Japońska wiśnia
Pora kwitnienia tych drzewek jest ogólnonarodowym świętem w Japonii. Trudno się temu dziwić, ponieważ taka obfitość i przepych masy kwiatów są po prostu zniewalające.
Pierwsza przypomina bardzo wąską kolumnę, ponieważ wszystkie jej sztywne gałązki rosną pionowo w górę. Ten kształt predestynuje ją do nawet bardzo małych ogrodów, ponieważ drzewko nie rozrasta się na boki i nie zabiera dużo miejsca. W maju wygląda oszałamiająco, przypominając słup różowego kwiecia.
Wiśnia "Kanzan" z kolei ma koronę w formie odwróconego stożka. Im drzewko starsze, tym korona staje się bardziej nieregularna. Aby utrzymać jednak jej geometryczny kształt, wystarczy po prostu zaraz po kwitnieniu przyciąć wszystkie rosnące do góry gałązki na tej samej wysokości. Największą ozdobą tej wiśni są oczywiście pełne różowe kwiaty, zebrane w zwisające kiście.
Dla odmiany wiśnia "Kiku-shidare-zakura" ma bardzo malowniczą formę płaczącą. Drzewka te hodowane są jako szczepione na pniu, dlatego ich wysokość zależy od wysokości podkładki, na której zaszczepiono koronę. Bywają okazy od półtorametrowych do nawet pięciometrowych. Wszystkie gałązki opadają mocno w dół jak u wierzby płaczącej, ale są sztywne i potrafią się rozrastać szeroko na boki. Ta odmiana potrzebuje zatem sporo miejsca w ogrodzie. "Kiku-shidare--zakura" kwitnie niezawodnie co roku, okrywając się welonem kwiatów przypominających małe różowe różyczki.
Warto także wspomnieć, że jesienią liście wiśni ozdobnych przebarwiają się na piękne kolory żółtopomarańczowe.
Praktyczne wskazówki
Wiśnie ozdobne nie są szczególnie wymagające i raczej nie sprawiają przykrych niespodzianek, pod warunkiem że zostaną posadzone w odpowiednim miejscu. Lubią stanowiska w pełni nasłonecznione, ale osłonięte od chłodnych i silnych wiatrów. Są dość delikatne. Wszak pochodzą z Japonii, gdzie klimat nie jest aż tak surowy jak u nas. Czasami zdarza się, że pączki kwiatowe są uszkadzane przez wiosenne przymrozki i wtedy kwitnienie może być mniej obfite. Samej roślinie to jednak nie szkodzi.
Jeśli chodzi o ziemię, to wiśnie ozdobne lubią podłoże żyzne i wilgotne, ale jednocześnie dobrze przepuszczające wodę. Nie lubią gleb podmokłych. Ziemia nie powinna być też bardzo kwaśna. Podczas letnich upałów trzeba pamiętać o podlewaniu drzewka, ponieważ susza może wiśni zaszkodzić.
W sezonie letnim problemem mogą być mszyce, atakujące młode gałązki. Trzeba wtedy opryskać roślinę odpowiednim preparatem (może to być na przykład Substral owadobójczy, ABC na mszyce lub inny insektycyd).
Wiśnie japońskie ze względu na wyjątkowe walory ozdobne warto dobrze w ogrodzie wyeksponować. Można je sadzić na trawniku albo przed domem, jako drzewka witające gości.
Warto z nich także tworzyć piękne szpalery przy ścieżkach i alejkach. Poza okresem wiosennego kwitnienia będą też ozdobą ogrodu w miesiącach jesiennych podczas przebarwiania się liści.
Inne odmiany wiśni ozdobnych
- Royal Burgundy - cechą charakterystyczną tej odmiany są ciemnopurpurowe liście, dające mocny efekt w ogrodzie. Koronę ma w kształcie odwróconego stożka, rozrastającą się dość szeroko na boki. Dorasta do około 8 metrów. Kwiaty ma pełne, ciemnoróżowe.
- Fugenzo - jest małym drzewkiem, dorastającym do 5 metrów. Koronę ma w kształcie szerokiego parasola i potrzebuje sporo miejsca. Kwiaty ma jasnoróżowe, prawie białe, zebrane w wiszące kiście. Bardzo długo kwitnie.
- Fukunaba - wyróżnia się kwiatami o bardzo delikatnej budowie z długimi, nieco postrzępionymi płatkami. Jest niedużym, kilkumetrowym drzewkiem o szerokiej i gęstej koronie. Kwitnie wcześnie, zanim jeszcze pojawią się liście na gałązkach. Kwiaty są ciemnoróżowe.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Rośliny ogrodowe: malutkie kiwi
Pożyteczny pigwowiec
Rajska jabłoń
Dereń nie tylko dla smakoszy
Grill własnej roboty na 3 sposoby. Jak zrobić grill ogrodowy?
Zewnętrzne płyty gresowe – sposób na stylową przestrzeń wokół domu
Pergola w niewielkim, miejskim ogródku? Postaw na MB-OPENSKY 120 od Aluprof
Ognisko - czy można je rozpalić w ogrodzie? Czy można palić gałęzie i liście na działce?