Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe technologie - szyby okienne wklejane w ramy okna

Jan Wrześniak

Stosowana od niedawna w produkcji okien metoda wklejania szyb odwraca tradycyjną zasadę - to nie profile utrzymują szybę, lecz szyba staje się najbardziej stabilnym elementem i utrzymuje profile skrzydła. Wytrzymałość profili przestaje odgrywać istotną rolę w stabilizacji kształtu skrzydła.

Wklejanie zestawu szybowego w ramę z profili PVC
Wklejanie zestawu szybowego w ramę z profili PVC
Fot. Aluplast
Największe korzyści daje wklejanie szyb we wrąb ("bonding inside") w profilach PVC. Dzięki elastycznej spoinie klejowej szyba nie jest poddawana punktowym naprężeniom, a wszelkie obciążenia statyczne są przekazywane na całą jej powierzchnię. Zmniejsza to ryzyko pękania szyb zespolonych zarówno na etapie produkcji, jak i podczas transportu, montażu czy eksploatacji.

Ponieważ profili nie trzeba wzmacniać, ciężar ramy zostaje obniżony nawet o 60%. Poza tym profile skrzydeł mogą być węższe niż dotychczas o około 10 mm (przy tych samych wymiarach okna, większa jest powierzchnia szyby). Oprócz tego głębsze osadzenie szyby pozwala na wyeliminowanie w tym miejscu mostków termicznych. Szacowany zysk energetyczny może wynosić nawet 20%.

Stałe połączenie szyby i skrzydła na całym obwodzie sprawia, że jest ona odporniejsza na włamanie. Nie ma możliwości wypchnięcia szyby z ramy skrzydła. A to przecież najchętniej wybierany przez włamywaczy sposób wejścia do domu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowe technologie - szyby okienne wklejane w ramy okna