Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne szafki kuchenne - stojące i wiszące

Małgorzata Krośnicka

Komfortowa kuchnia to nie tylko taka, w której meble zostały dobrane ze smakiem i rozmieszczone zgodnie z zasadami ergonomii. To także taka, w której zastosowano okucia i wyposażenie szafek, ułatwiające przechowywanie produktów i akcesoriów.

szafki kuchenne, nowoczesne szafki kuchenne, aranżacja wnętrz, aranżacja kuchni, wyposażenie kuchni, kuchnia wnętrza, kuchnia meble, meble kuchenne
W szufladach narożnych warto zastosować wkłady do sortowania zawartości. Dzięki nim wszystkie przedmioty łatwo znaleźć i wyjąć
Fot. Blum
Dawniej szafki kuchenne wyposażano w nieruchome półki, przez co były przede wszystkim składem rzadko używanych (bo trudnych do wyciągnięcia) przedmiotów.

Obecnie w kuchennej zabudowie możemy wykorzystać coraz więcej nowoczesnych rozwiązań - wnętrza mebli kuchennych kryją wyposażenie znacznie zwiększające efektywność wykorzystywania powierzchni (bez szkody dla dostępności przechowywanych w nich rzeczy) oraz ułatwiające otwieranie i zamykanie frontów.

W nowoczesnej kuchni liczy się ergonomia użytkowania i funkcjonalność. Dlatego warto zapoznać się z tymi rozwiązaniami w salonie kuchennym, gdzie wszystko można dotknąć i obejrzeć - łatwiej będzie nam je wybrać.

Szafki stojące

W nich zwykle przechowujemy większość kuchennych sprzętów i używanych do gotowania produktów. Dlatego producenci starają się maksymalnie wykorzystać ich wnętrza, także w miejscach trudnych do zagospodarowania - pod płytą grzewczą, piekarnikiem, w narożniku czy za cokołami szafek.

Kosze cargo. To rodzaju szuflad o kilku poziomach, które wysuwają się wszystkie naraz, wraz z frontem szafki (zdjęcie). W ten sposób do rzeczy przechowywanych w koszach mamy dostęp z dwóch lub - jeśli mają okucia pozwalające na obracanie - z trzech stron. Kosze mogą też wysuwać się pojedynczo (zdjęcie).

Szafki z koszami cargo mogą mieć różne wymiary - typowe szafki stojące mają 90 cm wysokości, szafki-słupki do 160 cm. Najwęższe, przeznaczone na przyprawy lub środki czystości mają zaledwie 15 cm szerokości, typowe - 60 lub 90 cm.

Szuflady. W nowoczesnych meblach w zasadzie wyparły już półki. Choć droższe, znacznie poprawiają komfort użytkowania kuchni. Są głębokie, często z okuciami przystosowanymi do przenoszenia znacznych ciężarów (nawet 120 kg), a prowadnice pełnego wysuwu z dociągiem umożliwiają ich pełny wysuw poza korpus szafki. W ten sposób łatwiej znaleźć i wyjąć z nich potrzebną rzecz.

Szufladami można zabudować także "trudne" miejsca - przestrzeń pod zlewem (zdjęcie) lub płytą grzejną.

Szafki narożne. Choć są pojemne, pełny dostęp do ich wnętrza jest utrudniony, jeśli wewnątrz mamy zwykłe półki.

Sposobem na poprawienie funkcjonalności jest zastosowanie obrotowych koszy (zdjęcie). Ich mocowanie w szafce pozwala na obracanie kosza niczym karuzeli, przez co w łatwy sposób można sięgnąć po określony przedmiot. Nowocześniejsza wersja to dwa przesuwne kosze wyjeżdżające z wnętrza szafki po otwarciu drzwiczek lub pociągnięciu odpowiedniego uchwytu. W ten sposób mamy w zasięgu ręki wszystkie przedmioty, które schowaliśmy w szafce narożnej.

Do zagospodarowania wnętrza szafki narożnej, w której zamierzamy przechowywać drobne przedmioty, można zastosować szuflady (zdjęcie). Łatwiej będzie utrzymać w nich porządek, choć nie jest to optymalny sposób zagospodarowania takiej szafki.

Szafki na kosz do śmieci. Przystosowane są zazwyczaj do specjalnych, kilkukomorowych pojemników do sortowania śmieci, wyposażonych w dodatkowe miejsca na składowanie detergentów. Od pozostałych szafek różnią się sposobem otwierania - można je uchylać za pomocą naciskanej nogą dźwigni na dole frontu (zdjęcie) lub przez lekki nacisk kolanem na drzwiczki (przydatne, gdy mamy zajęte ręce) i całkowicie wysuwać z korpusu (jeśli chcemy wyjąć worek z odpadkami lub dostać się do przechowywanych tu płynów do mycia).

Szafki wiszące

Stosowane przez lata rozwieralne drzwiczki nie są najwygodniejszym rozwiązaniem - nie mamy swobodnego dostępu do dwóch sąsiednich szafek, gdy są otwarte jednocześnie. Pozostawienie otwartych drzwi w ferworze kuchennych zajęć może skończyć się nabiciem guza. Dlatego w szafkach wiszących coraz częściej stosowane są okucia, pozwalające na otwieranie ich do góry.

Fronty otwierane do góry.(zdjęcie) Wyposażone w zawiasy górne, otwierają się prostopadle do korpusu szafki. Plusem rozwiązania jest dostęp do jej całej zawartości. Minusem - nie stosuje się ich w szafkach wieszanych w dwóch rzędach jeden nad drugim. Zawiasy mają utrzymywać fronty w pozycji otwartej, przydają się więc siłowniki ułatwiające ich zamykanie.

Fronty łamane.(zdjęcie) Stosuje się zawiasy takie, jak we frontach otwieranych do góry i dodatkowo prowadnice składające front łamany w połowie lub 1/3 wysokości. Taki system stosuje się tylko do szafek wiszących o pełnej wysokości (60 cm). Ułatwia to zamykanie frontu, ale otwarte drzwiczki utrudniają dostęp do najwyższej półki.

Fronty równoległe.(zdjęcie) Wyposażone są w specjalne okucia, które podnoszą front równolegle do pierwotnego położenia (szafka zamknięta), a następnie wysuwają się do przodu i ponad szafkę. Dzięki temu mamy wygodny dostęp do jej wnętrza, front można też bardzo łatwo zamknąć. Minusem rozwiązania jest brak dostępu do szafki wiszącej powyżej.

Wspomaganie otwierania szafek

Dla ergonomii użytkowania kuchni niezwykle ważny jest nie tylko sposób rozmieszczenia zabudowy oraz wykorzystania przestrzeni w szafkach, ale także łatwość ich otwierania. Dla naszego komfortu zaś istotne jest wygodne i ciche domykanie frontów.

System cichego domykania. Główną funkcją takiego systemu jest ułatwienie dostępu do maksymalnie wypełnionej przestrzeni użytkowej mebla. Mimo obciążenia, szuflada lub kosze cargo dają się płynnie wysunąć, a po lekkim popchnięciu frontu zamykają się cicho i łagodnie, dzięki zamontowanym w nich hamulcom pneumatycznym.

Identyczny system cichego domyku stosowany jest także w szafkach z frontami uchylnymi i otwieranymi do góry - w nich montuje się specjalne siłowniki.

Elektromechanizm. Nowością jest elektryczny mechanizm, ułatwiający otwieranie nawet bardzo ciężkich szuflad. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu nie trzeba nawet używać rąk do otwierania szafek - wystarczy stuknąć we front, aby się otworzył. Takie urządzenia montowane są także w słupkach z koszami cargo oraz szafkach wiszących.

System elektromechanizmów można włączać i wyłączać za pomocą przycisku. Jest to funkcja przydatna podczas czyszczenia frontów. Stanowi też zabezpieczenie przed dziećmi.

Gdzie kupić i ile to kosztuje

Większość producentów okuć i systemów wyposażenia szafek sprzedaje swoje wyroby bezpośrednio studiom kuchennym, które wykonują meble na wymiar. Szafki można więc wyposażać w indywidualnie dobrane elementy, ale pamiętajmy, że najnowocześniejsze rozwiązania są kosztowne - ich cena może sięgnąć nawet 50% ceny gotowej zabudowy.

Niektóre firmy sprzedają swoje produkty także przez sklepy detaliczne, można je zastosować do modernizacji istniejących szafek.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne szafki kuchenne - stojące i wiszące