Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracyjne zdobienie ścian

Red., źródło Katarzyna Moskalik, PUBLINK

Dekorowanie ścian w domu jest dziś zaskakująco łatwe. Jednym z niezawodnych i efektownych sposobów jest wykonanie dekoracji za pomocą bejc ściennych i tynków dekoracyjnych. Podpowiadamy, jak zastosować proste techniki dekoracji, aby Twój dom stał się jedyny w swoim rodzaju.

Ta prosta technika znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, w których dolne partie ścian szybciej się brudzą lub gdy chcemy je wyróżnić innym kolorem, np. w pokoju dziecka.
Ta prosta technika znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, w których dolne partie ścian szybciej się brudzą lub gdy chcemy je wyróżnić innym kolorem, np. w pokoju dziecka.
Fot. Tikkurila


Siła dekoracji tkwi w tym, że nie musimy tworzyć na ścianach skomplikowanych, artystycznych ornamentów. Efektownie wyglądają nawet zwykłe rowki czy regularnie powtarzające się wgłębienia. Już przy pomocy prostych narzędzi możemy samodzielnie wykonać nietuzinkowe dekoracje. Wszystko zależy od naszej kreatywności i zapału.Tynki dekoracyjne to gotowe mieszanki, np. akrylowe. Swoją fakturą mogą imitować różne materiały wykończeniowe, a przy pomocy farby lub bejcy naśladować je kolorystyką. Umiejętnie wykonane, strukturą do złudzenia mogą przypominać np. stare tynki lub surowe mury. Bejce do efektów specjalnych tworzą transparentne, półmatowe, nieżółknące powłoki o zaskakującej, efektownej głębi. Specjaliści Tikkurila polecają stosowanie bejc i tynków dekoracyjnych zarówno do wnętrz klasycznych, jak i do tych utrzymanych w minimalistycznym klimacie.Poniższe propozycje przedstawiają, jak proste w wykonaniu jest dekoracyjne zdobienie ścian.Bajkowy blask

Delikatne efekty specjalne osiągniemy za pomocą różnic połysku farb zestawionych ze sobą - bez dużego nakładu pracy, a jednak bardzo ciekawe. Duże, pojedyncze motywy stworzą bajkowy nastrój.Jak to zrobić?

•  Całą powierzchnię ściany pomaluj matową farbą, np. Optiva Super Mat marki Tikkurila.

•  Po wyschnięciu farby naklej, za pomocą taśmy dwustronnej, szablon z wybranym wzorem.

•  Pozostałą powierzchnię - poza szablonem - pomaluj za pomocą gładkiego wałka transparentnym laserunkiem perłowym, np. Takia Pearl Glaze w wybranym kolorze.

•  Natychmiast po pomalowaniu laserunkiem odklej szablon. Gotowe.Forma bez ograniczeń

Żywy i lekki efekt zdobienia daje tynk dekoracyjny. Wystarczy stalową lub plastikową pacą nanieść, a następnie ukształtować fakturę. Możliwości tworzenia wzorów są niezliczone, tak jak rodzaje narzędzi, których można użyć do ich wykonania.Jak to zrobić?

•  Nanieś tynk dekoracyjny, np. Optiva Formo marki Tikkurila, tworząc powłokę o grubości 1-2 mm.

•  Podczas nakładania tynku, wykonując żłobienia i przetarcia, nadaj mu wybraną strukturę, np. za pomocą pacy lub zębatej szpachli.

•  Po wyschnięciu tynku nanieś warstwę farby, np. Optiva Satin marki Tikkurila. Gotowe.Trójwymiarowa metamorfoza koloru

Nałożenie bejcy to szybka i prosta metoda wyróżnienia dekoracją wybranych ścian, przy czym wałek ze wzorem umożliwia tu uzyskanie dodatkowego wykończenia. Efekt może być subtelny bądź bardziej wyrazisty, w zależności od wybranych kolorów i narzędzi. Warto pamiętać, że najlepszy rezultat uzyskamy, gdy bejca będzie trochę ciemniejsza od koloru warstwy podkładowej.Jak to zrobić?

•  Nałóż na ścianę farbę do wnętrz, np. Optiva 5 Fresh marki Tikkurila i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

•  Rozcieńcz bejcę dekoracyjną, np. Feelings Effect Paint marki Tikkurila, wodą w ilości około 20%.

•  Nakładaj cienkie warstwy bejcy, w pasach o długości około pół metra.

•  Aby utworzyć wzór, natychmiast przeciągnij po mokrej powierzchni wałkiem fakturowym, np. owiniętym folią lub zamszem. Gotowe.

Wyrazistość wzoru dzięki maskowaniu

Maskowanie polega na tworzeniu wzorów o prostych krawędziach, dzięki taśmie malarskiej. Zapewnia graficzną czystość dekorowanych powierzchni. Ta prosta technika znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, w których dolne partie ścian szybciej się brudzą lub gdy chcemy je wyróżnić innym kolorem, np. w pokoju dziecka. Inne pole wykorzystania to tworzenie geometrycznych wzorów, w celu zmiany optycznego postrzegania pomieszczenia - malowanie na inne odcienie wybranych części ścian, tworzenie szachownic, pionowych lub poziomych pasów i linii. Tę metodę zdobienia ścian można łączyć z innymi technikami, np. z dekoracją tynkiem Optiva Formo.Jak to zrobić?

•  Oznacz taśmą malarską krawędzie powierzchni, którą chcesz pomalować.

•  Nałóż farbę, np. Feelings Interior Paint, bądź tynk dekoracyjny, np. Optiva Formo marki Tikkurila, na ograniczonym obszarze. Jeśli stosujesz samą farbę, użyj małego wałka lub pędzla. W przypadku tynku zastosuj stalową lub plastikową pacę.

•  Usuń taśmę zaraz po aplikacji farby lub tynku, gdy są one jeszcze mokre. Gotowe.Wszystkie powyższe propozycje dekorują przestrzeń lub wydobywają szczegóły kompozycji. Mogą optycznie korygować wnętrze, a także podkreślać jego układ funkcjonalny i charakter. Należy także pamiętać o dobraniu efektu dekoracyjnego ścian do już istniejących lub planowanych pozostałych barw oraz dekoracji wnętrza..Optiva FormoFeelings Effect Paint
Stopień połyskupełny matpełny mat
Kolorystykabiały + paleta barw Tikkurila Interior Colourskolory z karty Tikkurila Feelings
Wydajność2-2,5 kg / m2ok. 13-18 m2 / l
Opakowania14 kg1 l
Cena brutto143,20 zł47,27 zł / 1 l


.Taika Pearl GlazeOptiva 5 Fresh
Stopień połyskumat
Kolorystyka12 kolorów wg karty kolorów TAIKAbiały + pełna gama kolorów Tikkurila Symphony
Wydajnośćok.15 m2/ldo 15 m2 / l
Opakowania0,9 l0,9 l; 2,7 l; 9 l; 18 l
Cena brutto88,30 zł (baza srebrna)27,59 zł / 0,9 l (baza A)


.Optiva Super MatOptiva Satin FeelingsInterior Paint
Stopień połyskupełny matmat satynowymat
Kolorystykabiały + kolory z karty Tikkurila Symphonybiały + kolory z karty Tikkurila Symphonybiały + kolory z karty Tikkurila Symphony
Wydajnośćdo 15 m2 / ldo 15 m2 / l10 - 12 m2 / l
Opakowanie0,9 l ; 2,7 l; 9 l1 l ; 3 l ;9 l1 l; 3 l; 9 l
Cena34,47 zł / 0,9 l (baza A)34,93 zł / 1 l (baza A)47,28 zł / 1 l (baza A)


    Więcej o:

Skomentuj:

Dekoracyjne zdobienie ścian