Astry czyli Marcinki na jesień
Jesienne astry to wspaniałe rośliny wieloletnie, które potrafią na koniec lata zamienić ogród w jaskrawą mozaikę kolorów: różowego, czerwonego, fioletowego, niebieskiego i białego.
Najbardziej rozpowszechnione są trzy gatunki jesiennych astrów, różniące się przede wszystkim wysokością kęp. Najniższe są astry krzaczaste (Aster dumosus), tworzące kępy zwarte i bardzo gęste. Dorastają w zależności od odmiany od 25 do 50 cm wysokości. Astry nowobelgijskie (Aster novi-belgii) są bylinami o średniej wysokości, dorastając do około 80-120 cm. Mają one sztywne, wyprostowane pędy, które rozgałęziają się dopiero w górnej części. Najwyższe spośród astrów są nowoangielskie (Aster novae- -angliae). Potrafią one zadziwić swoją wysokością, która dochodzi niekiedy aż do 200 cm.
Ogrodowe kompozycje
Astry tworzą zwarte kępy. Zróżnicowane wysokości pędów i bogactwo barw umożliwiają komponowanie z nich efektownych aranżacji ogrodowych. Wysokie astry nowoangielskie najlepiej sadzić jako tło dla innych, niższych roślin ogrodowych, ponieważ ich pędy z czasem gubią liście od dołu i robią się gołe. Ładnie komponują się ze słoneczniczkami, daliami, jeżówkami i rudbekiami oraz trawami ozdobnymi. Ze średniej wysokości astrów można tworzyć kolorowe grupy na rabatach albo trawnikach, sadząc najlepiej po kilka sztuk obok siebie. Nadają się też na obwódki grządek, a nawet na niskie żywopłoty. Najniższe astry krzaczaste nadają się nawet na skalniaki, ponieważ łatwo się rozrastają i szybko wypełniają luki między kamieniami. Bez problemów rosną też w tarasowych pojemnikach, gdzie z powodzeniem mogą zastąpić przekwitłe już rośliny sezonowe.
Praktyczne wskazówki
Pielęgnacja marcinków nie jest trudna. Przede wszystkim trzeba im zapewnić miejsce w pełni nasłonecznione i żyzną ziemię. Wtedy kwitną najpiękniej. W lekkim półcieniu kwitnienie będzie mniej obfite, a kępy luźniejsze. Kiedy rośliny już przekwitną, należy je ściąć tuż przy ziemi. Są mrozoodporne.
Astry lubią wilgotne podłoże. Szczególnie w okresach suszy trzeba pamiętać o podlewaniu, w przeciwnym razie liście zaczynają usychać od dołu, co prowadzi do osłabienia i skrócenia okresu kwitnienia. Nawożenie najlepiej wykonać wiosną, wieloskładnikowym, długo działającym preparatem, na przykład Osmocote.
Uwaga! Te długowieczne, piękne jesienne byliny mają jednak jedną wadę - są wyjątkowo podatne na porażenie mączniakiem, którego objawem jest pokrywanie się blaszek liściowych białym nalotem. Dlatego dobrze jest od czasu do czasu zapobiegawczo spryskać astry jednym ze środków ochrony roślin o działaniu grzybobójczym. Pamiętając o tym, starajmy się też sadzić rośliny niezbyt gęsto, zapewniając im trochę przestrzeni, a jednocześnie swobodną cyrkulację powietrza wokół pędów. Zbyt gęsto rosnące okazy można prześwietlić, wycinając część pędów. Rozwojowi mączniaka sprzyja też przesuszenie roślin podczas upalnego lata.
Najładniejsze odmiany astrów jesiennych
- Blue Baby - aster krzaczasty niski o niebieskich kwiatach,
- Kassel - aster krzaczasty niski o karminowoczerwonych kwiatach,
- Marjorie - aster krzaczasty niski o różowych kwiatach,
- White Ladies - aster nowobelgijski średni o białych kwiatach,
- Nancy Ballard - aster nowobelgijski średni o różowofioletowych kwiatach,
- Dauerblau - aster nowobelgijski średni o ciemnofioletowych kwiatach,
- Septemberrubin - aster nowoangielski wysoki o karminowych kwiatach,
- Andenken an Alma Potschke - aster nowoangielski wysoki o jaskrawych, różowoczerwonych kwiatach.
- Barr's Blue - aster nowoangielski wysoki o niebieskich kwiatach
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Różanecznik - królewski krzew
Zakładanie wrzosowiska w ogrodzie
Dereń nie tylko dla smakoszy
Grill własnej roboty na 3 sposoby. Jak zrobić grill ogrodowy?
Zewnętrzne płyty gresowe – sposób na stylową przestrzeń wokół domu
Pergola w niewielkim, miejskim ogródku? Postaw na MB-OPENSKY 120 od Aluprof
Ognisko - czy można je rozpalić w ogrodzie? Czy można palić gałęzie i liście na działce?
Hydroizolacja basenu, czyli w jaki sposób można zaimpregnować swój basen?