Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brzydkie zapachy z pralni

Odpowiada Marcin Kunicki

Wewnętrzna instalacja kanalizacyjna wymaga odpowiedniego napowietrzania. W przeciwnym razie staje się źródłem nieprzyjemnych zapachów, które przenikają do pomieszczeń.

[LAZIENKA PODLACZENIE PRALKI FOT. WIESLAW RUDOLFPUBLIKACJA LADNY DOM NR 6 (92) - 6.2006
FOT. Sylwia Rudolf

Nieużywane dotąd pomieszczenie obok garażu wykorzystałam na pralnio-suszarnię. Zamontowałam w niej pralkę, a także dodatkowy prysznic. Niestety co jakiś czas daje się tutaj wyczuć nieprzyjemny zapach z kanalizacji. Co może być tego przyczyną?
Pyta: Elżbieta.T., Olsztyn

Przyczyny napływania brzydkich zapachów

Jeśli instalacja kanalizacyjna zamontowana w domu nie jest napowietrzna (wentylowana), podczas wypompowywania z pralki brudnej wody, w rurze odpływowej, tworzy się podciśnienie. W efekcie do rury tej zasysane jest powietrze, które powinno do niej napływać przez specjalny zawór napowietrzający. Gdy nie ma takiego zaworu, podciśnienie może powodować zassanie wody z syfonu (zamknięcia wodnego), który powinien znajdować się pod każdym przyborem sanitarnym, np. brodzikiem. Przez taki otwarty syfon wyziewy z kanalizacji dostają się do pralni lub łazienki, a stąd rozchodzą się po całym domu. Dlatego syfon powinien być zawsze wypełniony wodą.

 

Podobne problemy mogą wystąpić, jeśli dom jest podłączony szamba. Wtedy podczas jego opróżniania również może dochodzić do przenikania wyziewów z kanalizacji. Aby tak się nie działo, musi mieć zapewniony dopływ powietrza przez specjalny kominek, wyprowadzony ponad 0,5 m nad poziomem terenu.
Uwaga! Przyczyną brzydkich zapachów może być nieszczelna kanalizacja w domu.

Zasady napowietrzania kanalizacji

Do właściwego napowietrzania kanalizacji oraz usuwania z niej gazów i przykrych zapachów stosuje się rury wywiewne (nazywane popularnie wywiewkami lub kominkami) oraz zawory napowietrzające.

Kominki wentylacyjne umieszcza się na wylotach pionów kanalizacyjnych wyprowadzonych ponad dach. Dzięki temu domowa instalacja kanalizacyjna ma bezpośrednie połączenie z atmosferą, więc ciśnienie jest w niej wyrównane.

Zawory napowietrzające zapewniają dopływ powietrza do pionów niezakończonych wywiewkami oraz podejść kanalizacyjnych do przyborów sanitarnych, w których spływanie ścieków jest utrudnione (są za długie, mają za małą średnicę).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Brzydkie zapachy z pralni