Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drobne naprawy: wymiana klamki do drzwi

Małgorzata Krośnicka

Klamka jest elementem wyposażenia, który niespecjalnie zaprząta naszą uwagę. Dopóki podczas otwierania drzwi nie zostanie nam w ręku. Ale i wtedy nie wpadajmy w panikę.

Zepsuta klamka w drzwiach wejściowych

Za wypadanie klamki w drzwiach zwykle odpowiada poluzowane mocowanie. Z czasem śruby, którymi jest ona przykręcona do skrzydła, "przestają trzymać". Wystarczy wówczas zdjąć otaczający klamkę szyld (zdjęcie) i dokręcić je (zdjęcie). Gdy zlekceważymy pojawiający się luz, proces wykręcania się śrub będzie postępował, aż któregoś dnia zostaniemy z klamką w ręku.

Czasem jednak problem z klamkami ma nieco inne przyczyny; są nimi źle dopasowane śruby. Zbyt krótkie, jakie często bywają dołączone do tanich modeli klamek, nie zapewniają odpowiednio trwałego mocowania. Bywa to problemem, gdy mamy ciężkie skrzydła z litego drewna - wówczas słabo zamocowaną klamkę łatwo przy silniejszym szarpnięciu po prostu wyrwać z drzwi.

Co może się zepsuć w klamce

Element, który popularnie nazywamy klamką, a który naciskamy, by zwolnić blokadę i otworzyć drzwi, jest tylko częścią klamki właściwej. Składa się ona z kilku elementów - pochwytu (właśnie tego, co chwytamy i naciskamy), wewnętrznego mechanizmu, w którego skład wchodzi sprężyna utrzymująca pochwyt w położeniu poziomym, oraz szyldu. Najbardziej narażonym na zużycie elementem jest właśnie wewnętrzna sprężyna (w starszych modelach zastępowała je specjalna obręcz, mocowana na trzpieniu pochwytu). Kiedy się wyrobi, klamka będzie opadać. Nie warto tego naprawiać, lepiej kupić nową.

Wymiana klamki w drzwiach

Gdy zestawy klamek i szyldów są sprzedawane przez producentów drzwi, wówczas mamy pewność, że będą pasować do skrzydeł. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Klamki oferowane przez innych wytwórców mają standaryzowane wymiary, więc możemy zdecydować się na dowolny model. Istnieje oczywiście ryzyko, że szyld i okucia drzwi nie będą idealnie pasowały i konieczne okaże się lekkie "przystosowanie" otworów.

Ważne jest jednak, aby dopasować klamkę do wyposażenia drzwi. Między pokojami często montowane są skrzydła, które nie mają wbudowanego zamka. Zamykane są tylko "na klamkę", czyli na pojedynczą zapadkę wchodzącą w otwór w ościeżnicy. Do takich drzwi najlepiej pasują klamki z krótkim szyldem w postaci rozety, otaczającym pochwyt.

Skrzydła wewnętrzne mogą jednak mieć wbudowany zamek. Wówczas możemy zamontować zarówno klamkę z dwiema rozetami, jak i z długim szyldem. Jeśli wybierzemy to drugie rozwiązanie, trzeba ustalić rozstaw otworów, czyli odległość między centralnymi punktami otworów na pochwyt i klucz.

Najczęściej spotykany rozstaw to 72 mm, ale jest też 90 mm i - bardzo rzadko - 60 mm. Jeśli w pomiarach wyjdą wartości odrobinę mniejsze lub większe, należy je zaokrąglić. Do ustalonego rozstawu dobieramy nową klamkę.

Wybieramy nowy zamek do drzwi

Najczęściej jest on otwierany tradycyjnym kluczem, ale pod klamką może też być zamocowana wkładka patentowa (zamek cylindryczny lub typu yale). W skrzydłach łazienkowych montuje się natomiast specjalny mechanizm, w którym do otwierania i zamykania służy pokrętło sprzedawane razem z klamką.

Sprawdźmy, czy zamek jest lewy, czy prawy. Popatrzmy na drzwi od strony, na którą się otwierają; jeśli zawiasy znajdują się z lewej strony - zamek jest lewy, jeśli z prawej - prawy. Są też zamki uniwersalne, ale trzeba je rozkręcać i odwracać zasuwki.

Zobacz także:

Wymiana klamki do drzwi - krok po kroku

Wymiana zamka do drzwi - krok po kroku


    Więcej o:

Skomentuj:

Drobne naprawy: wymiana klamki do drzwi