Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inteligentne okna, drzwi i bramy garażowe

Piotr Krakowczyk, Małgorzata Krośnicka, Stefan Żuchowski

System inteligentnego budynku, który pozwala zautomatyzować pracę niemal wszystkich domowych urządzeń i instalacji to bardzo kosztowna inwestycja, na którą stać niewielu. Jednak i bez takiej instalacji możemy zdalnie sterować i programować pracę wielu sprzętów.

Okno ze sterowaniem ma siłownik i klamkę. Gdy obrócimy ją o 90º, okno można będzie obsługiwać ręcznie
Okno ze sterowaniem ma siłownik i klamkę. Gdy obrócimy ją o 90º, okno można będzie obsługiwać ręcznie
Fot. Fakro
Okna

Sterowanie najczęściej stosowane jest w oknach dachowych, do których producenci oferują gotowe rozwiązania. Skrzydła połaciowe wyposaża się w napęd, który uchyla i zamyka je po naciśnięciu przełącznika na ścianie lub przycisku pilota.

Producenci okien oferują też bardziej zaawansowane systemy sterowania zarówno skrzydłami, jak i roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi, które podłączane są bezpośrednio do sterownika w oknie. Takie zestawy można wyposażyć w czujnik deszczu (automatycznie zamykający okna, gdy zaczyna padać), światła (podnoszący i opuszczający rolety o świcie i o zmroku lub gdy słońce świeci zbyt mocno), siły wiatru (zamyka okna, gdy wieje zbyt mocno) oraz programator.

Automatykę okien można zasilać sieciowo lub energią z zamontowanych na skrzydłach ogniw słonecznych. Pierwszy wariant wymaga doprowadzenia zasilania w pobliże każdego okna. Drugi - w wersji sterowanej przyciskami - przeciągnięcia przewodów także do przełączników ściennych.

Cena zestawu do sterowania oknem (siłownika, napędu, czujnika deszczu, sterownika oraz pilota) wynosi około 2000 zł.

Drzwi i bramy garażowe

Drzwi wejściowe mogą być wyposażone w automatyczne ryglowanie z elektrycznym sterowaniem. Ich otwieraniem i zamykaniem można zarządzać na kilka sposobów: kluczem, kodem cyfrowym, kartą chipową, a nawet czytnikiem linii papilarnych, a od wewnątrz - klamką lub specjalnym panelem. Możliwe jest także zastosowanie pilota, który działa podobnie jak centralny zamek w samochodzie. Zamki takie są wyposażone także w tradycyjny klucz (pozwalający otwierać i zamykać drzwi, gdy nie ma prądu) oraz zabezpieczenia przed rozwierceniem zamków, podważeniem drzwi czy odcięciem zasilania przez złodzieja.

Kosztują około 5000 zł (bez wyposażenia opcjonalnego; na przykład za czytnik linii papilarnych trzeba zapłacić drugie tyle).

Bramy garażowe też coraz częściej wyposażane są w zestaw automatyki. Składa się on z zamocowanego pod sufitem garażu siłownika z centralką sterującą, połączonego z szyną pociągową. Jego pracą można sterować pilotem, przyciskami naściennymi, a także włącznikami kluczykowymi i klawiaturą kodową (dostęp do pomieszczenia mają tylko osoby posiadające kluczyk lub kod). Napędy ze sterowaniem pilotem kosztują od 800 zł.

Automatykę garażową można także wzbogacić o moduł umożliwiający obsługę bramy z domu, a także sprawdzenie jej stanu (otwarta/zamknięta/uszkodzenie). Są także moduły pozwalające kontrolować jej pracę i sterować nią za pomocą SMS-ów przesyłanych z telefonu komórkowego. Koszt modułów to około 400 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Inteligentne okna, drzwi i bramy garażowe