Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Maciej Rutkowski, Danfoss Poland

W dzisiejszych czasach inwestorzy często poza energooszczędnością budynków cenią sobie komfort mieszkania. Biorąc pod uwagę coraz to szczelniejsze konstrukcje, komfort ten, wynikający z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej staje pod dużym znakiem zapytania. Okazuje się, że aby nowoczesny budynek ?oddychał? należy go wyposażyć w odpowiedni system wentylacji mechanicznej.

Centrala rekuperacyjna Danfoss Air
Centrala rekuperacyjna Danfoss Air
Fot. Danfoss Poland
Czym różni się rekuperacja od wentylacji grawitacyjnej?

Podstawowa różnica wynika z możliwości regulacji ilości powietrza jaką dostarczamy do budynku w ciągu całego roku, którą gwarantuje odpowiednio dobrany system wentylacji mechanicznej. I nie chodzi jedynie o budynek w ujęciu całościowym ale o zapewnienie doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza do poszczególnych pomieszczeń, w których na stałe przebywają ludzie (salon, jadalnia, pokoje itd.) oraz zbilansowane odprowadzenie powietrza zużytego z pomieszczeń brudnych i wilgotnych (łazienka, kuchnia, pralnia itd.).

Przy prowadzonej w intensywny sposób wentylacji mechanicznej znacznie rośnie udział strat ciepła z niej wynikających, ponieważ usuwamy z budynku dużą ilość podgrzanego już powietrza, zastępując je chłodnym powietrzem zewnętrznym, które musi być podgrzane przez źródło ciepła. Dodatkowo może to niekorzystnie wpływać na komfort termiczny mieszkańców, co wynika z niskiej temperatury strumienia nawiewanego powietrza.

Biorąc pod uwagę powyższe, uzasadnione wydaje się stosowanie systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - tzw. rekuperacji.

Jak działa rekuperacja?

Odzysk ciepła w rekuperatorze jest możliwy dzięki "skojarzeniu" ze sobą strumieni powietrza świeżego (o niskiej temperaturze) i powietrza usuwanego z budynku (o wysokiej temperaturze) w wymienniku ciepła rekuperatora. W ten sposób powietrze świeże, zanim zostanie dostarczone do pomieszczeń, będzie pobierało znaczną część ciepła zgromadzonego w powietrzu wywiewanym.

To jaką część ciepła uda nam się odzyskać w rekuperatorze zależy od sprawności temperaturowej wymiennika ciepła. Na rynku można spotkać rekuperatory, których sprawność wymiennika wacha się od 50% do nawet 95% - w przypadku najnowocześniejszych rozwiązań. Oczywiście im wyższa sprawność wymiennika ciepła, tym większe oszczędności wynikające z zastosowania wentylacji mechanicznej.

Kolejnym istotnym elementem rekuperatora są silniki wentylatorów, ponieważ to one generują koszty eksploatacyjne prowadzenia wentylacji mechanicznej. Najwyższej klasy rozwiązania dostępne na rynku są wyposażone w najbardziej energooszczędne wentylatory EC (z elektroniczną komutacją) sterowane prądem stałym, co zapewnia płynną regulację obrotów w zależności od potrzeb.

Dobrej klasy rekuperator jest wyposażony w tak zwany moduł bypassu automatycznego z możliwością sterowania ręcznego. Bypass zapewnia możliwość ominięcia wymiennika ciepła w okresach gdy nie ma zapotrzebowania na odzysk ciepła lub kiedy chcemy wręcz doprowadzić do budynku chłodniejsze powietrze.



Przy wyborze rekuperatora należy również zwrócić uwagę na proponowane przez producenta możliwości sterowania systemem. Na rynku dostępna jest cała gama rozwiązań począwszy od prostych przełączników manualnych, które pozwalają jedynie na zmianę biegu wentylatora skończywszy na zaawansowanych (często bezprzewodowych) sterownikach cyfrowych pozwalających na prowadzenie wentylacji zarówno w trybie ręcznym, jak i automatycznym. Najbardziej rozbudowane sterowniki na rynku zapewniają wybór różnych funkcji umożliwiając tygodniowe programowanie pracy rekuperatora, automatyczne przewietrzanie w określonych porach dnia, zwiększanie i zmniejszanie wydatku w zależności o wzrostu i spadku poziomu wilgotności w powietrzu wywiewanym, sterowanie bypassem w zależności o temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Niektóre rozwiązania dostępne na rynku oferują nawet możliwość sterowania systemem rekuperacji za pomocą komputera w obrębie sieci bezprzewodowej.

System rekuperacji powinien pracować efektywnie przez cały rok, dlatego bardzo ważne jest aby był wyposażony w odpowiedni system przeciwzamrożeniowy , który zabezpieczy maszynę przed niekorzystnym wpływem niskich temperatur zewnętrznych. Najbardziej optymalne jest zastosowanie systemu, który posiada automatyczny system rozmrażania wymiennika ciepła oraz umożliwia dodatkowe zabezpieczenie maszyny na przykład za pomocą nagrzewnicy elektrycznej lub geotermalnej.

Użytkownicy decydujący się na system rekuperacji powinni zwrócić uwagę na zastosowane w nim filtry powietrza . Po to aby zapewnić odpowiednią jakość i czystość powietrza nawiewanego oraz zabezpieczenie elementów maszyny, rekuperator powinien być wyposażony w filtry co najmniej klasy G4. Niektórzy producenci na rynku oferują również filtry zamienne klasy F7, które są doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie.

System rekuperacji jest inwestycją na lata, dlatego przy wyborze konkretnego rozwiązania warto bliżej przyjrzeć się nie tylko jego cenie, ale również parametrom pracy, zastosowanym podzespołom i możliwości sterowania. Zastosowanie produktu dobrej klasy zapewni wysoki poziom komfortu w budynku przez cały rok jak również pomoże zoptymalizować koszty jego eksploatacji.

Oszczędności wynikające z zastosowania rekuperacji na przykładzie
systemu Danfoss Air:






    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i na co zwrócić uwagę przy wyborze?