Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomysł na świąteczny wystrój

Monika Lange - Dębska, architekt wnętrz

Święta Bożego Narodzenia mają szczególną magię - głównie za sprawą wzajemnej miłości i serdeczności, ale nastrój ten w dużej mierze zależy też od wystroju wnętrza.

SWIETA DRZEWKO CHOINKA DEKORACJE ZABAWKI OZDOBY CHOINKOWE
Choinkowa figurka z suszonego kopru
Fot. Rafał Lipski
Choinka

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam wszystkim przede wszystkim z choinką i to ona jest głównym elementem dekoracyjnym wnętrza. Warto więc poświęcić jej wiele uwagi i serca, aby była ubrana nie tylko pięknie, ale i pomysłowo. Kiedyś obowiązywała zasada: im bardziej kolorowo, tym lepiej. Jednak teraz architekci wnętrz zachęcają raczej do stonowanych, delikatnych barw i przemyślanej kolorystyki. Warto na przykład wybrać jeden kolor w różnych odcieniach, na przykład zielony, śliwkowy lub kojarzony mocno ze świętami czerwony i przyjrzeć się efektowi. Czerwone bombki, świeczki i zabawki wiszące na choince, skontrastowane z zielenią gałązek, mogą stworzyć niepowtarzalny, elegancki obraz, którego rodzina długo nie zapomni. Doskonale wyglądają na choince gładkie bombki w intensywnych kolorach w połączeniu z bardziej rzucającymi się w oczy ozdobami w kolorze srebrnym lub złotym. To także barwy kojarzące nam się ze świętami.

Zachęcam też do wszelkich eksperymentów - pamiętajmy że choinkę możemy zrobić sami z różnych materiałów i wcale nie musi ona przypominać tradycyjnego drzewka. Podejdźmy do ubierania choinki z lekkim przymrużeniem oka. Nasza choinka może być na przykład jadalna - ubrana tylko w światełka, pierniczki i cukierki. Wyciągnijmy stare, zapomniane ozdoby choinkowe naszych rodziców i stwórzmy choinkę w stylu vintage.

A jeśli nie choinka to co?

Czasem wystarczy tylko kilka symboli świąt Bożego Narodzenia: jedna bombka, świeczka, czy po prostu świetlny łańcuch rozpięty na ścianie lub zawieszony między sufitem a podłogą. Również i w czasie świąt sprawdza się żelazna zasada obowiązująca architektów wnętrz: mniej znaczy więcej. Przeładowany świątecznymi ozdobami salon wcale nie jest lepszy od pokoju, w którym obecność świąt zaznaczono tylko kilkoma elementami.

Możemy też pójść dalej i postawić w rogu pokoju snopek zboża. Niewątpliwym miłym akcentem we wnętrzu jest jemioła, powieszona pod sufitem pozwala nam na całusy bez ograniczeń...

Jeżeli mamy czas i odwagę zmieńmy jedną ze ścian w pokoju. Nie musimy jej przemalować - wystarczą naklejki, które swoim ornamentem będą uzupełniać panujący świąteczny nastrój.Świąteczny stół

W świąteczny nastrój może nas także wprowadzić zrobiony własnoręcznie stroik, który położymy na stole. Będzie doskonałym dopełnieniem eleganckiej zastawy i świątecznego obrusa. Owoce, bakalie i pierniki, pięknie ułożone na talerzach, czy tacach to również świetna dekoracja świąteczna, a przy tym pięknie pachnąca.

Zadbajmy o wygląd stołu podczas wieczerzy wigilijnej, pamiętając o tradycyjnych elementach, jak sianko pod obrusem (lub w szklanym naczyniu jeżeli nie używamy obrusa...), dodatkowe nakrycie dla gościa, opłatek... rozsypane na blacie stołu gwiazdki, eleganckie serwetki czy talerze z dekoracją własnego pomysłu, światło świec, błyszczące kieliszki, subtelna muzyka kolęd będą dopełnieniem smakowitych dań, które pojawią się podczas kolacji...

Przygotujmy też dla gości i dla nas symboliczne wizytówki na stół z ciepłym, dopisanym ręcznie komentarzem.

Jeżeli brakuje nam zapachów piekących się ciast lub choinka jest w tym roku za mało aromatyczna dodajmy trochę subtelnych woni z palących się świec zapachowych, kadzideł lub olejków aromatycznych.

Elegancki umiar

W sklepach i na świątecznych straganach jest tak wiele ozdób i zabawek na choinkę, że każdy znajdzie tam coś, co chciałby mieć u siebie w domu. Ale dokonując wyboru, zachowajmy umiar. Warto żeby widać było myśl przewodnią naszych działań.

Oprócz dekoracji, zapachów i nastroju najważniejsze jest ciepło, które dajemy bliskim podczas świątecznych spotkań. I tej przytulności życzę Państwu na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz cudowny Nowy Rok.Czytaj także:

Święta w domu

Wykorzystać naturę

Świąteczne oświetlenie

Nitki, kurtyny, węże    Więcej o:

Skomentuj:

Pomysł na świąteczny wystrój