Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

O instalacji systemów alarmowych w domu

Tekst: Michał Konarski

Warto pamiętać, że moment wykonywania instalacji elektrycznej w domu jest też najkorzystniejszą chwilą na poprowadzenie okablowania systemu alarmowego.

Michał Konarski
Michał Konarski, kierownik laboratorium Satel
Fot. Studio Satel
Jeśli okablowanie systemu alarmowego zostanie wykonane jeszcze przed położeniem tynków, w dużym stopniu uprości to późniejsze prace, a w efekcie obniżyć ich koszt. Oczywiście, zainstalowanie kompletnego systemu alarmowego w późniejszym terminie również jest możliwe, jednak wiązać się będzie z koniecznością przeprowadzenia uciążliwych prac kablowych w wykończonych pomieszczeniach lub zastosowania droższych technologii bezprzewodowych.

Nawet jeżeli budżet budowy nie przewiduje zainstalowania rozbudowanego systemu alarmowego, dobrze jest wykonać instalację z pewnym zapasem, przewidując funkcjonalność, z której będziemy chcieli skorzystać w przyszłości. W takiej sytuacji, przy poprawnie przygotowanym projekcie wystarczy podłączyć dodatkowe urządzenia, aby skorzystać z dobrodziejstw tak zwanego inteligentnego domu wyposażonego na przykład w automatycznie sterowane rolety zewnętrzne.

Zanim jednak poprowadzimy przewody systemu alarmowego, trzeba sporządzić plan instalacji uwzględniający specyfikę zabezpieczanego budynku, jego umiejscowienia na działce oraz bezpośredniego otoczenia. Prawidłowa ocena zagrożeń oraz dobór zabezpieczeń wymaga sporego doświadczenia i fachowej wiedzy, dlatego zaplanowanie instalacji warto powierzyć dobremu fachowcowi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

O instalacji systemów alarmowych w domu