Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rajska jabłoń

Jolanta Zdanowska

Jabłonie ozdobne dwa razy w roku mają swoje przysłowiowe ?pięć minut?. Raz - kiedy wiosną okrywają się różowym, białym lub purpurowym kwieciem oraz - kiedy jesienią stroją się w korale efektownych, drobnych owoców.

Gałązki rajskich jabłonek gęsto obsypane drobnymi owocami robią naprawdę duże wrażenie...
Gałązki rajskich jabłonek gęsto obsypane drobnymi owocami robią naprawdę duże wrażenie...
Fot. shutterstock.com
Jeśli ktoś ma niewielki ogród i chciałby posadzić choć jedno pasujące do niego rozmiarami drzewko, na pewno powinien zainteresować się jabłonkami ozdobnymi. W sklepach ogrodniczych można znaleźć mnóstwo odmian, które różnią się od siebie kolorami kwiatów i jabłuszek, a także kształtem korony - jedne są bardziej rozłożyste, inne bardziej zwarte. Wysokość wszystkie mają podobną - rzadko dorastają do 5 metrów.

Warto posadzić takie drzewko w dobrze wyeksponowanym miejscu ogrodu, na przykład przed domem, na trawniku lub przy ścieżce, aby móc cieszyć się bez przeszkód jego widokiem. Jesienią to właśnie rajskie jabłuszka stanowią największy atut tych drzewek, a gałązki gęsto obsypane drobnymi owocami robią naprawdę duże wrażenie.

Praktyczne wskazówki

Jabłonki nie mają wygórowanych wymagań co do podłoża. Dobrze rozwijają się na glebach umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych. Wymagają jednak miejsc słonecznych. Posadzone w cieniu słabo kwitną i owocują.

Jabłonki ozdobne są odporne na mróz i nie muszą być okrywane na zimę.

Na początku wiosny (w marcu) przeprowadza się cięcia pielęgnacyjne i formujące. Nie trzeba jednak przycinać tych drzewek tak intensywnie jak odmiany sadownicze. Wystarczy usunąć tylko krzyżujące się i chore gałęzie.

Warto też nieco skrócić zbyt długie, gdyż latem mogą być nadmiernie obciążone owocami i w związku z tym podatne na wyłamania.

Przed zimą w ogrodach położonych poza miastem pnie młodych drzewek warto zabezpieczyć przed ogryzaniem przez zające, okrywając je ochronnymi opaskami.

Polecane odmiany

Na szczególną uwagę zasługuje wyhodowana w Polsce odmiana "Ola". Jest drzewkiem o luźnej, ażurowej koronie i dość dużych ciemnoczerwonych owocach, które wiszą na gałązkach prawie przez całą zimę, ciesząc się wielkim zainteresowaniem ptaków. Drzewko jest mało wymagające i bardzo odporne na choroby. W maju zakwita dużymi ciemnoróżowymi kwiatami.

Bardzo ładną odmianą jest też "Red Sentinel". Wyróżnia się obfitym owocowaniem. Tworzy rumiane, błyszczące, kształtne rajskie jabłuszka średniej wielkości, które łatwo można pomylić z owocami czereśni. Ma wiosną białe kwiaty.

Do jabłonek obsypujących się ogromną ilością owoców zalicza się także "Profesor Sprenger". Nieduże, okrągłe, początkowo złocistożółte jabłuszka okrywa późnym latem czerwonawy rumieniec. Jesienią owoce stają się pomarańczowo- czerwone i długo pozostają na drzewie. Dodatkową zaletą tej odmiany są majowe białe kwiaty o intensywnym zapachu.

Nieco większe owoce rajskich jabłonek świetnie nadają się na domowe przetwory. Odmianą specjalnie polecaną do tego celu jest "Golden Hornet" o dość dużych, złocistożółtych owocach. Samo drzewko też jest bardzo dekoracyjne. Ma luźną i dość szeroką koronę. Jej liście jesienią przepięknie przebarwiają się na czerwono. A wiosną jabłonka ta wdzięcznie okrywa się jasnoróżowymi kwiatami.

Bardzo często w sklepach ogrodniczych można spotkać jabłoń "Royalty". Jest to ciekawa odmiana o liściach nie zielonych, lecz rubinowoczerwonych. Rośnie dość wolno i jest drzewkiem o bardzo zgrabnej, zwartej koronie. Owoce ma drobne, ciemnoczerwone. Charakterystyczne są też kwiaty - w kolorze ciemnej czerwieni.

Malowniczą, płaczącą koronę ma natomiast odmiana "Royal Beauty". Ale trzeba pamiętać, aby przeznaczyć na to drzewko trochę więcej miejsca, ponieważ potrafi się rozrosnąć mocno wszerz (do około 4 metrów). Jej wysokość zależy od wysokości podkładki, na której została zaszczepiona. Najczęściej dorasta do około 2 metrów. Ma bardzo drobne i niezwykle liczne owoce koloru karminowego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Rajska jabłoń