Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inne typy sufitów podwieszanych

Tekst: Małgorzata Krośnicka

Sufity podwieszane to konstrukcje przeznaczone i stosowane przede wszystkim w obiektach użyteczności publicznej. Ich zalety to spora nośność oraz łatwy dostęp do instalacji zamontowanych pod stropami. Niektóre też akustycznie izolują pomieszczenia.

Sufit podwieszany z paneli - drewnianych lub drewnopochodnych, stalowych, aluminiowych lub z tworzywa sztucznego
Sufit podwieszany z paneli - drewnianych lub drewnopochodnych, stalowych, aluminiowych lub z tworzywa sztucznego
Fot. WEBER
Sufity kasetonowe

Zamiast płyt gipsowych stosuje się kwadratowe albo prostokątne kasetony. Konstrukcja nośna wygląda bardzo podobnie. Różnica polega na tym, że kasetony wystarczy wsunąć w profile (mają pasujące do siebie krawędzie). Sufit kasetonowy może być wykonany na dwa sposoby - w pierwszym kasetony tworzą gładką powierzchnię, w drugim profile nośne są widoczne i stanowią element wykończeniowy.Kasetony mogą być wykonane z różnych materiałów (gipsu obłożonego kartonem, wełny mineralnej czy z malowanej proszkowo blachy), w rozmaitych kolorach i fakturach. Kasetony perforowane lepiej izolują akustycznie, gdyż eliminują rezonans w pustce pod stropem.

Sufity podwieszane - zawieszone na wieszakach

Sufity z paneli

Panele mogą być drewniane lub wykonane z płyt drewnopochodnych, stalowe, aluminiowe albo z tworzywa sztucznego. Elementy te mogą mieć długość nawet do 6 m. Konstrukcją nośną, podobnie jak w poprzednim rozwiązaniu, są stalowe profile zamocowane do stropu na wieszakach. Rozmieszcza się je równolegle względem siebie, w odległości od 0,6 do 1 m. Następnie prostopadle do profili nośnych specjalnymi klipsami montuje się panele. W miejscach łączenia elementów można umieścić dodatkowe profile wypełniające lub pozostawić szczelinę. Także w tego typu sufitach montuje się oświetlenie czy nawiewniki klimatyzacji.

Co można zainstalować w suficie podwieszanym

Sufity napinane

Ich montaż polega na tym, że błonę sufitu (z PVC albo powlekanej tkaniny) napina się na listwach przymocowanych do ścian. Listwy te mogą być wykonane z aluminium albo tworzywa sztucznego. Na rozpiętym suficie wycina się otwory do lamp, wentylacji itp.Sufit napinany nie musi mieć poziomej powierzchni - użycie dodatkowych profili pozwala nadać mu dowolny kształt. Jego zaletą jest możliwość zdemontowania i ponownego montażu oraz całkowita wodoodporność. Jeśli zdarzy się awaria poprowadzonej pod stropem instalacji wodnej, elastyczna błona sufitu zatrzyma wodę, którą można wylać, na przykład przez któryś z otworów pod lampy.

Skomentuj:

Inne typy sufitów podwieszanych