Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki grzejnik dobrać do łazienki?

Odpowiada Tomasz Zalewski

Mam łazienkę o powierzchni 6 m2, na poddaszu ze skosem. Będzie w niej zamontowany duży prysznic, umywalka oraz sedes i bidet. Jakie wybrać grzejniki drabinkowe, aby najlepiej ogrzać tę łazienkę? Tomasz W., Ostrów Mazowiecki

Grzejnik drabinkowy w wersji stojącej może również pełnić funkcję ścianki działowej
Grzejnik drabinkowy w wersji stojącej może również pełnić funkcję ścianki działowej
Fot. ZEHNDER
Ile ciepła do łazienki

Najlepiej to sprawdzić w projekcie instalacji grzewczej naszego domu. Instalator może też pomóc nam określić tę wielkość szacunkowo. Aby utrzymać w łazience temperaturę minimum około 24°C (w której nie odczujemy nieprzyjemnego chłodu, wychodząc spod prysznica), w domach dobrze ocieplonych trzeba dostarczyć od 100 do 130 W ciepła na metr kwadratowy jej powierzchni. Zatem na przykład w łazience o powierzchni 6 m2 oznacza to zapotrzebowanie na ciepło w granicach 600-780 W.

Jakie grzejniki dobrać

Moc cieplna tego samego grzejnika może być różna, zależy bowiem od parametrów pracy instalacji grzewczej. Zgodnie z obecnie obowiązującą normą PN-EN 442 powinna być ona określana dla parametrów 75/65/20°C. Pierwsza wartość oznacza temperaturę zasilania (czyli temperaturę wody wpływającej do grzejnika), druga - powrotu (temperaturę wody wypływającej z niego), a ostatnia - temperaturę w pomieszczeniu. W folderach najczęściej producenci podają moc grzejnika, zakładając właśnie takie parametry pracy instalacji. Ponieważ w łazience mamy wyższą temperaturę, moc grzejnika powinna być większa o około 10%.

Poza tym jeśli w naszym układzie grzewczym zastosujemy kocioł kondensacyjny, woda grzejna osiągnie temperaturę około 55°C, a powracająca 45°C. Aby drabinka zapewniła odpowiedni komfort cieplny, jej moc należy zwiększyć o 30-40%. Będzie więc ona wynosiła od 780-840 do 1014-1092 W. Zapotrzebowanie na ciepło w granicach 600-780 W może pokryć pojedynczy grzejnik lakierowany, o szerokości 60 cm i 120 cm wysokości (700 W), lub chromowany o wymiarach odpowiednio 60×160 cm (645 W). W łazience o zapotrzebowaniu na ciepło bliskim 1000 W wygodniej jest zamontować dwa grzejniki - na przykład pod oknem dachowym poziomy grzejnik dekoracyjny (np. w wersji panelowej) o długości około 1 m i wysokości 45 cm (530 W), a przy kabinie prysznicowej drabinkę o szerokości 60 cm i długości 78 cm (445 W), która będzie służyła również jako suszarka do ręczników.

Biały, kolorowy czy chromowany

Grzejniki większości producentów wykonywane są standardowo ze stali ocynkowanej pomalowanej na biało. Na zamówienie dostępne są oczywiście również grzejniki w innych kolorach - zwykle z palety RAL lub specjalne (np. strukturalne). Bardzo modne są drabinki pokryte warstwą chromu albo wykonane ze stali nierdzewnej. Decydując się na grzejnik chromowany, należy wziąć pod uwagę, iż emitują one około 40% mniej ciepła niż tradycyjnie lakierowane. Natomiast modele ze stali nierdzewnej oddają do 20% więcej ciepła niż lakierowane.

Zasilany z boku czy od dołu

Tradycyjny sposób podłączenia grzejnika z boku stosuje się w nowo budowanych domach coraz rzadziej - zwłaszcza w łazienkach. Obecnie znacznie bardziej popularne jest podłączenie od dołu, w którym rury zasilająca i powrotna znajdują się pod grzejnikiem. Można też wybrać model z zamaskowanym systemem podłączeń - na zewnątrz widać tylko głowicę termostatyczną służącą do regulacji temperatury grzejnika.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki grzejnik dobrać do łazienki?