Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna i szyby

(red.)

Okna mają dostarczyć do wnętrza domu naturalne światło i zapewnić widok na świat. Powinny przy tym chronić przed chłodem i deszczem.

Okna, zwłaszcza te z dużymi przeszkleniami, powinny mieć bardzo dobra izolacyjność termiczną
Okna, zwłaszcza te z dużymi przeszkleniami, powinny mieć bardzo dobra izolacyjność termiczną
Fot. Hajom
Okna drewniane i plastikowe mają podobne właściwości użytkowe i parametry techniczne. Najważniejsze różnice dotyczą:

- pielęgnacji i konserwacji. Okna z PVC nie wymagają konserwacji, ale szybciej się brudzą i trzeba je częściej myć. Okna drewniane należy co 5-6 lat konserwować;

- sztywności ram. Ramy z PVC są mniej sztywne niż drewniane, dlatego w profilach zwykle stosuje się metalowe wzmocnienia; bardzo duże okna częściej robi się z drewna;

- trwałości. Okna z PVC bardziej niż drewniane odkształcają się, gdy są zamontowane na silnie nasłonecznionej elewacji (zwłaszcza te w ciemnym kolorze), trudniej też naprawić ewentualne uszkodzenia powierzchni ich ram.

Okna z PVC są zwykle tańsze od drewnianych, dlatego są częściej kupowane.

Zwykle okna wyposaża się w szyby zespolone jedno- lub dwukomorowe, w których odpowiednio dwie lub trzy tafle szkła (zwykle typu float) oddziela ramka dystansowa. Pomiędzy taflami jest zwykle gaz szlachetny. Obecnie standardem są szyby zespolone niskoemisyjne (tzw. termofloat) o współczynniku przenikania ciepła Ug = 1,1 W/(m2.K). Do domów niskoenergetycznych i pasywnych zalecane są szyby o Ug= 0,5 W/(m2.K).

Zobacz także:

Po czym poznać dobre oknoIle szyb powinno mieć dobre oknoJak rozpoznać dobre okna z drewnaZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Okna i szyby