Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wysokie wnętrza, czyli wady i zalety połączeń między kondygnacjami

tekst: architekt Iwona Mere

Domowe pomieszczenia można łączyć nie tylko w poziomie, ale również w pionie, wykorzystując do tego celu takie rozwiązania architektoniczne, jak wnętrza o podwójnej wysokości, antresole, czy otwarte klatki schodowe..

aranżacja wnętrz
Po schodach w górę przenoszą się wszystkie hałasy i zapachy z dołu To jedna z niedogodności wszelkich otwarć między kondygnacjami
Fot. Bartosz Makowski
Zapewnienie funkcjonalnego połączenia między kondygnacjami budynku to z jednej strony konieczność, z drugiej - coraz częściej - okazja do urozmaicenia, ozdobienia i zdynamizowania przestrzeni. Otwarcie wnętrza w górę to świetny sposób na osiągnięcie wrażenia dużej przestronności. Taki zabieg stosuje się najczęściej w dziennej strefie domu - w holu i w salonie. Brak sufitu nad głową ma wiele zalet i kilka wad.

Schody. Bywają bardzo efektownym, trójwymiarowym elementem wnętrza; potraktowane jak rzeźba, mogą nadać ton i przesądzić o klimacie domu.

Dlatego coraz częściej zamiast zamykać schody w osobnej "klatce" i traktować je czysto utylitarnie, czynimy z nich reprezentacyjny element wnętrza. Zapewniają one też oszczędność miejsca (na wydzielone, ograniczone ścianami korytarze i klatki schodowe trzeba przeznaczyć większą powierzchnię, niż na pasaże włączone do otwartej części dziennej) oraz integrują przestrzeń i jej użytkowników (co w zależności od upodobań i okoliczności bywa raz zaletą, a raz wadą).

Antresola. Sprawdzi się przede wszystkim w obszernych budynkach, choć zręczny projektant może ją wpasować i w dom o niewielkiej kubaturze. Najczęściej funkcjonuje jako:

- osobny aneks - biblioteka, miejsce do pracy, kąt telewizyjny czy przeznaczony do uprawiania hobby;

- przestrzeń komunikacyjna - nadwieszona nad holem czy salonem i zapewniająca dostęp do pokojów sypialnych (warto przemyśleć kwestię odpowiednio dyskretnego dostępu do łazienki, tak by nie trzeba było paradować między łóżkiem i toaletą po kładce nad salonem;

- ozdoba wnętrza - "punkt widokowy", skąd widzimy salon z innej perspektywy.

Wysoki salon. Wnętrze o dużej powierzchni warto podwyższyć dla zachowania ładnych proporcji - chodzi o uniknięcie wrażenia, że sufit "kładzie się na głowach". Planując odpowiednio wyżej strop nad obszernym salonem lub przynajmniej częściowo z niego rezygnując, zyskujemy okazję do wyeksponowania elementów więźby dachowej lub skonstruowania antresoli.

Towarzyszący zazwyczaj wysokiemu salonowi otwór w stropie umożliwia wpuszczenie od góry (przez połacie dachu) porcji naturalnego światła, co stwarza możliwość doświetlenia ciemnego środka domu. Otwór pełni też ważne funkcje dekoracyjne.

Wady połączeń między kondygnacjami:

- Otwory w stropie sprzyjają ucieczce ciepła ku górze, a więc wychładzaniu przestrzeni niżej położonych. Warto to brać pod uwagę planując ogrzewanie (w dwukondygnacyjnych, wysokich wnętrzach komfort cieplny może poprawić ogrzewanie podłogowe).

- Otwarcie klatki schodowej powoduje kłopoty z akustyką; na górne poziomy, gdzie zwykle lokuje się sypialnie, mogą się przedostawać hałasy z części dziennej (odgłosy telewizora, spotkań towarzyskich, pracy urządzeń kuchennych itp.). Wygłuszeniu sprzyjają masywne przegrody (biegi schodów, balustrady, wystające fragmenty ścian), miękkie tkaniny (zasłony, dywany) i inne powierzchnie rozpraszające czy tłumiące dźwięki.

- Niektóre rozwiązania - jak choćby sypialnie dostępne z antresoli - mogą ograniczać prywatność i utrudniać niezależne funkcjonowanie różnych rejonów domu.

- Wyeksponowane, reprezentacyjne schody wymagają starannego wykończenia, co podnosi koszty wykończenia wnętrz - w grę wchodzą tu głównie naturalne okładziny: kamień czy twarde drewno, a ostatnio - coraz częściej - stal i szkło.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Wysokie wnętrza, czyli wady i zalety połączeń między kondygnacjami