Ogrzewanie elektryczne - przydział mocy

Tekst: Włodzimierz Kłos, Beata Zielińska

W powszechnym przekonaniu ogrzewanie elektryczne jest kosztowne w eksploatacji. Opinia ta zrodziła się w czasach, gdy budynki były źle izolowane, a więc ich zapotrzebowanie na ciepło znacznie przewyższało obecne standardy.

grzejnik elektryczny konwektorowy
Grzejnik elektryczny konwektorowy
Fot. Atlantic
Ogrzewanie budynków prądem rzeczywiście kosztowało kiedyś niemało. Jednak w niedużych, bardzo dobrze ocieplonych domach koszty ogrzewania elektrycznego nie są aż tak wysokie. Urządzenia grzewcze mają bowiem wysoką sprawność, a ponadto nie wymagają częstych przeglądów, co zawsze daje pewne oszczędności. Istotne są też stosunkowo małe koszty inwestycyjne. Nie trzeba budować komina, kotłowni, przyłącza gazowego, czy kupować albo dzierżawić zbiorników na olej lub gaz płynny.

Zanim zastosujemy ten rodzaj ogrzewania, należy wystąpić do zakładu energetycznego o przydział większej niż zwykle mocy przyłączeniowej oraz o zgodę na rozliczenie prądu według tańszej taryfy.

Przydział mocy

Jeśli mamy projekt techniczny domu wraz z projektem instalacji elektrycznej, to jest w nim podana wyliczona moc przyłączeniowa.

Gdy prąd jest używany tylko do oświetlenia i zasilania typowych urządzeń elektrycznych, przydział mocy określa się zwykle na poziomie 10-13 kW. Natomiast jeżeli prąd będzie wykorzystywany do ogrzewania domu oraz wody, a także gotowania, wówczas zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie wzrasta. W takiej sytuacji należy zsumować nie tylko moc takich odbiorników prądu jak oświetlenie, lodówka, sprzęt RTV czy pompa do studni, ale też podgrzewacza wody oraz na przykład pieców akumulacyjnych. Trzeba przy tym uwzględnić czas działania urządzeń (piece pobierają prąd przede wszystkim w nocy). Najczęściej więc wystarcza 21 kW mocy przyłączeniowej.

Specjalne taryfy

Zakłady energetyczne mają specjalne oferty dla osób ogrzewających dom prądem. Najbardziej popularna jest dwustrefowa - G12. Taniej prąd można pobierać nocą (zwykle w godzinach 22-7) i o określonej porze dnia (13-15). Można też wybrać taryfę weekendową, w której energia elektryczna ma obniżoną cenę od poniedziałku do piątku, w godzinach 21-6, oraz przez całą sobotę i dni ustawowo wolne od pracy.

Odpowiednio do wybranej taryfy montowany jest licznik - w tej sytuacji dwustrefowy.

Wysokość stawek za energię elektryczną dla odbiorców indywidualnych są różne w poszczególnych zakładach energetycznych. Wiele zależy od tego, w jakim rejonie kraju mieszkamy i jaka firma dostarcza nam prąd.

O ogrzewaniu elektrycznym przeczytaj także:

Grzejniki elektryczneOgrzewanie podłogowe akumulacyjneOgrzewanie elektryczne - maty grzejneZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ogrzewanie elektryczne - przydział mocy