Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Baterie termostatyczne - bezpieczne i oszczędne

Tekst: Grzegorz Dudek

Jeszcze niedawno baterie termostatyczne były jedynie symbolem luksusu. Dziś są skutecznym sposobem na obniżenie rachunków za wodę oraz energię zużywaną na jej podgrzanie.

Gorąca kąpiel to nie tylko kwestia rachunku za wodę, ale też za prąd czy gaz zużyte do jej podgrzania. Te rachunki można znacznie obniżyć dzięki zastosowaniu baterii termostatycznych. Tym, co w zasadniczy sposób odróżnia je od popularnych baterii jednouchwytowych, jest po pierwsze skrócony do minimum (zaledwie do kilku sekund) czas potrzebny na ustawienie właściwej, nastawionej przez użytkownika temperatury wody, a po drugie zdolność jej utrzymania niezależnie od zmian temperatury i ciśnienia wody zasilającej baterię. A warto zaznaczyć, że temperaturę w dobrych bateriach termostatycznych można ustawić nawet z dokładnością do +/- 1°C. Ponadto baterie termostatyczne są wyposażone w przycisk oszczędnościowy ograniczający zużycie wody. To wszystko sprawia, że chociaż baterie termostatyczne są droższe od zwykłych, to pieniądze wydane na ich zakup szybko się zwracają.

Jak działają

Zadaniem baterii termostatycznej jest utrzymanie stałej temperatury wody. W większości modeli można ustawić wartość z zakresu między 15 a 60°C, z dokładnością do 1°C. Jest to możliwe dzięki zamontowanej w baterii wkładce termostatowej, która reguluje temperaturę wypływającej wody, reagując natychmiast na jej zmianę. Zasada działania jest prosta: w zależności od temperatury i ciśnienia doprowadzanej wody, przekrój przewodu ciepłej lub zimnej wody zostaje zmniejszony lub zwiększony za pomocą specjalnego suwaka zaworu. W ten sposób zostają wyrównane wahania temperatury wymieszanej wody. Czas reakcji na zmianę temperatury nie przekracza 4 sekund (u markowych producentów: 1-2 sekundy). Bardzo ważne jest to, że termostaty gwarantują utrzymanie stabilnej temperatury wody nawet wtedy, gdy w instalacji występują skoki ciśnienia wody. Nie musimy się więc martwić o to, że podczas brania prysznica z kranu popłynie nagle strumień bardzo gorącej lub wręcz przeciwnie - lodowatej wody. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze. Nie bez znaczenia jest też i to, że termostat działa tylko do momentu, w którym jest w stanie ustawić żądaną temperaturę. Gdy warunek ten nie jest spełniony (np. brak zimnej wody), dopływ wody zostaje odcięty.

Czym się różnią

Baterie termostatyczne są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Bogata oferta producentów sprawia, że nawet najbardziej wybredni klienci nie powinni mieć kłopotu z ich doborem.

Do łazienki i kuchni. Największą grupę wśród baterii termostatycznych stanowią baterie prysznicowe. Prawie wszystkie są wyposażone w dwie blokady:- nastawionej temperatury wody - zwykle jest to wartość 38°C jako optymalna do kąpieli - ogranicznik strumienia wody - który zapobiega puszczaniu zbyt intensywnego strumienia wody.Dodatkowo w bateriach wannowych występuje przełącznik wanna-natrysk.Z kolei w bateriach kuchennych zwykle nie robi się blokady temperatury, lecz jedynie płynnie poruszające się pokrętło z podziałką i wyraźnie zaznaczoną temperaturą 38°C. Wynika to z tego, że w kuchni często używa się zarówno wody bardzo gorącej jak i zimnej, więc ustawianie jednej wartości temperatury jest mało przydatne.

Na- i podtynkowe. Zarówno baterie prysznicowe jak i wannowe produkuje się w dwóch wersjach, tj. do montażu natynkowego i podtynkowego. Zwłaszcza te drugie wyróżniają ciekawa forma i oryginalny design. Mniej kłopotu sprawia też utrzymanie ich w czystości. Ale decydując się na nie, trzeba pamiętać, że instalacja armatury podtynkowej wymaga perspektywicznego myślenia. Wszelkie działania montażowe powinny bowiem zostać wykonane przed położeniem glazury i podjęciem prac wykończeniowych.

Jak je obsługiwać

Obsługa baterii termostatycznych jest bardzo prosta. Polega na jednorazowym ustawieniu optymalnej temperatury wody i oczywiście każdorazowej regulacji wielkości strumienia. Służą do tego dwa pokrętła:- jedno - do ustawiania temperatury wody,- drugie - do ustawiania wielkości strumienia.

Ustawienie temperatury wody. Nie powinno stwarzać większych kłopotów, gdyż na większości baterii na pokrętle regulującym temperaturę wypływającej wody znajduje się przycisk uniemożliwiający jego przypadkowe przestawienie, na przykład przez biorące prysznic dzieci. Przycisk ten blokuje górną temperaturę wypływającej wody na poziomie 38°C. Cieplejszą wodę możemy uzyskać przez wciśnięcie przycisku w uchwycie i przestawienie pokrętła do dowolnego położenia. Tak więc gdy mamy baterię termostatyczną, po jednorazowym ustawieniu optymalnej temperatury wody do kąpieli przy każdym następnym braniu prysznica lub korzystaniu z wanny ustawiamy tylko natężenie strumienia wody. Termostat pamięta bowiem wartość zadanej przez nas temperatury i będzie ją utrzymywał tak długo, aż ponownie jej nie zmienimy.

Regulacja ilości wody. Do regulacji wielkości strumienia służy natomiast drugie pokrętło lub uchwyt. Jeśli bateria jest wyposażona w ogranicznik strumienia, to po dojściu do tzw. strumienia oszczędnego, nastąpi blokada pokrętła. Odkręcenie strumienia większego będzie wymagało wciśnięcia przycisku ogranicznika lub - w innych rozwiązaniach - mocniejszego obrotu, w celu pokonania blokady.

Ile można zaoszczędzić

Cena baterii termostatycznych, przewyższająca cenę tradycyjnych baterii, sprawia, że choć interesuje się nimi coraz więcej inwestorów, to jednak wciąż daleko im do popularności, jaką cieszą się w innych krajach Unii Europejskiej. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że baterie te stanowią nie tylko symbol luksusu, ale bardzo konkretny sposób na obniżenie zużycia wody czy oszczędności energii potrzebnej do jej podgrzania. Jeśli bowiem w przypadku baterii jednouchwytowej ustawienie optymalnej temperatury wody zajmuje nam kilkanaście, a nierzadko nawet kilkadziesiąt sekund, a zużywana w tym czasie woda jest marnowana - to przy baterii termostatycznej woda o optymalnej temperaturze wypływa już po 3-4 sekundach (w bateriach najwyższej klasy zaledwie po 1 sekundzie). Straty wody są zatem nieporównywalnie mniejsze.

Skomentuj:

Baterie termostatyczne - bezpieczne i oszczędne