Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić wygodną wyspę kuchenną

Anna Grunwald

Wspólne kucharzenie może być większą atrakcją dla gości niż oglądanie filmu z wakacji gospodarzy lub burzliwa dyskusja o polityce.

Wyspa to ciekawe i coraz popularniejsze rozwiązanie - zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię. Jest wygodna, bo można z niej korzystać ze wszystkich stron. Polecana jest miłośnikom gotowania - również towarzyskiego, bo umożliwia tę przyjemność jednocześnie kilku osobom, a "samotny" kucharz nie jest odizolowany od reszty towarzystwa. Wyspa wymaga jednak dużej przestrzeni, dobrego projektu i wykonania, bo źle dopracowana może nie dać satysfakcji.

Usytuowanie wyspy kuchennej

W kuchni otwartej na salon lub jadalnię wyspa często wyznacza granicę między przestrzenią kuchenną i jadalno-dzienną. Wokół wyspy trzeba zostawić odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, aby można się było poruszać i wygodnie sięgać do przedmiotów schowanych w jej szafkach. Jej optymalna odległość od pobliskiego ciągu kuchennego wynosi około 120 cm, a minimalna odległość od pobliskich "przeszkód", czyli ściany, blatu roboczego, szafek itp. to 90 cm. Kuchnia zamknięta, jeśli chcemy w niej zrobić wyspę, nie powinna być mniejsza niż około 20 m2.

Co na wyspie kuchennej

Pomysłów na zagospodarowanie wyspy może być bardzo dużo. Najprostszy i najtańszy wariant to stół pośrodku kuchni albo blat roboczy przykrywający szafki, szuflady lub półki. Można też połączyć te elementy, dodać podwyższony barek, wysuwane stoliki itp.

Bardziej rozbudowana wyspa może zawierać zlewozmywak, płytę kuchenną koniecznie z okapem nad nią, piekarnik, zmywarkę, niską podblatową lodówkę itp. Konfiguracje zależą od pomysłu i ilości miejsca. Jeśli wyspa ma zawierać zlewozmywak lub płytę kuchenną, to potrzebny jest też blat szerokości około 50 cm do odstawiania produktów, rozmieszczony po obu stronach zlewozmywaka lub płyty.

Producenci oferują szafki i sprzęty specjalnie polecane do zabudowy wyspowej. Szafki mogą mieć drzwi otwierane z kilku stron, na przykład na przestrzał lub narożnie.

Okapy wyspowe są efektowne. Mogą mieć panele sterowania umieszczone z dwóch stron. Mają też większą wydajność (650-1000 m3/godz.) ponieważ muszą oczyścić powietrze w dużym pomieszczeniu. Aby były skuteczne, powinny od 6 do 10 razy wymienić powietrze w pomieszczeniu w ciągu godziny. Warto zwracać uwagę na głośność tych urządzeń, by nie były uciążliwe dla osób odpoczywających w otwartym salonie. Zwykle szum pracujących okapów wynosi 50-70 dB (jest to hałas odpowiadający rozmowie dwóch osób), ale producenci proponują coraz lepsze rozwiązania, dzięki którym można wyciszyć urządzenie nawet do około 40 dB (niemal niesłyszalny szmer).

Inne urządzenia, na przykład płyta kuchenna, piekarnik, zlewozmywak, zmywarka, podblatowa lodówka itp. w zasadzie nie różnią się od standardowych urządzeń montowanych w klasycznej - przyściennej - zabudowie. Wybierając je, należy zwracać uwagę na ich wymiary, funkcje, energooszczędność i głośność. Ciche urządzenia emitują od 40 do 50 dB.

Instalacje

Jeśli na wyspie mają się pojawić urządzenia kuchenne, to trzeba do nich doprowadzić niezbędne instalacje - dołem w podłodze lub pod stropem albo górą - w suficie podwieszanym. Trzeba je wykonać przed wykończeniem ścian, posadzki i sufitu w kuchni.

Do zlewozmywaka - trzeba doprowadzić ciepłą i zimną wodę oraz kanalizację. Podejście kanalizacyjne o średnicy zwykle 50 mm należy układać ze spadkiem 2,5%. Jeśli byłoby podłączane do pionu, to jego odległość od niego nie powinna przekraczać 3-4 m.

Do zmywarki - oprócz wody i kanalizacji doprowadza się również prąd.

Do piekarnika - należy doprowadzić prąd jednofazowy, a do płyty kuchennej - prąd trójfazowy lub instalację gazową.

Do okapu nad płytą grzejną doprowadza się przewód elektryczny w suficie, a jeśli ma działać jako wyciąg, to również kanał wentylacyjny ukryty w suficie podwieszanym. Kanał może mieć przekrój okrągły lub prostokątny, a jego wymiary powinny odpowiadać wymiarom pionu wentylacyjnego, do którego będzie podłączony, oraz rury odprowadzającej powietrze z okapu. Zwykle ma ona średnicę 120 lub 150 mm, albo redukcję 120/150 mm. Do łączenia przewodów o różnych przekrojach służą przejściówki. Trzeba pamiętać, że długi kanał będzie powodował spadek wydajności okapu.

Gniazdka. Warto je umieścić na przykład pod blatem lub w podwyższonej ściance wyspy, aby nie okazało się, że przy wyspie nie można korzystać z drobnego sprzętu AGD.

Oświetlenie. Oprawy oświetleniowe można zwiesić z sufitu lub schować w podwieszanym. Ze względu na ich głębokość, chowane oprawy warto wybrać zanim obuduje się sufit. Jeśli nad wyspą będzie okap, to pamiętajmy, że w nim też są umieszczone lampki.

Konstrukcja wyspy kuchennej

Do zbudowania wyspy często wystarcza konstrukcja szafek, a nawet ażurowe stelaże lub nóżki. Czasem jednak - zwłaszcza gdy trzeba schować rury doprowadzane do urządzeń - buduje się trzon wyspy. Można go wymurować lub wykonać z lekkiego szkieletu obudowanego płytami gipsowo-kartonowymi. Taki trzon zwykle obudowuje się szafkami. Jeśli planujemy okap wyspowy, to sufit podwieszany w miejscu mocowania musi mieć wzmocnioną konstrukcję.

Plusy i minusy wyspy kuchennej

Plusy

- Dzięki niej gotowanie staje się częścią spotkań rodzinnych i towarzyskich; gotujący nie jest odizolowany od reszty domowników lub gości.

- Miejsce przygotowywania potraw jest łatwo dostępne ze wszystkich stron.

- Wyspa rozgranicza przestrzenie kuchenną i dzienną, ale też je do siebie zbliża.

- Jeśli ma podwyższoną ściankę - przesłania kuchenny bałagan.

Minusy

- Wymaga sporo miejsca.

- W otwartej kuchni niska, nie osłonięta wyspa odsłania kuchenny bałagan.

- Trzeba ją zaplanować we wczesnym etapie budowy - by doprowadzić instalacje.

Półwysep w kuchni

Wymaga mniej miejsca. Można więc o nim pomyśleć, jeśli kuchnia jest zbyt mała na wyspę. Może też uratować sytuację, jeśli do wyspy nie przygotowano zawczasu potrzebnych instalacji w podłodze. Podejścia ciepłej i zimnej wody, kanalizacyjne, elektryczne i gazowe można bowiem wyprowadzić z najbliższej ściany i podłączyć do urządzeń, prowadząc je na podłodze pod szafkami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zrobić wygodną wyspę kuchenną