Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sedes wiszący zamiast stojącego

Tekst: Anna Dąbrowska-Makara, Beata Zielińska

Przy okazji większego remontu łazienki warto zamienić model sedesu ze stojącego na wiszący. Wpłynie to nie tylko na estetykę, ale i czystość łazienki.

95% sprzedawanych obecnie stelaży to modele do zabudowy suchej
95% sprzedawanych obecnie stelaży to modele do zabudowy suchej
Fot. KERAMAG
Remont łazienki jest przedsięwzięciem dość kosztownym i wymagającym dużego zaangażowania ze strony inwestora. Zwykle musi on także zdecydować, które rozwiązanie jest lepsze, bardziej praktyczne czy wygodne. Nie do wszystkich zmian jesteśmy do końca przekonani. Tak było początkowo ze stelażami instalacyjnymi, przystosowanymi do tego, by zawiesić na nich miskę ustępową czy bidet. Obawiano się na przykład tego, że mogą się urwać lub jeśli się zepsują, trzeba będzie kuć ścianę.

Oczywiście, renomowani producenci dbają o to, by ich produkty były w pełni bezpieczne podczas użytkowania. Dlatego wszystkie stelaże do miski i bidetu są tak wykonane, aby wytrzymać obciążenie 400 kg. Natomiast, gdy nastąpi awaria spłuczki, dostęp do jej wnętrza jest bardzo łatwy - przez otwór znajdujący się pod przyciskiem spłukującym.

Stelaże umożliwiają atrakcyjne zaaranżowanie łazienki. Dzięki nim na ścianie widać tylko ładne urządzenia, gdyż wszystkie elementy techniczne zostały ukryte przez ich obmurowanie bądź zabudowanie. Wiszący sedes lub bidet są też bardzo praktyczne, bo ułatwiają sprzątanie podłogi w łazience.

Rodzaje stelaży podtynkowych

Stelaże instalacyjne to specjalne konstrukcje z gotowymi uchwytami do zamocowania rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz ze śrubami, na których wiesza się konkretne urządzenie.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów stelaży:

- do miski ustępowej, bidetu, umywalki, baterii natynkowych oraz podtynkowych, do uchwytów dla niepełnosprawnych, pisuarów. Ale najczęściej kupowane są dwa pierwsze.

W zależności od przewidywanej aranżacji łazienki i zakresu remontu, można zastosować różne sposoby ich montażu: zabudowę mokrą lub suchą. Ciekawą odmianą zabudowy lekkiej jest samonośny system wolno stojący. Umożliwia on, np. podczas większego remontu łazienki, stworzenie w niej stref funkcjonalnych (kąpielowej i sanitarnej) poprzez wybudowanie wyspy lub półwyspu.

Zabudowa mokra

Choć stelaże do zabudowy mokrej (inaczej ciężkiej) zostały skonstruowane jako pierwsze, nie zdobyły na naszym rynku takiego uznania, jak chociażby w Niemczech. A szkoda, bo mają wiele zalet. Przede wszystkim są tańsze od stelaży do zabudowy suchej nawet o 30%. Niższa cena wcale jednak nie oznacza złej jakości produktu. Najważniejszy element, czyli ramę, produkuje się z odpornej na korozję ocynkowanej blachy stalowej lub stali malowanej proszkowo. Na ramie znajdują się specjalne ucha, które po odgięciu przykręca się do ściany za pomocą śrub rozporowych. Stelaże do zabudowy mokrej można mocować jedynie do ściany (nośnej lub działowej) lub w jej wnęce. W czasie remontu łazienki stelaż z powodzeniem można zamontować nawet na starej glazurze. Następnie całość trzeba obmurować (dopiero wtedy system osiąga odpowiednią wytrzymałość). Nowa ścianka może sięgać sufitu lub kończyć się niżej, tworząc prostą, wygodną półkę - na przykład na drobiazgi łazienkowe. Istotną wadą tego rozwiązania jest praco- i czasochłonność montażu.

Wymiary stelażu wynoszą: do sedesu szer. 42,5 cm, wys. 82-120, do bidetu odpowiednio - szer. 55 cm, wys. 36-55 cm

Jeżeli zdecydujemy się na ten rodzaj zabudowy, do wyboru mamy stelaż: tradycyjny lub z blokami styropianowymi.

Tradycyjny.(zdjęcie) Pustą przestrzeń wewnątrz ramy wypełnia się na przykład kawałkami styropianu, bloczków betonu komórkowego lub cegieł i zaprawą. Koszt zakupu stelaża do miski ustępowej - od 430 zł; koszt zakupu stelaża do bidetu - od 390 zł.

Z przygotowanymi blokami styropianowymi.(zdjęcie) Można do nich, bezpośrednio po otynkowaniu tynkiem zbrojonym siatką szklaną, przykleić np. płytki ceramiczne. Koszt zakupu stelaża do miski ustępowej - od 818 zł; koszt zakupu stelaża do bidetu - od 560 zł.

Zabudowa lekka

Stelaże do zabudowy lekkiej (suchej) mają znacznie więcej zastosowań. Umożliwia to odpowiednia konstrukcja ich stalowej ramy, która ma wystarczającą wytrzymałość i sztywność, by bezpiecznie przenosić ciężar przyboru sanitarnego (np. miski) razem z jej użytkownikiem. Stelaże te nie wymagają obmurowania, wystarczy je obudować wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Wymiary stelażu wynoszą: do sedesu szer. 40-50 cm, wys. 82-120 cm, a do bidetu odpowiednio - szer. 40-50 cm, wys. 82-120 cm. Do wyboru mamy kilka opcji montażu.\

Przy ścianie murowanej.(zdjęcie) Stelaż mocowany jest do ściany za pomocą wsporników dystansowych, a do podłogi dwoma kołkami rozporowymi. Aby skrócić czas montażu, gdy stelaży jest kilka, fachowcy wykorzystują specjalne szyny, które po wypoziomowaniu przykręca się do ściany i podłogi. Wtedy wystarczy stelaż wstawić między szyny i zablokować odpowiednimi nakładkami. Koszt zakupu stelaża do miski ustępowej - od 575 zł.

W lekkiej ściance gipsowo-kartonowej.(zdjęcie) W pomieszczeniu buduje się ściankę, taką samą jak ściankę działową w lekkiej zabudowie, w którą wstawia się wybrany stelaż. Może to być model przystosowany do zawieszenia sedesu lub bidetu, a także do umywalki czy baterii podtynkowej. W takiej ściance bez problemu zostają ukryte wszystkie rury wodne i kanalizacyjne. Koszt zakupu stelaża do bidetu - od 390 zł.

Samonośny system wolno stojący.(zdjęcie) Składa się on z szyny o specjalnym kształcie, różnych szybkozłączek oraz modułów do mocowania przyborów sanitarnych. Taką ściankę - jako wyspę lub półwysep - bez kłopotu obciąża się po obu stronach urządzeniami. Aby konstrukcja była wytrzymała, trzeba przestrzegać dopuszczalnych wysokości i minimalnych grubości ścianek, podawanych w tabelach. Koszt ścianki-wyspy o wysokości umożliwiającej montaż dwóch umywalek oraz miski ustępowej i bidetu - od 3300 zł.

Montaż stelaża natynkowego do sedesu - krok po kroku



Przyciski spłukujące

Przyciski są jedynym elementem instalacji, widocznym po zabudowie stelaża. Do wyboru mamy: pojedyncze z funkcją stop, umożliwiające przerwanie spłukiwania w dowolnym momencie, oraz dwudzielne - pozwalające na spłukiwanie dużą (6 lub 9 l) lub małą (4,5 lub 3 l) ilością wody.

Do obu systemów (mokrego i suchego) pasują te same przyciski spłukujące. Do konkretnego stelaża można jednak zastosować tylko przyciski tego samego producenta.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Sedes wiszący zamiast stojącego