Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klimatyzacja - czy tylko do sypialni?

Wojciech Śliwecki, Beata Zielińska

Zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie użytkownikowi komfortu cieplnego w pomieszczeniu, w którym przebywa, co ma związek zarówno z zachowaniem w nim odpowiedniej temperatury (na przykład 24°c), jak i wilgotności powietrza (40-60%).

klimatyzacja
Wybierając konkretne urządzenie warto zwrócić uwagę na jego głośność i klasę energetyczną
Fot. Saunier Duval
Tylko do sypialni

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wykonanie klimatyzacji w całym domu, do obniżenia temperatury w samej sypialni latem możemy zastosować przenośny klimatyzator Najprostsze modele, ze skraplaczem i parownikiem w jednej obudowie, są dość tanie - kosztują od 300 zł. Niestety, są mało skuteczne, gdyż ich moc chłodnicza jest niewielka 1,5-3 kW, a także głośno pracują.

Dlatego lepszym rozwiązaniem jest montaż w sypialni stacjonarnego klimatyzatora typu split. Składa się on z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwszą z nich (z parownikiem) umieszcza się w klimatyzowanym pomieszczeniu, na przykład wiesza na ścianie przy suficie. Drugą, ze skraplaczem i sprężarką, wystawia się na zewnątrz domu. Obie części muszą być połączone ukrytymi (na przykład w suchej zabudowie) rurami, którymi płynie czynnik chłodniczy.

Klimatyzacja w całym domu

Aby móc skorzystać z dobrodziejstw klimatyzacji w kilku pomieszczeniach bądź w całym domu, należy zamontować urządzenia multi split. Wówczas do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć od 2 do 8 jednostek wewnętrznych. Pracą jednostek wewnętrznych steruje się za pomocą pilotów - w każdym pomieszczeniu można ustawić inną wartość temperatury, z dokładnością do 0,5°C. Sterowniki umożliwiają zaprogramowanie godzin włączania i wyłączania klimatyzatora. Dodatkowo, niektóre klimatyzatory mają też funkcję cichej pracy w nocy oraz szybkiego chłodzenia. Wiele urządzeń wyposażonych jest też w filtry oczyszczające powietrze, między innymi z cząstek kurzu, pyłków, roztoczy i dymu papierosowego.

Szczególnie polecane są urządzenia inwerterowe, które płynnie dostosowują intensywność chłodzenia (pracy sprężarki w klimatyzatorze) do temperatury zadanej przez użytkownika w pomieszczeniu. Dzięki temu tego typu klimatyzatory zużywają mniej prądu, są więc tańsze w eksploatacji niż modele tradycyjne, działające na zasadzie włącz/wyłącz.

Można też wybrać rozwiązanie, w którym system klimatyzacji połączony jest z pompą ciepła, co zapewni nam ogrzewanie domu zimą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Klimatyzacja - czy tylko do sypialni?