Woda z własnej studni - dobór pompy

Cezary Jankowski, Kamil Gromnicki

Dobór właściwej pompy lepiej powierzyć fachowcom. Orientacyjnie możemy to też zrobić sami, korzystając z podpowiedzi zawartych na stronach internetowych większości producentów.

Studnia
Studnia
Fot. Shutterstock
Dwa najważniejsze parametry charakteryzujące pompę samozasysającą lub głębinową, to jej wydajność i wysokość podnoszenia. Podawane są one zawsze na tabliczce znamionowej urządzenia.

Wydajność

Informuje nas, jaką ilość wody dostarczy pompa w określonym czasie. Przyjmuje się najczęściej, że dla 4-osobowej rodziny potrzeba od 1,5 do 2,5 m3 wody na godzinę. Rozpiętość ta wynika z różnych nawyków higienicznych domowników (jedni wolą kąpiel w wannie, inni pod natryskiem), liczby łazienek i jednoczesności korzystania z nich oraz zamontowanych w domu urządzeń, do których doprowadza się wodę (oprócz sanitarnych należy też wziąć pod uwagę pralkę i zmywarkę).

Wysokość podnoszenia

Określa wyrażone w metrach słupa wody ciśnienie, pod jakim pompa powinna dostarczyć wodę do najwyżej położonego punktu. Obliczając tę wartość, bierze się pod uwagę przede wszystkim: wysokość zwierciadła wody w studni, odległość pomiędzy pompą a najwyżej położonym odbiornikiem wody i straty ciśnienia wywołane przepływem wody w instalacji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Woda z własnej studni - dobór pompy