Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrzewanie podłogowe: montaż elektrycznych kabli grzejnych

Zbigniew Gałązka

Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykonuje się dwiema metodami. W pierwszej z nich - tradycyjnej, określanej też jako mokra - kable zalewane są wylewką betonową. W drugiej - suchej, znacznie szybszej - stosuje się specjalne płyty ze styropianu.

Budowa podłogi - metoda mokra
Budowa podłogi - metoda mokra
Rys. Elektra
Metoda mokra. Po ułożeniu izolacji przeciwwilgociowej i termicznej (najczęściej jest to 10-15 cm warstwa twardego styropianu), rozkłada się siatkę metalową lub z tworzywa sztucznego, do której mocuje się kable grzejne. Następnie pokrywane są one wylewką betonową - jej grubość zależy od rodzaju zastosowanego ogrzewania (akumulacyjne czy bezpośrednie).

Stosując tę metodę, można wykorzystać zarówno przewody o stałej mocy, jak i samoregulujące.

Metoda sucha. W niej kable samoregulujące układa się w wyprofilowanych rowkach na płytach z twardego styropianu o grubości 14-15 mm. Płyty pokryte są cienką blachą aluminiową, która zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła. Koszt materiałów do takiego montażu jest wyższy niż w metodzie mokrej co najmniej o połowę.

W podłodze na legarach można też przewód rozpiąć na siatce, pod którą znajduje się izolacja ze styropianu lub wełny mineralnej.

Skomentuj:

Ogrzewanie podłogowe: montaż elektrycznych kabli grzejnych