Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Święta w domu

Tekst: Ewa Zychowicz

Dla przywołania świątecznej atmosfery w domu wcale nie trzeba wielkich pieniędzy.Nastrój, zapachy i kolory

Dla przywołania świątecznej atmosfery w domu wcale nie trzeba wielkich pieniędzy. Choinkę oczywiście warto kupić, ale jeśli mamy małe mieszkanie, wystarczy kilka zielonych, świerkowych gałązek, bombki, które każdy z nas ma w szafie i trochę niedrogich akcesoriów: kolorowego papieru, wstążek i złotej lub srebrnej farby.

Liczą się przede wszystkim dobre pomysły, fantazja i wspólne rodzinne myślenie co zrobić, aby nasz dom wyglądał w tych dniach naprawdę wyjątkowo.

Czerwone na zielonym

Kolory, które najbardziej kojarzą nam się ze Świętami Bożego Narodzenia to zielony i czerwony w połączeniu ze srebrem i złotem. To połączenie wprowadza nas od razu w odpowiedni nastrój, dlatego, dekorując dom, warto zdecydować się na taką właśnie gamę kolorystyczną. Zielone gałązki przewiązane czerwoną wstążką, intensywnie czerwone jabłka, orzechy owinięte srebrną lub złotą folią, rozpięte na choince lub ścianach błyszczące łańcuchy i już mamy święta w domu.

Ze Skandynawii przywędrował do nas zwyczaj zawieszania na drzwiach ozdobnych wieńców. Przyjął się w Polsce, bo miło jest już od progu poczuć świąteczną atmosferę. Można je zrobić właściwie ze wszystkiego - nie tylko z zielonych gałązek, ale także z kolorowego papieru, patyczków gąbki owiniętej błyszcząca folią.

Inny zwyczaj przejęty od naszych sąsiadów z drugiej strony Bałtyku to pakowanie prezentów w długie, kolorowe skarpety. Zwykle uszyte z czerwonego filcu, ale mogą być wielokolorowe, zrobione własnoręcznie na drutach. Można je powiesić na drzwiach, przy kominku, a także w pokojach dziecięcych i kuchni, bo kojarzą się z łakociami, które zwykle ładuje się do środka.

Świąteczny stół

Tradycyjny biały obrus, którym przykrywamy stół do wigilijnej wieczerzy można z powodzeniem zastąpić czerwonym. Pięknie będzie na nim wyglądała biała porcelana. Jeśli upieramy się jednak przy białym obrusie, to zdecydujmy się chociaż na czerwone serwetki i świece.

Jeśli ktoś chce wprowadzić do domu nastrój wyjątkowego przepychu to są dwa wyjścia: albo zastosować głęboką czerwień w różnych odcieniach zarówno obrusa jak i pokrowców na krzesła, szkła, a nawet zasłon, albo wybrać chłodną biel obrusa i zastawy z ewentualnym dodatkiem srebra lub złota. To ostatnie rozwiązanie jest nobliwe i bezpieczne, ale nie da się ukryć, że odrobinę nudne.

Święta kojarzą się nam wszystkim z cudownym zapachem piekącego się ciasta, owoców południowych i bakalii. Dlatego warto rozstawić w całym domu misy i półmiski pełne tych łakoci. Po latach pamiętamy zwykle bardziej niż otrzymane prezenty świąteczne aromaty i smaki.

Są wśród nas odważni, gotowi przemalować ściany jadalni na dowolny kolor pasujący do świątecznej stołowej zastawy, aby tylko zrobić wrażenie na rodzinie i gościach, ale tego sposobu wprowadzania podniosłej atmosfery do domu raczej nie polecamy.

Architekci wnętrz optują na ogół za delikatnymi, pastelowymi odcieniami obrusa bo na nim lepiej prezentuje się zastawa i kryształowe kieliszki. To również znacznie lepsze tło do dekoracyjnych akcesoriów: świec, serwetek, czy porcelanowych aniołków, które można ustawić przy każdym talerzu.

Pamiętajmy też, że w świetle świec wszystko wygląda bardziej tajemniczo i o wiele ładniej. Dlatego warto zainwestować w piękne, kolorowe świece o różnych kształtach, których w sklepach mamy zatrzęsienie. Można je dopasować do koloru obrusa, wstawić w zabytkowe kandelabry odziedziczone po babci lub otoczyć na stole świerkowym wianuszkiem.

Odważna nowoczesność

Całkowicie nowym pomysłem na ozdobienie domu podczas świąt jest zastosowanie ściennych naklejek o stosownej tematyce. W sklepach wnętrzarskich pojawiło się ich bardzo dużo.

Dzieci będą na pewno zachwycone, gdy zobaczą w swoim pokoju wielkiego świętego Mikołaja, albo zieloną choinkę, na której wiszą błyszczące bombki i łańcuchy. Jest to jednak dekoracja kosztowna i chyba lepszym pomysłem jest jednak powieszenie jakiegoś świątecznego obrazka na ścianie, albo nawet namalowanie go razem z dzieckiem na ścianie. Łatwo można go będzie potem zamalować zwykłą biała farbą.

Jeśli znudziła nam się tradycyjna choinka, a nie mamy w domu dzieci, które cały rok czekają na żywe drzewko z lasu, możemy zrobić ją sami właściwie ze wszystkiego co nam wpadnie w rękę: drutu, szkła lub papieru. Konstruując taka choinkę możemy tylko zamarkować jej kształt dodając klasyczne świąteczne akcesoria. Na przykład zrobić z papieru zwykły stożek i przypiąć do niego kilka kolorowych gałązek i bombek. Albo wygiąć kawałek drutu w kształt choinki i dołożyć kilka świeczek. Można też zrobić piramidę z owoców: jabłek, pomarańczy i mandarynek i owinąć je złotym łańcuchem.

Takie rozwiązania wymagają jednak sporej fantazji, pomysłowości i odwagi. Święta to jednak czas kultywowania tradycji i nowoczesność nie zawsze tu wszystkim pasuje. Warto jednak potraktować takie nietypowe projekty jako okazję do wspólnej rodzinnej zabawy - rozpisać konkurs na najbardziej szalony pomysł stworzenia świątecznego drzewka. Dzieci będą mogły przy tej okazji rozwinąć wszystkie swoje talenty i wiele się nauczyć. Dorośli też lubią od czasu do czasu poczuć się jak dzieci. Święta sprzyjają takim nastrojom.Czytaj także:

Pomysł na świąteczny wystrój

Wykorzystać naturę

Świąteczne oświetlenie

Nitki, kurtyny, węże

    Więcej o:

Skomentuj:

Święta w domu