Kabina prysznicowa ze ściankami lub bez
Gotowe kabiny prysznicowe to popularne rozwiązanie. Jeśli jednak chcemy mieć natrysk inny niż wszyscy - możemy go zaprojektować w zasadzie dowolnie.
Niezależnie od wybranego rozwiązania, zanim pójdziemy na zakupy, powinniśmy się do nich przygotować, bo możliwości jest bardzo wiele - zarówno technicznych, jak i estetycznych.
Kabiny prysznicowe gotowe
Miejsce na kabinę. Produkowane są w wersjach do ustawienia w narożniku, wnęce, przy prostej ścianie, a nawet pośrodku łazienki. Podstawa może mieć kształt kwadratu, prostokąta, pięciokąta, ćwiartki koła, półkola, koła lub innej figury. Odpowiednio do zaplanowanej aranżacji łazienki mamy do wyboru kilka wersji kabin:
- wnękową - na taką kabinę wykorzystuje się najczęściej wnękę istniejącą lub utworzoną przez dobudowanie jednej ścianki z wodoodpornej płyty gipsowo-kartonowej, pustaków szklanych lub po prostu z cegieł bądź z bloczków ceramicznych, silikatowych, z betonu komórkowego. Wystarczy dokupić do niej drzwi, które służą do jej zamknięcia;
- narożną - przylega do dwóch sąsiednich ścian łazienki, zajmuje więc w niej mało miejsca, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością. Ściany łazienki wykłada się zazwyczaj płytkami ceramicznymi;
- przyścienną - łączy się ją tylko z jedną ścianą łazienki; pozostała część wykonana jest ze szkła. Dzięki temu kabina ta sprawia wrażenie przestronniejszej niż narożna;
- wolno stojącą - można ją zamontować w dowolnym miejscu dużej łazienki lub salonu kąpielowego. Kabiny te są bardzo efektowne, ale niestety, dość drogie.
Wielkość. Najmniejsze mają głębokość (liczoną jako odległość przodu kabiny od tylnej ściany) i szerokość 70 cm, standardowe to 90×90 cm, ale można też kupić duże kabiny o głębokości 1 m i szerokości 120 cm, a nawet 180 cm. Standardowa wysokość kabiny (nie licząc brodzika) wynosi 185-195 cm, ale produkowane są też wyższe - mające 205 cm.
Uwaga! Wymiary kabiny należy dopasować do potrzeb. Jeśli będzie zbyt mała, korzystanie z niej okaże się niewygodne. Dlatego najlepiej jeszcze w sklepie wejść do kabiny i sprawdzić, czy możemy się w niej swobodnie poruszać.
Ścianki kabiny. W wersji tańszej robi się je z tworzywa - polistyrenu, a w droższej ze szkła hartowanego (w razie rozbicia rozpada się na kawałeczki o nieostrych krawędziach). Aby ułatwić utrzymanie takiej kabiny w czystości, producenci proponują zwykle za dopłatą szkło ze specjalną powłoką, dzięki której krople wody nie pozostawiają śladów.
Wejście. Drzwi do kabiny mogą się otwierać na różne sposoby. Od tego zależy wielkość przestrzeni, jaką trzeba zapewnić przed kabiną, aby móc bez przeszkód z niej korzystać.
- Uchylne (jedno- lub dwuskrzydłowe) - otwierają się na zewnątrz lub w obu kierunkach, zapewniają wygodne wejście.
- Obrotowe - potrzebują mniej miejsca przed kabiną niż uchylne, otwierane na zewnątrz, gdyż część drzwi chowa się do środka kabiny.
- Składane (harmonijkowe) - zbudowane są z dwóch lub więcej części, a po otwarciu składają się na jedną stronę kabiny, zajmują więc niewiele miejsca.
- Przesuwne - nie wymagają dodatkowego miejsca do otwierania, gdyż drzwi po rozsunięciu chowają się za ściankami stałymi kabiny.
- Walk-in (otwarte) - mogą mieć wejście z jednej lub dwóch stron, wiele z nich ma wydzielony przedsionek.
Natrysk inny niż wszyscy
Jeśli zależy nam na wykorzystaniu przestrzeni w nietypowej wnęce w łazience, niepowtarzalnym efekcie czy większej powierzchni pod prysznicem, możemy sami urządzić natrysk.
Wielkość przestrzeni wydzielonej pod natrysk można kształtować stosownie do potrzeb, a więc wybudowanie natrysku większego niż standardowy nie stanowi problemu.
Ściany murowane - można na nie użyć cegieł lub bloczków grubości 6-8 cm - ceramicznych, silikatowych lub z betonu komórkowego. Elementy o dużych wymiarach nadają się na ściany proste, z mniejszych można zbudować ścianę zakrzywioną. Taką obudowę natrysku warto zazbroić prętami o średnicy 4,5-6 mm układanymi w spoinach poziomych oraz zakotwić w ścianach łazienki - w podobny sposób jak ściany działowe w ścianach nośnych. Zaleca się, aby krawędzie ścian przy wejściu do natrysku wzmocnić kątownikami stalowymi, które usztywnią całą konstrukcję.
Lekkie ściany szkieletowe - stawia się je często w łazienkach znajdujących się na piętrze, gdyż ścianki murowane mogłyby nadmiernie obciążyć konstrukcję stropu. Taka osłona natrysku składa się z profili metalowych obłożonych wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi (najlepiej dać dwie warstwy) lub nieco droższymi - elastycznymi gipsowo-włóknowymi. Następnie całość wykańcza się glazurą. Z płyt gipsowo-kartonowych można postawić też zakrzywioną ściankę, mocując je do stelaży z profili kształtowych. Płyty przed ułożeniem należy intensywnie zwilżyć. Stabilność takiej konstrukcji będzie jeszcze lepsza, jeśli zastosujemy na krawędziach ścian przy wejściu do natrysku profile wzmocnione - z grubszej blachy niż pozostałe.
Ściany z pustaków szklanych - przepuszczają światło, dzięki czemu taka obudowa natrysku daje wrażenie lekkości. Pustaki układa się tradycyjnie na zaprawę cementową. Między pustakami trzeba koniecznie ułożyć zbrojenie, a jego końce zakotwić w ścianach i w podłodze. Można też zastosować łączniki systemowe - ten sposób jest znacznie mniej pracochłonny.
Ściany ze szkła hartowanego - mocuje się je w szynach lub przytwierdza do podłogi i ścian specjalnymi uchwytami. Aby zapewnić stabilność konstrukcji, grubość szkła powinna wynosić 6-8 mm.
Podłoga
Podłogę w kabinie lub natrysku można wykończyć na różne sposoby lub wstawić tam brodzik.
Dno z płytek ceramicznych (najlepiej antypoślizgowych) - takie rozwiązanie jest bardzo modne, dno kształtuje się z lekkim spadkiem w kierunku kratki lub listwy odpływowej.
Drewno - wykorzystuje się zazwyczaj specjalne preparowane egzotyczne gatunki (teak, iroko, badi) lub odpowiednio zabezpieczone drewno jesionu, klonu, wiązu.
Brodzik może być:
- wysoki - ułatwia schowanie podłączeń i syfonu, ale ogranicza zwykle wielkość kabiny lub natrysku obudowanego do rozmiarów 80×80 lub 90×90 cm;
- niski - dostępny jest w wielu rozmiarach: od 80×80 cm do 120×120 cm. Do jego podłączenia stosuje się niskie syfony (wys. 8 cm) przystosowane do czyszczenia od góry.
Kabiny na specjalne okazje
Zgodnie z najnowszymi tendencjami związanymi z pojmowaniem łazienki jako miejsca relaksu i odpoczynku wiele firm oferuje gotowe kabiny wielofunkcyjne prysznicowo-parowe. Wyposażone są w baterię (zwykle z termostatem), słuchawkę prysznicową, górną głowicę lub wylewkę, z której woda wypływa jak z kaskady, a ponadto dysze do hydromasażu, siedziska, półki na kosmetyki, lustra, elektroniczne panele do sterowania, oświetlenie i inne udogodnienia. Do takiej kabiny nie tylko trzeba doprowadzić wodę zimną i ciepłą oraz podejście kanalizacyjne, lecz też podłączyć ją do prądu.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Kabina prysznicowa warta swojej ceny
Informator rynkowy - loża ekspertów: kabiny prysznicowe
Prysznice, kabiny prysznicowe - tłumacz prysznicowy
Łatwe czyszczenie kabiny prysznicowej
Pomysł na prysznic
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament