, że bez trudu można je dopasować do każdego domu

    Nowe kształty profili

    Pojawia się coraz więcej profili z precyzyjnie zaprojektowanymi zaokrągleniami, pochylonymi płaszczyznami czy podcięciami, które mają optycznie "odchudzić" profile o coraz większych rozmiarach, wynikających z większych wymagań termoizolacyjnych. Coraz popularniejsze stają się odmiany soft, charakteryzujące się miękkim, zaokrąglonym zarysem (zobacz zdjęcie). Pozbawione ostrych krawędzi i kątów profile i zaokrąglone linie pozwalają tworzyć nowoczesne okna, o lekkim i harmonijnym wyglądzie. Duża jest też oferta profili specjalnych:

  • renowacyjnych - pozwalających zamontować okna z PVC bez potrzeby usuwania ościeżnicy drewnianej (zwężona rama okienna o mniejszych gabarytach powoduje, że system ten, pomimo pozostawienia starej ramy drewnianej, nie zmniejsza o wiele światła szyby okiennej);

  • z obróbką warstwy izolacji termicznej ściany - polecanych do mocowania w warstwie docieplenia w budynkach modernizowanych;

  • z obróbką glifu zewnętrznego - szczególnie dobrze wyglądających w budynkach z zewnętrzną okładziną z cegły klinkierowej.

    Wygląd okna można zmienić przez zastosowanie z pozoru drobnych elementów - dodatkowych okapów czy listew przyszybowych, czasem z ozdobnym wykończeniem. Dlatego oferowane są coraz to nowe kształty listew. Często zdarza się też, że te, które zostały zaprojektowane na zamówienie do określonego budynku, tak się podobają klientom, że wchodzą do stałej oferty firmy.

    Nowe nawiewniki

    W związku ze zmianą przepisów budowlanych - warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki - większej wagi nabrały nawiewniki okienne.

    Nawiewniki samoczynnie regulują klimat w pomieszczeniu, zapewniając dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Zwykle działają na zasadzie ciśnieniowej (przy wzrastającym parciu wiatru czuły mechanizm nawiewnika zamyka się, samoczynnie blokując nadmierną cyrkulację powietrza i zabezpieczając przed przeciągami i wychłodzeniem wnętrz) albo higrosterowanej (nawiewnik reaguje na zmiany wilgotności). Nawiewniki zapewniają zdrowy klimat w pomieszczeniach, optymalizując bilans energetyczny i nie dopuszczając do nadmiernej wilgotności powietrza we wnętrzach.

    Zobacz:

    Jak wygląda okno z nawiewnikiem



    Nawiewniki mogą być systemowe (są wtedy ukryte w rowku skrzydła i niewidoczne dla użytkownika) albo przeznaczone do montażu na oknach - na przykład na ramie skrzydła okiennego.

    Nawiewniki są łatwe w montażu, łatwo też je wymienić w razie uszkodzenia. Większość rozwiązań można zamontować w oknie już zainstalowanym w użytkowanym budynku. Dodatkową zaletą takich nawiewników jest możliwość sprawnego działania przy zaryglowanym oknie - zabezpieczenia antywłamaniowe pozostają więc nienaruszone, czego nie można powiedzieć, jeśli stosujemy typowe okucia rozszczelniające.

    Więcej dodatkowych propozycji

    Coraz więcej producentów okien ma w swej ofercie nie tylko najprostsze okna prostokątne, ale również te o bardziej skomplikowanych kształtach - łukowe (zobacz zdjęcie), okrągłe, trapezowe i trójkątne (zobacz zdjęcie).

    Firmy mają też specjalne łączniki (zobacz zdjęcie) pozwalające montować okna w narożach budynku (okna stykają się pod kątem 90°) lub w wykuszach (najpopularniejsze - pod kątem 135°, oraz inne, do łączenia pod dowolnym kątem). Dostępne są też łączniki pozwalające scalić ze sobą rząd pojedynczych okien - tak, aby powstała cała przeszklona ściana, w tym również łączniki dylatacyjne, umożliwiające swobodne rozszerzanie się profili okiennych pod wpływem podwyższonej temperatury, szczególnie profili kolorowych. Niektóre firmy już standardowo dodają listwy podwalinowe, pozwalające szczelnie zamontować parapet wewnętrzny i zewnętrzny.

    Producenci okien przekonują, że aby w pełni wykorzystać funkcjonalność profili PVC i zapewnić elewacji spójny estetycznie wygląd, powinno się zamawiać cały system stolarki budowlanej, w skład którego wchodzą również: drzwi, rolety, okiennice, moskitiery, szprosy, parapety oraz wykończenie glifów wokół okien (wewnętrznych i zewnętrznych) - wszystko oczywiście na bazie profili z PVC oraz funkcjonalnie i estetycznie idealnie do siebie dopasowane (zobacz zdjęcie).

    Najmodniejsze uszczelki

    Jeszcze do niedawna w oknach królowały niepodzielnie uszczelki z EPDM, w jednym tylko kolorze - czarnym. Obecnie większość firm okiennych już w standardzie oferuje uszczelki w czterech kolorach - czarnym, szarym, beżowym i brązowym, a na zamówienie można otrzymać uszczelkę idealnie pasującą do kolorystyki profilu okiennego, na przykład w kolorze złotego dębu.

    Coraz częściej są też oferowane uszczelki z TPE (termoplastyczny, poliestrowy elastomer). Mogą być one koekstrudowane (trwale łączone) w trakcie produkcji profili oraz automatycznie docinane i zgrzewane razem z nimi. Odchodzi więc pracochłonna ręczna operacja oddzielnego docinania uszczelek i wciskania ich w szczeliny w ukształtowanym już oknie - czas produkcji jest więc krótszy, a okazji do popełnienia błędu nie ma. Ponadto zgrzane uszczelki, w odróżnieniu od dawnych, łączonych na styk, stanowią jednolity ciągły obwód - dzięki temu zapewniają szczelność podczas opadów deszczu, nawet przy porywistym wietrze, oraz lepszą izolacyjność termiczna i akustyczną.

    Nie ma też już kłopotów z jakością uszczelek. Do nowoczesnych uszczelek z EPDM nowej generacji i TPE nie przywiera kurz, nie brudzą one palców ani ramy, nie odkształcają się trwale i są odporne na wysoką i niską temperaturę. Cechuje je długotrwała elastyczność i szczelność, są bardzo odporne na procesy starzenia. Ma to niebagatelne znaczenie dla jakości całego okna; te z pozoru niewidoczne elementy konstrukcyjne mają w rzeczywistości naprawdę duży wpływ na izolacyjność termiczną i akustyczną okna w trakcie jego użytkowania.

    Standardem powoli stają się też trzy uszczelki przylgowe. Na rynku jest coraz więcej okien z trzema uszczelkami, dzięki czemu nie trzeba już rozstrzygać, który z tradycyjnych systemów wybieramy: AD z dwiema uszczelkami zewnętrznymi (oporowymi) czy MD z uszczelką środkową. Nowy system z trzema poziomami uszczelnień łączy najlepsze cechy obu tych rozwiązań; zapewniony jest podział komory głównej ościeżnicy i skrzydła na strefę wilgotną, przez którą odprowadzana jest woda, i strefę suchą, w której pracują okucia i są umieszczone stalowe elementy mocowań. Wydłuża to bezawaryjną pracę okuć i gwarantuje nieprzymarzanie uszczelek przylgowych, nawet podczas silnych mrozów. Komorowe uszczelki przylgowe zapewniają odpowiednie przyleganie skrzydła do ramy i zapobiegają przenikaniu powietrza i wilgoci, a trzecia uszczelka podwyższa parametry termiczne i akustyczne okna - są cieplejsze i lepiej chronią przed docierającym hałasem.

    Szyby i okucia

    W oknach z PVC instalowane są szyby i okucia o podobnej budowie i funkcjach jak w oknach drewnianych czy aluminiowych.

  • Szyby. Okna wyposaża się w szyby zespolone (gwarantujące dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną) o jednej, dwóch, a nawet trzech komorach wypełnionych gazem szlachetnym, z powłokami z metali szlachetnych. Najnowsze powłoki pełnią podwójną funkcję - zatrzymują promieniowanie cieplne uciekające z pomieszczenia (obniżając koszty ogrzewania w zimie), a jednocześnie pełnią funkcję ochrony przeciwsłonecznej (obniżając koszty klimatyzacji w lecie). Nowoczesne pakiety szybowe zapewniają mieszkańcom wygodę (szkło samoczyszczące), bezpieczeństwo (szkło hartowane i laminowane) oraz ochronę przed zagrożeniami (szkło antywłamaniowe i kuloodporne).

  • Okucia. Okna mogą być wyposażone w najróżniejsze okucia. Wybierając je, trzeba pamiętać, że to przede wszystkim od nich zależy, czy okno będzie mniej czy bardziej odporne na włamanie.

    Okucia decydują również o wygodnym korzystaniu z okien. Ostatnie trendy wskazują na potrzebę oferowania coraz bardziej inteligentnych okuć automatycznie spełniających potrzeby domowników - na przykład otwierających i zamykających okna w zależności od warunków atmosferycznych lub zapotrzebowania na świeże powietrze w pomieszczeniu albo zmniejszających automatycznie intensywność ogrzewania w zimie, jeśli zostanie otworzone okno. Okucia takie mogą być zdalnie sterowane - za pomocą pilota, domowej sieci komputerowej czy internetu. Niektóre mogą nawet wysyłać do nas sms-y, z informacją, że zapomnieliśmy zamknąć okna, wychodząc z domu.

    Czytaj także:

    Ile zyskasz zmieniając okna nietypowe na typowe?



    Okna w ścianach zewnętrznych



    Wszystko o oknach do poddaszy



    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Okna z PVC - cieplej i mocniej w nowych kolorach