Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ozdoby świąteczne - wykorzystać naturę

Jolanta Dłuska, architekt wnętrz

Jestem przeciwna kupowaniu wszystkich zabawek i dekoracji świątecznych w sklepach. Moim zdaniem Święta to czas dla rodziny i dlatego doradzam wszystkim moim klientom i znajomym aby ozdoby na choinkę i różne przedmioty upiększające dom robili sami wraz z dziećmi. Wyjdzie o wiele taniej, a czas spędzony z dziećmi na wspólnej pracy i rozmowie jest nie do przecenienia. Święta właśnie po to są.

Jestem zwolenniczką naturalnych ozdób, nie warto kupować gotowych, bogato zdobionych, zwykle bardzo drogich stroików w kwiaciarni. Można je zrobić w domu niemal ze wszystkiego. Używając do tego owoców - na przykład pięknych czerwonych jabłek, czy naturalnych lub pomalowanych na złoto orzechów. Wciąż jeszcze jarzębina o tej porze roku nie straciła swoich czerwonych owoców. Wieniec na drzwi można zrobić właśnie z niej, dodając kolorowe kokardy, bombki owoce i szyszki pozbierane na spacerze w lesie. W pokojach pięknie będą wyglądały girlandy z orzechów owiniętych srebrną lub złotą folią aluminiową albo łańcuchy wykonane z papieru spryskanego błyszczącym sprejem.

Dzieci będą dumne ze swoich pomysłów - dajmy im szanse popisać się fantazją i zdolnościami plastycznymi.

Świetnie wyglądają w domu świąteczne ozdoby zrobione własnoręcznie z masy solnej, która z powodzeniem zastąpi droższą i banalną modelinę. Robi się ją bardzo łatwo z mąki wody i gruboziarnistej soli. Masa ta jest bardzo elastyczna, łatwo poddaje się kształtowaniu - można z niej zrobić na przykład misę na owoce i bakalie, na której można odcisnąć lub wyżłobić różne wzory. Pomóżmy dzieciom zrobić z tej masy skrzydła anielskie. Będą ładnie wyglądały powieszone na ścianie. Można też dodać do nich gniazdko na świeczkę zrobione z gałązek i położyć na stole.

Bardzo dobrym pomysłem jest namalowanie na szybie pastą do zębów gwiazdek lub śnieżnych płatków. Można użyć do tego wyciętych wcześniej z papieru szablonów a do nakładania pasty użyć gąbki. Uzyskamy wtedy efekt "puchatych" konturów. Takie zdobienie szyb jest również doskonałym zajęciem dla dzieci.

Namawiam więc do samodzielnego tworzenia dekoracji świątecznych i używania naturalnych produktów, którymi obdarowuje nas natura. Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się przecież z darami lasu, niepowtarzalną rodzinną atmosferą i wspólnym przygotowywaniem posiłków. Warto tez wspólnie zadbać o piękny świąteczny wystrój domu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ozdoby świąteczne - wykorzystać naturę