Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejniki łazienkowe - podłączenie do instalacji grzewczej

Tekst: Grażyna Binka, Beata Zielińska

Grzejnik drabinkowy, podobnie jak pozostałe rodzaje grzejników, podłącza się do układu centralnego ogrzewania dwiema rurami: zasilającą, która doprowadza gorącą wodę ze źródła ciepła (np. kotła, kominka z płaszczem wodnym), i powrotną - odprowadzającą schłodzoną wodę do instalacji.

grzejniki łazienkowe,podłączenie grzejnika,ogrzewanie łazienki
Dolne podłączenie grzejnika łazienkowego
Fot. Kermi
Podłączenie dolne. Ten rodzaj podłączenia stosuje się najczęściej, gdy drabinka będzie montowana w nowo budowanym domu. Wówczas na rurze zasilającej zakłada się zawór termostatyczny z głowicą, a na powrotnej - zawór odcinający.

Zobacz galerię grzejników łazienkowychNiektóre modele grzejników, szczególnie te o nietypowych kształtach oraz dekoracyjne, mają kolektory pionowe, umieszczone obok siebie (mogą one znajdować się z prawej strony grzejnika, z lewej albo pośrodku). Wykorzystuje się wtedy zespolone zestawy przyłączeniowe. Pod maskownicą ukryty jest zawór termostatyczny oraz odcinający, a na zewnątrz widać jedynie głowicę.

Podłączenie boczne. To najlepszy sposób podłączenia drabinki, jeśli w remontowanym domu nie wymieniamy całej instalacji centralnego ogrzewania, a jedynie same grzejniki. W takiej sytuacji wystarczy kupić specjalny model grzejnika, określany przez producentów jako modernizacyjny lub renowacyjny. Ma on nie tylko - tak jak stary grzejnik żeliwny - podłączenie boczne (z prawej lub lewej strony), ale też taki sam rozstaw pomiędzy rurą zasilającą i powrotną, który wynosi 50 cm. To ważne, ponieważ nie jest łatwo dopasować go do innego rozstawu króćców. Jest to spowodowane tym, że wcześniej w układach grzewczych stosowano prawie wyłącznie rury ze stali.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Grzejniki łazienkowe - podłączenie do instalacji grzewczej