Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

O zaletach domów murowanych

Jarosław Borowski, specjalista ds. marketingu w firmie Unibud budującej w technologii szkieletu drewnianego.

Domy murowane są ogniotrwałe. Zaletę tę równie dobrze można przypisać domom w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego.

Projekt domu jednorodzinnego
Projekt domu jednorodzinnego z pracowni architektonicznej Galeria Projektów
Rys. Galeria Projektów
- Warto zauważyć, że drewniana konstrukcja takiego domu jest hermetycznie zamknięta wewnątrz odpornej na działanie ognia okładziny ścian. Mamy tam niepalną wełnę mineralną wypełniającą szkielet, od wewnątrz domu niepalne płyty g-k, a od zewnątrz płyty OSB, które również stanowią dużą przeszkodę dla ognia - pokryte styropianem samogasnącym (lub wełną mineralną) i tynkiem mineralnym. Wszystkie drewniane elementy szkieletu są dokładnie czterostronnie ostrugane, co podnosi odporność drewna na zapalenie się.

W razie pożaru na wysoką temperaturę będą przede wszystkim narażone płyty g-k. Pod jej wpływem gips może ulec skruszeniu dopiero po około 30 min. (standardowo), a to wystarczająco dużo czasu, aby na miejsce dojechali strażacy. Poza tym w razie pożaru zawsze najpierw palą się meble, firanki i inne wyposażenie domu, a dopiero potem konstrukcja. Bez względu na to, czy budynek jest murowany, czy drewniany, szybkość palenia się przedmiotów znajdujących się wewnątrz będzie jednakowa.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

O zaletach domów murowanych