Wysokie wnętrza, czyli wady i zalety połączeń między kondygnacjami
Domowe pomieszczenia można łączyć nie tylko w poziomie, ale również w pionie, wykorzystując do tego celu takie rozwiązania architektoniczne, jak wnętrza o podwójnej wysokości, antresole, czy otwarte klatki schodowe..
Schody. Bywają bardzo efektownym, trójwymiarowym elementem wnętrza; potraktowane jak rzeźba, mogą nadać ton i przesądzić o klimacie domu.
Dlatego coraz częściej zamiast zamykać schody w osobnej "klatce" i traktować je czysto utylitarnie, czynimy z nich reprezentacyjny element wnętrza. Zapewniają one też oszczędność miejsca (na wydzielone, ograniczone ścianami korytarze i klatki schodowe trzeba przeznaczyć większą powierzchnię, niż na pasaże włączone do otwartej części dziennej) oraz integrują przestrzeń i jej użytkowników (co w zależności od upodobań i okoliczności bywa raz zaletą, a raz wadą).
Antresola. Sprawdzi się przede wszystkim w obszernych budynkach, choć zręczny projektant może ją wpasować i w dom o niewielkiej kubaturze. Najczęściej funkcjonuje jako:
- osobny aneks - biblioteka, miejsce do pracy, kąt telewizyjny czy przeznaczony do uprawiania hobby;
- przestrzeń komunikacyjna - nadwieszona nad holem czy salonem i zapewniająca dostęp do pokojów sypialnych (warto przemyśleć kwestię odpowiednio dyskretnego dostępu do łazienki, tak by nie trzeba było paradować między łóżkiem i toaletą po kładce nad salonem;
- ozdoba wnętrza - "punkt widokowy", skąd widzimy salon z innej perspektywy.
Wysoki salon. Wnętrze o dużej powierzchni warto podwyższyć dla zachowania ładnych proporcji - chodzi o uniknięcie wrażenia, że sufit "kładzie się na głowach". Planując odpowiednio wyżej strop nad obszernym salonem lub przynajmniej częściowo z niego rezygnując, zyskujemy okazję do wyeksponowania elementów więźby dachowej lub skonstruowania antresoli.
Towarzyszący zazwyczaj wysokiemu salonowi otwór w stropie umożliwia wpuszczenie od góry (przez połacie dachu) porcji naturalnego światła, co stwarza możliwość doświetlenia ciemnego środka domu. Otwór pełni też ważne funkcje dekoracyjne.
Wady połączeń między kondygnacjami:
- Otwory w stropie sprzyjają ucieczce ciepła ku górze, a więc wychładzaniu przestrzeni niżej położonych. Warto to brać pod uwagę planując ogrzewanie (w dwukondygnacyjnych, wysokich wnętrzach komfort cieplny może poprawić ogrzewanie podłogowe).
- Otwarcie klatki schodowej powoduje kłopoty z akustyką; na górne poziomy, gdzie zwykle lokuje się sypialnie, mogą się przedostawać hałasy z części dziennej (odgłosy telewizora, spotkań towarzyskich, pracy urządzeń kuchennych itp.). Wygłuszeniu sprzyjają masywne przegrody (biegi schodów, balustrady, wystające fragmenty ścian), miękkie tkaniny (zasłony, dywany) i inne powierzchnie rozpraszające czy tłumiące dźwięki.
- Niektóre rozwiązania - jak choćby sypialnie dostępne z antresoli - mogą ograniczać prywatność i utrudniać niezależne funkcjonowanie różnych rejonów domu.
- Wyeksponowane, reprezentacyjne schody wymagają starannego wykończenia, co podnosi koszty wykończenia wnętrz - w grę wchodzą tu głównie naturalne okładziny: kamień czy twarde drewno, a ostatnio - coraz częściej - stal i szkło.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Aranżacja wnętrz: jak zaprojektować loft w mieszkaniu
Sypialnia - łóżko jest najważniejsze
Architektoniczne sposoby na oszczędny dom
Aranżacja wnętrz: dobre i złe strony słupa we wnętrzu
Projektowanie domu - architektoniczne sposoby na prywatność
Wnętrza niskie i wysokie
Domowa sień - wady i zalety
Aranżacja wnętrz - otwarta przestrzeń potrzebuje zamkniętej