Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Karnawałowe oświetlenie

Tekst: Ewa Zychowicz

Delikatne ozdoby świetlne wśród gałązek lub detali architektonicznych pomogą wydobyć magiczny nastrój świąt, a sylwestrowej zabawie dodadzą szampańskiego błysku.

Malowanie światłem

Wszyscy znamy z amerykańskich filmów widok świątecznie oświetlonych domów z pomocą kolorowych żarówek i świetlnych girland, a kto choć raz był w Paryżu w czasie Świąt Bożego Narodzenia, nigdy nie zapomni wspaniale oświetlonych drzew na Avenue des Champs-Elysees i obwiedzionych światłem Wieży Eiffel'a i Łuku Triumfalnego.

Jeszcze niedawno te niezwykłe wrażenia estetyczne były dla nas niedostępne. Teraz coraz więcej miast w Polsce stara się podkreślić światłem urodę swoich budynków publicznych, czego najwspanialszym przykładem jest Kraków, w którym najpiękniejsze zabytkowe budynki staja się nocą jeszcze bardziej doskonałe dzięki grze świateł i cieni. Inne duże miasta tez nie pozostają w tyle.

Nieograniczone możliwości

Obecnie na polskim rynku działa kilkanaście firm, które w swojej ofercie mają profesjonalne oświetlanie domów i ogrodów, a także dużych obiektów np. mostów, fasad i wystaw sklepowych. Ich klienci mogą wybierać spośród bardzo wielu propozycji świetlnych dekoracji: kurtyn, kryształowych gwiazd, węży sopli, gałązek, łańcuchów, girland i rzeźb budowanych ze światła, a nawet efektów rozgwieżdżonego nieba wewnątrz domu. Światło daje możliwość podkreślenia walorów architektury, wydobycia wszystkich detali niewidocznych w ciągu dnia.

We wnętrzach odpowiednio dobrane świetlne dekoracje stwarzają niepowtarzalny, bajkowy nastrój. Warto o tym pamiętać szykując niepowtarzalną scenerię świąteczną lub sylwestrową.

Prawdziwej rewolucji w tej branży dokonała technologia LED - diod emitujących światło, które nie przewodzą ciepła i oszczędzają zużycie prądu. Dzięki niewielkim kryształkom umieszczonym na końcach światłowodów mamy niemal nieograniczone możliwości tworzenia własnych fantazyjnych efektów świetlnych. Jak twierdzą producenci światłowodów, jedynym ograniczeniem ich stosowania jest nasza fantazja.

Dekoracje wykonane w technologii LED dają silne światło, są długowieczne i bezawaryjne, mają duży kąt wysyłania światła (45 stopni), niespotykany w tradycyjnym oświetleniu, oszczędzają koszty energii, są odporne na działanie promieni UV i - co równie istotne - bardzo łatwo się je instaluje.

Uwaga na bezpieczeństwo

Trzeba pamiętać, że zarówno nowoczesne jak i tradycyjne iluminacje muszą spełniać wymagane normy bezpieczeństwa. Producenci ostrzegają, że lampek, które nie zostały jeszcze wyjęte z opakowania, nie należy podłączać do zasilania. Komplet lampek można podłączyć do prądu dopiero po rozwieszeniu na choince lub ścianie. Na przewodach lampek nie należy wieszać żadnych dekoracji. Nie można też w ich sąsiedztwie zapalać tzw. zimnych ogni.

Do oświetlania fasad, drzew i innych ozdób w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, używajmy jedynie tych ozdób świetlnych, które są przystosowane do pracy na zewnątrz. Powinniśmy wybierać tylko produkty z atestem poświadczającym możliwość wykorzystywania ich w trudnych warunkach atmosferycznych. Dotyczy to nie tylko zwykłych żarówek, ale także systemów światłowodowych, które w przypadku używania ich na zewnątrz budynku muszą mieć elastyczną i hermetyczną obudowę z PCV. Zwykły przewód powinien być dostosowany do pracy w warunkach wysokiej wilgotności i niskich temperatur.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie na zewnątrz lampek o napięciu 24 V, które są wyposażone w dodatkowa gumową obudowę kabla i gwintu, co chroni je przed wilgocią.

Trzeba też sprawdzać długość przewodu od wtyczki do pierwszej lampki - powinna ona wynosić co najmniej 150 cm. Na każdym opakowaniu lampek i systemów światłowodowych musi znajdować się znak bezpieczeństwa - litera B w odwróconym trójkącie. Powinny się tam znajdować dane producenta lub importera, kontakt do niego oraz - zgodnie z obowiązującymi przepisami - instrukcja w języku polskim. W żadnym przypadku nie należy kupować oświetlenia niewiadomego pochodzenia, zwłaszcza wtedy, gdy jego cena jest drastycznie niższa od wyrobów znanych producentów.

Na polskim rynku pojawiło się mnóstwo wyrobów firm azjatyckich, pochodzących z prywatnego importu lub też produktów wyrabianych w sposób chałupniczy przez domorosłych rzemieślników. Można je znaleźć nawet w centrach handlowych, na targach i świątecznych stoiskach ulicznych. Trzymajmy się od nich z daleka, bo mogą spowodować zwarcie, porażenie prądem lub pożar domu.

Czytaj także:

Święta w domu

Pomysł na świąteczny wystrój

Wykorzystać naturę

Nitki, kurtyny, węże

    Więcej o:

Skomentuj:

Karnawałowe oświetlenie