Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Realizacje domów: modernistyczny dom w duchu Bauhausu

Andrzej Markowski

Właściciele tego domu nie marzyli o zamieszkaniu w budynku jednorodzinnym. Wręcz przeciwnie, nawet działkę kupili jedynie z myślą o pomnożeniu kapitału potrzebnego w przyszłości na zakup większego mieszkania. Tymczasem czuli się szczęśliwi w Warszawie w swoim 70-metrowym mieszkaniu. Do czasu, gdy nie poznali architekta Pawła Lisa....

najpiękniejsze domy, nowoczesny dom
Minimalistyczna, zgeometryzowana i starannie dopracowana forma jest zarazem elegancka, ciekawa i funkcjonalna
Fot. Marzena Hmielewicz
Metryczka budynku

Dom jednorodzinny

Powierzchnia użytkowa: 230 m2

Powierzchnia działki: 1100 m2

Autor projektu: architekt Paweł Lis; architect@pawellis.pl

współpraca: Open Architekci: architekt Daniel Mermer, architekt Przemysław Kokot; architekt Piotr Prawdzik

Pan domu zaprzyjaźnił się z architektem Pawłem Lisem w pracy. Kiedy nowy znajomy dowiedział się, że państwo Szkodziakowie są właścicielami działki budowlanej, zaczął ich namawiać do postawienia na niej domu, oferując swoją pomoc przy tworzeniu projektu.

Wygrana funkcjonalizmu i prostoty

- Nigdy nie myśleliśmy o budowie domu. nie byliśmy w ogóle przygotowani do tego. Ale Paweł cierpliwie sondował nasze potrzeby i upodobania, działając jak zawodowy marketingowiec. Jako entuzjasta przedwojennej niemieckiej architektury, zwłaszcza tej spod znaku słynnego Bauhausu, skłonił nas do zainteresowania się modernizmem - opowiada właściciel.

Architekt pokazywał inwestorom wizualizacje rozmaitych ciekawych rozwiązań architektonicznych bliskich jego sercu, sondując na ile odpowiadają ich wyobrażeniom, a jednocześnie sugestywnie zachwalając zalety ulubionego stylu. Ta taktyka okazała się skuteczna. Zapewne przeważyło zbieżne z zasadami tego stylu zamiłowanie inwestorów do prostych form i funkcjonalności - zarówno przedmiotów codziennego użytku, jak i wszelkiego rodzaju rozwiązań przestrzennych. - W końcu powiedzieliśmy (a tak naprawdę to powiedziała moja żona) okay, wchodzimy w to! - mówi pan domu. Wtedy dopiero architekt pojechał zobaczyć działkę i przystąpił do tworzenia konkretnego projektu.

Nowoczesny dom otwarty na północ

W wyniku narad, sugestii i przymiarek, powstał budynek na rzucie kwadratu, przykryty płaskim dachem, utrzymany w klimacie estetyki Bauhausu, posadowiony blisko pierzei ulicy, tak by maksymalnie otworzyć perspektywę widokową na położony na tyłach ogród.

Działka, na której znajduje się budynek, jest zorientowana frontem do południa. To strefa głośna ze względu na bliskość ulicy. Dlatego większość pomieszczeń domu zlokalizowano od cichej północnej strony budynku. Cała północna elewacja została przeszklona w poszukiwaniu światła i przestrzeni. To nietypowe rozwiązanie dobrze się sprawdza. Północne światło dnia nie razi nikogo we wnętrzu, a otwarcie na ogród sprawia, że zieleń swobodnie przenika do wnętrza. Wejście do ogrodu prowadzi z tarasu umieszczonego na poziomie gruntu.

Pozornie pusty

Ważnym elementem przestrzeni parteru jest wolno stojąca betonowa ściana o zachowanej naturalnej fakturze, na której oparto schody prowadzące na piętro. Ściana została tak zaprojektowana, że dzieli przestrzeń parteru na strefy: odpoczynku, kuchenną, stołową i wejściową.

Pokój dzienny zaprojektowany od strony ogrodu ma wysokość 6,4 metrów i można go oglądać z antresoli na piętrze, gdzie ulokowano pozostałe pomieszczenia. Znalazły się tu pokoje rodziców i syna, a także pokój gościnny. Sypialnia państwa domu jest połączona z garderobą i łazienką. Stosunkowo niewielkie, ale balkonowe okna otwierające się na ogród, tworzą iluzję dużej przestronności tego wnętrza. To zresztą dominująca cecha tego domu, który wydaje się znacznie obszerniejszy, niż wynikałoby to z jego rzeczywistych wymiarów. Uzyskaniu wrażenia niczym nieskrępowanej przestrzeni we wnętrzu domu pomaga także ukrycie większości drobnych przedmiotów, koniecznych do codziennego życia, w ściennych szafach i schowkach. - Dzięki temu dom jest łatwy do sprzątania - śmieje się właściciel.

Zmiany we wnętrzach

Wnętrze domu, zgodnie z koncepcją całości założenia architektonicznego cechuje prostota i funkcjonalność. Taki miał być również wystrój wnętrz. - Architekt bardzo tego pilnował - podkreślają gospodarze - ale mimo to, udało nam się przemycić do wnętrza kilka pamiątkowych, solidnych, rodzinnych mebli, które umieściliśmy w jadalni nie bez oporu naszego projektanta. Okazało się, że nie tylko dobrze spełniają swoją rolę, ale i naszym zdaniem stanowią interesujący estetyczny kontrapunkt w stosunku do pochodzącej z innej estetyki koncepcji tego wnętrza.

Jak przyznają właściciele, wysoka, przeszło sześciometrowa szczytowa ściana salonu ozdobionego prostą formą kominka (który skutecznie odwraca uwagę od ekranu telewizora) czeka jeszcze na jakiś element dekoracyjny. To jednak odpowiedzialne zadanie, więc decyzja co tu umieścić pozostaje w zawieszeniu.

Dom z widokiem na zielone fale

Ogród jest podporządkowany całości założenia architektonicznego. Ma stanowić przestrzeń, która harmonijnie przenika do wnętrza budynku, stając się jej przedłużeniem. - Kiedy projektantka zapytała mnie, jaki preferuję rodzaj krajobrazu, żartobliwie odpowiedziałem, że widok z urwiska na rozszalałe morze - opowiada nasz gospodarz. I chociaż z oczywistych powodów preferencja pana domu nie mogła być spełniona, to w pełni lata ogród - dzięki barwie i układowi roślin - sprawia wrażenie falującej przestrzeni, zwłaszcza przy sprzyjającym wietrze.

Projektując dom o klasycznych proporcjach, stosując dużą ilość przeszkleń oraz ażurowy strop wsparty na filarach, udało się sprawić, że budynek dobrze wpisał się w działkę, zyskując charakter modernistycznego pawilonu.

Bauhaus, czyli stary sposób na nowoczesny budynek

Pierwotnie nazwa Bauhaus dotyczyła uczelni artystyczno-rzemieślniczej powstałej w 1919 roku w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych, z inicjatywy Waltera Gropiusa, który twierdził, że wszyscy artyści, w tym architekci, powinni być dobrymi rzemieślnikami. Budynki szkoły, przeniesionej w roku 1925 do Dessau, stały się jedną z ikon architektury nowoczesnej. Proste bryły prezentowały awangardową estetykę opartą na geometrycznych układach gładkich płaszczyzn tynkowanego muru oraz kontrastujących z nimi przeszkleń. Zastosowano w nich najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i materiałowe. Opracowano żelbetową konstrukcję w układzie płytowo-słupowym, a odsunięcie siatki podpór od krawędzi płyt stropowych umożliwiło całkowite uwolnienie elewacji obiektu. Pozwoliło to na uzyskanie jednolitej szklanej ściany kurtynowej. Dzięki niej budynek jest otwarty, a jednocześnie zamknięty.

Bauhaus wpłynął na kształtowanie się architektury modernistycznej, umocnienie tendencji abstrakcyjnej w sztuce i zreformowanie metod nauczania w szkolnictwie artystycznym. Siła oddziaływania szkoły Bauhausu, a także samego budynku autorstwa Gropiusa, okazała się ogromna. W znacznym stopniu wpłynęła na rozwój ruchu nowoczesnego w architekturze. Stanowiła inspirację dla projektantów, zmieniała ich sposób myślenia o architekturze.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Realizacje domów: modernistyczny dom w duchu Bauhausu